Sorularınız

Bir Müslümanın Ateist Biriyle Evlenmesi Küfür müdür?

Gayrimüslimle evlenmek, Kur an da Müslüman bir erkeğin ateist yani müşrik bir kadınla evlenemeyeceği bildiriliyor ve müslüman bir kadının da hiçbir gayrimüslim bir adamla evlenemez. Evet lakin benim kafamı karıştıran bir husus var.

1) Müslüman bir kadın gayri müslümle evlenmesi ve niyetlenmesi haramdır ya yani Allahın emrine uyulmadığı için küfür oluyor değil mi?

2) Müslüman bir adam da ateist(müşrik) bir kadınla evlenmesi ve niyetlenmesi aynı şekilde Allahın emrine uyulmadığı için küfür oluyor değil mi?

Bunu özellikle tamamıyla anlamak bilmek istiyorum çünkü bu hususta kafamda soru işaretleri var. Allah şimdiden razı olsun

Değerli ziyaretçimiz, Müslüman bir kadının veya erkeğin ateist biriyle evlenmesi haramdır. Bunun yapmak Müslüman birini küfre sokmamaktadır. Ancak bir Müslüman ateist biriyle dinen evlenemez nikah kıysa dahi nikahı nikah olmaz ve büyük günaha girmiş olur. Dolayısı ile evliliği evlilik olmaz ve hayatı boyunca zina yapmış olur. Yarın ahirette hesabı çok zor olur. Bu nedenle bu gibi durumlardan şiddetle kaçınılmalıdır. Ancak ateist biriyle birlikte olan birine büyük günahkar denilebilir ancak küfre girdi denilemez.

Fakat bir Müslüman ateis biri ile evlenmede bir sakınca yoktur ve İslam dininde böyle bir şey yok derse küfre girmiş olur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam ayrılmak kader mi ben nişanlandım şimdi düğünüm olacakken ayrılıyorum kader mi bu acılara katlanmak sevap mı vebal alır mı sözler verip ayrılan kişi?

    1. Nişanlılığın amacı zaten budur eğer kendinize uygun görmüyorsanız istememeniz sizin hakkınızdır. Ancak karşı tarafta bir kusur olmadığı halde bu yapılırsa bu bir vebaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu