Genel

Bir Müslümanın kiliseye girmesi caiz midir?

Kimi zaman Müslümanların Hristiyanların ibadet hanesi olan Kiliselere girdiklerini duymaktayız. Peki, Bir Müslümanın kiliseye girmesi caiz midir?

Cevap:Değerli Ziyaretçimiz; Bir Müslümanın Hristiyanların Kiliselerde yapmakta oldukları dini ayine katılmayarak sadece gezi, gözlem ve benzeri bilgiler edinme maksadı, amacı veya herhangi bir ihtiyaç ve zaruret halinden dolayı kiliseye girmekte İslam dini açısından bir sakınca yoktur.

Zira bu gibi durumlar yasaklanmamakla birlikte aslında hoş olmayan hareketlerdir.Tabi ki araştırmak İslam dininin kesinlikle yasaklamadığı hatta teşvik ettiği bir konudur.Lakin aklıselim bir Müslümanın kafa karışıklığına yol açabilecek durumlardan da elden geldiğince uzakdurmalıdır.

Kilisede Yapılan Düğün Törenine Katılabilir miyiz?

Soru: Kilisede yapılan düğün törenine katılabilir mıyız? Hristiyan bir arkadaşımız yada komşumuzun düğününe davetli isek gitmemizde sakınca var mıdır?

Tabi ki bir Müslüman başka bir dine mensup kişiler ile ilişki içerisinde olabilir. Fakat bu noktada dikkatli olmalıdır ve İslam dininin esaslarından ayrılmamalıdır. Yani ilişkiler belli bir ciddiyette ve ölçüde olmalıdır. Konu düğün konusuna gelince de Hristiyanlar kendi inançlarına göre bir düğün organize etmektedirler. Bu ise İslam dinine uymayan bir durumdur. Bu nedenle böyle bir düğüne katılmamak yapılması gereken en doğru şeydir. Tabi ki belli bir samimiyet var ise karşı tarafın gönlü alınmalıdır ve bu tutumumuzun inancımızın bir gereği olduğu güzel bir dille izah edilmelidir. Eğer biz gerçekten samimiyetimizi ortaya koyar isek karşı tarafın gönlünü kırmak bir yana tebriklerini alacağızdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Sen neyi savuniyosun ya bizim Peygamberimiz Hz. MUHAMMED (sav) Allahin rasuluydu biraz kitap okuda oyle yaz buraya kitap okuyabilseydin zaten gercek bi dininin olmadigini gorur İSLAMi tercih ederdin. Hz. Muhammed Musluman olarak dogmustur ve musluman olarak vefat etmistir 40 yaşindayken Peygamber olmustur. Ondan oncede muslumandi sonrada ve Peygamber Efendimizi kabullenemeyenlerde savaş cikarmaya muslumanligin yayilmasina engel olmaya calismistir . o son Peygemberdir ve Kurani Kerim ona gelmistir . İnsallah onun hayati gibi yaşar sünnetlerini birakmaz ve ahlakiyla ahlaklaniriz inşaAllah . selam ve dua ile.

 2. Ben gezide için kieve gitmiştim ve bir kiliseden içeriye girdiğimizde ise ayin vardı. Ayinin tam ortasında kaldık çıkma fırsatım vardı ama çıkmadım merakımdan bakmak istedim. Daha sonra papazları milletin etrafından dolanarak tütsü duman gibi bi şeyi kalabalığa üstümüze salladı herkese doğru emin değilim ama bi çeşit kutsanma galiba papazlar etrafımızda tam turned döndü tekrar bir şeyler okuyarak yerlerine döndü ayrıca içerdeki çocuklarda dini şarkılar söylüyordu. Biraz daha durup çıktık farklı bir deneyimdi tabi ama yine de kendi imanıma dinime bi sakıncası varmıdır bu durumun? Ellamdülillah Müslümanıö ve hak dini Islamdır.

 3. Nedense hıristiyanların yarısından çoğunun aklı başına geliyor ve muslumanligi tercih edip kelimeyi şahadet getiriyorlar doğru yolu buluyorlar görüyorlar ahirette bunları söyleyen o dilin ne kadar azap çekecek biliyo musun aklını başına topla Rabbime kulluk et ona sığın

  1. Yarısından çoğu islami tercih etseydi bugün Dünyada 2milyardan fazla Hristiyan olmazdı. Kafadan istatistik üretmeyelim.

 4. Sizin yaptığınız saygısızlığa düşmemek için yorumunuzu yayınlıyoruz. İnşaallah doğruyu görmek sizede nasip olur.

 5. Tabi ki bir Müslümanın Kilisede dilek dilemesi veya dua etmesi kesinlikle caiz olmaz. Kiliseye girmek ise caiz değildir demek yanlış olabilir, fakat bir Müslümanın kilisede zaruriyet veya sizin yaşadığınız olay gibi yaşanmış bir yanlışlık dışında bulunmasının mantıklı bir açıklaması da olmayacaktır. Yüce Mevlamız bütün Müslümanlara imanında samimi ve azimli olabilmeyi nasip eylesin.

  Alıntı: fatoş
  Meraba ben büyük adakiedezdimiseye gittim arkadaşlarımla beraber fakat bana kilise demediler türbe dediler çünki ben hayatımda hiç kiliseye gitmedim nasıl bir yer olduğunu dahi bilmiyordum. Çok kalabalıktı etrafı göremedim tam kapının önüne geldim kafamı bi kaldırdım kocaman bir hac işareti çok kötü oldum geriye dönemedim. Çünki aşırı kalabalıktı o kalabalığın ittirmesiyle kendimi içeride buldum herkes orda dualar etti dilekler diledi ama ben katılmadım. Hemen çıktım orda dua edemezdim orası benim ibadethanem değildi ben dua edeceksem camilerimize giderim benim merakım bir Müslüman kilisede dua edip dilek dileyebilirmi çünki oraya gidenlerin yarısı müslüman ben onların beyinlerinin yıkandığını düşünüyorum. Çünki bizim dinimiz çok güzel kıldan ince kılıçtan keskin.

 6. Meraba ben büyük adakiedezdimiseye gittim arkadaşlarımla beraber fakat bana kilise demediler türbe dediler çünki ben hayatımda hiç kiliseye gitmedim nasıl bir yer olduğunu dahi bilmiyordum. Çok kalabalıktı etrafı göremedim tam kapının önüne geldim kafamı bi kaldırdım kocaman bir hac işareti çok kötü oldum geriye dönemedim. Çünki aşırı kalabalıktı o kalabalığın ittirmesiyle kendimi içeride buldum herkes orda dualar etti dilekler diledi ama ben katılmadım. Hemen çıktım orda dua edemezdim orası benim ibadethanem değildi ben dua edeceksem camilerimize giderim benim merakım bir Müslüman kilisede dua edip dilek dileyebilirmi çünki oraya gidenlerin yarısı müslüman ben onların beyinlerinin yıkandığını düşünüyorum. Çünki bizim dinimiz çok güzel kıldan ince kılıçtan keskin.

 7. çok merak ediyorum lütfen bilgilendirin.. Kilisede yapılan düğün törenıne katılabilir mıyız? hrıstıyan bir arkadasımız yada komşumuzun düğününe davetliysek gıtmemızde sakınca var mıdır..orada dini yönden de nıkah kıyılmıyor mu sonuçta bunlara şahit olmak bu ortamda bulunmak doğru mudur? davetli olark gıdebılır mıyım?

  Yönetici: Cevabınız konuya eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu