Ahlak

Bir Kişiye Küsmek Beddua Etmek Caiz mi?

Bir kişi var bana zararı dokunuyor. Yaptığı kötülükler aklımdan çıkmıyor. Sorum Küsmek Beddua etmek caiz mi?Onunla konuşmuyorum ve çok kızıyorum beddua ediyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz.

Küsmek Beddua Etmek Caiz mi?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Müslüman bir kimsenin diğer bir Müslüman kardeşiyle üç günden fazla küs kalması konuşmaması doğru değildir.

Bununla birlikte Müslüman kulun kendine zararı dokunan kişinin ıslah olması doğru yola girmesi için dua etmesi tavsiye edilmektedir. Kötü olan kişiye dua ederseniz, kalbinizde olan kin duygusu o kişiye karşı sevgi hissi beslemenize vesile olur. Beddua yerine dilini duaya çeviren kişi daima kazanacaktır. Bununla birlikte beddua etmek yerine sitemizde yer alan Kötü insanı uzaklaştırma duasından istifade edebilirsiniz.

Zulme Uğrayan İnsanın Beddua Etmesi Günah Değildir

Zulme Haksızlığa uğrayan bir insanın beddua etmesi günah değildir. Fakat sebepsiz haksız yere beddua etmek asla doğru değildir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hadisi şeriflerde şöyle buyuruyor:

  • “Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap! Aleyhine de olsa hakkı söyle!” -Kütüb-ü Sitte, 16/ Hadis No: 5803
  • “Birbirinize Allah’ın lâneti, gazabı ve Cehennem azabı ile lânet ve beddua etmeyiniz!”Ebû Dâvûd, Edeb 45; Tirmizî, Birr 48
  • “Ben lânetçi olarak gönderilmedim.” (Müslim, birr 87)
  • Bir mü’mine lânet (beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44)

Haksız Yere Yapılan Beddua Sahibine Geri Döner mi?

“Allah”ım! Muhammed ancak bir beşerdir. Her insanın öfkelendiği gibi o da öfkelenir. Eğer bir Müslüman”a haksız yere lanet okur, ağır konuşur, beddua edersem, bunu onun için (günahlarından) temizlenme ve rahmet vesilesi kıl.”

 M6616 Müslim, Birr, 89.

Alimlerimiz bu hadisi şeriften yola çıkarak haksız yere yapılan bedduanın sahibine geri dönebileceğini ifade etmişlerdir. Bu hadisi şerifte asıl dikkat etmemiz gereken konu şudur. Mübarek ömründe beddua etmemiş bir Peygamberimizin beddua etmekten Mevla’mıza sığınmasıdır. Şüphesiz bu noktada bizlere güzel bir ders vardır. Son olarak şöyle bitirelim şayet Haklı bile olsanız beddua etmeyin size tavsiyemiz bu yöndedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu