NikahSorularınız

Bir Kimse Süt Kardeşinin Diğer Bir Kardeşiyle Evlenebilir mi?

Benim oğlum var ve ben kardeşimin çocuğuna da süt verdim. Benim oğlum kardeşimin bir kızı olursa evlene bilir mi?  Yada benim bir Kızım olursa onun oğluyla evlene bilir mi? Yada sonrada doğacak çocuklarımız birbirleriyle evlene bilir mi mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, süt kardeşlerin kardeşliği sadece kendilerini bağlamaktadır. Bir annenin sütünü içen çocuk süt annesinin çocuklarında biri sayılmaktadır. Sizin oğlunuz kardeşinizin süt verdiğiniz çocuğunun dışındaki bir çocuğu ile evlenebilir. Kızınız olursa da kız kardeşinizin oğluyla evlenebilir. Daha sonra doğacak çocuklarınızda bir birileri ile evlenebilir. Bunda dinen bir mahsur yoktur.

Bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken husus şu şekildedir. Kardeşinizin emdirdiğiniz çocuğu yani sizin süt çocuğunuz sizin hiç bir çocuğunuz ile evlenemez. Zira bir kimsenin süt annesinin çocuklarının hepsi onun süt kardeşi sayılmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Yanı bizim günahımız ne böyle çıkış noktasını bulamıyoruz bu durumda hiç bir çare yok

  2. Ben halamın sütünü tek 1 kere iştim o da mecbur ben o 3 cü kişiyle evlene bilirmiyi.

    1. Halanız sizin süt annenizdir ve dolayısı ile halanızın çocuklarıda süt kardeşlerinizdir. Bu nedenle evlenemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu