İslam Alimi

Bir Kişiye Küsmek Beddua Etmek Caiz mi?

Bir kişi var bana zararı dokunuyor. Yaptığı kötülükler aklımdan çıkmıyor onunla konuşmuyorum ve çok kızıyorum beddua ediyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz.

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz; Müslüman bir kimsenin diğer bir Müslüman kardeşiyle üç günden fazla küs kalması konuşmaması asla doğru değildir.

Bununla birlikte Müslüman kulun kendine zararı dokunan kişinin ıslah olması doğru yola girmesi için dua etmesi de gerekir. Kötü olan kişiye dua ederseniz, sizin kalbinizden o kişiye olan kin duygusu silinir ve o kişiye karşı sevgi hissi beslenmesine vesile olur.Beddua yerine dilini duaya çeviren kişi daima kazanır.

Zulme Haksızlığa uğrayan bir insanın beddua etmesi günah değildir. Fakat sebepsiz haksız yere beddua etmek asla doğru değildir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)Hadisi şeriflerde şöyle buyuruyor:

  • “Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap! Aleyhine de olsa hakkı söyle!” -Kütüb-ü Sitte, 16/ Hadis No: 5803
  • “Birbirinize Allah’ın lâneti, gazabı ve Cehennem azabı ile lânet ve beddua etmeyiniz!”Ebû Dâvûd, Edeb 45; Tirmizî, Birr 48
  • “Ben lânetçi olarak gönderilmedim.” (Müslim, birr 87)
  • Bir mü’mine lânet (beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44)

Bu hadisi şeriften anladığımız edilen bedduanın yerine vardığında eğer haksız yere yapılan beddua ise sahibine döneceğini bizlere haber verir.
Son olarak şöyle bitirelim şayet Haklı bile olsanız beddua etmeyin size tavsiyemiz bu yöndedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ