SorularınızYemin, Kefaret

Bir Şeyi Yaparsam Üç Ay Oruç Tutacağım Dedim Ama O Şeyi Birkaç Defa Yaptım Ne Yapmalıyım?

Bir şeyi yapmayacağım eğer yaparsam üç ay oruç tutacağım dersem ve o şeyi bir kaç kez yaparsam sadece üç ay tutmam yeterli olur mu?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, öncelikle bir şey için söz verirken veya yemin ederken kesin kararlı olmalıyız. Zira bahsettiğiniz şeyi yapmamak için üç ay gibi uzun bir süre oruç tutacağınızı belirttikten sonra o şeyi bir defa değil birden fazla yaptıysanız burada ciddi bir sıkıntı var demektir. Bu konularda çok dikkatli olmalısınız. Zira bu tür konular itikadı etkileyen konulardır. Bu bilgilerden sonra sorunuza şu şekilde cevap verebiliriz. Eğer o şeyi yapsaydınız ve sözünüzü verdiğiniz üç ay boyuca orucunuzu tutsaydınız ve sonra tekrar söz vererek bir daha yapsaydınız tekrar üç ay tutmanız gerekirdi. Fakat anladığımız kadarı ile böyle bir durum söz konusu değil. O halde bir kaç kez yapmış olduğunuz şeyi bir kaç defa yaptığınız için tövbe etmelisiniz. Daha sonra bir defaya mahsus üç aylık orucunuzu tutmalısınız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu