NikahSorularınız

Bir Müslüman Yabancı Biriyle Evlenebilir mi ?

Yurt dışında yaşıyorum ve öğrenciyim. Merak ettiğim bir konu var burada çoğu Müslümanlar fransız ile evleniyorlar bu ne kadar doğru? Özelikle bu aralar çok çoğaldı çoğu kişi artık Müslüman yerine yabancı ile evleniyolar ne kadar doğru bu? Kuran ı kerimde ne geçiyor böyle konular ile ilgili? Mesela örnek veriyim her evlenen biriyle mi bilmiyorum, bir genç kız yabancıyla evlendi fakat oruç tutuyor namaz kılıyormuş böyle kişilerle evlenilebilinir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dinin bu konuda ki tutumu açıktır. Müslüman kadının ehli kitapla evlenmesi caiz değildir. Bu konu ile alakalı ayeti kerime şu şekildedir:

“Müşrik erkeklerle, iman etmedikçe onlara mümin kadınları nikahlamayın.” (Bakara, 221)

Bu ayeti kerimeden açık bir şekilde anlıyoruz ki Müslüman bir kadının bir kafirle evlenmesi haramdır. Bir erkeğin kafir bir kadınla evlenmesi hakkındaki ayeti kerime ise şu şekildedir:

“…Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınları, mehirlerini verip nikahlayınız, onlar size helaldir. “ (Maide, 5)

Bu ayeti kerimeden anlıyoruz ki Müslüman bir erkek kafir bir kadınla evlenmesi caizdir, mubahtır. Ancak İslam alimleri bu konuda bir hikmet olduğunu belirtmişlerdir. Bu hikmet ise kadının Müslüman bir erkekle evlenmesi vesilesi ile iman etme ihtimali vardır.

Evli olan bir kadın oruç tutabilir, namaz kılabilir bunun yeri ayrıdır. Ancak yapmış olduğu evlilik haram bir evliliktir. Ancak eşi Müslüman olmayı kabul ederse ne ala.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu