Kurban

Bir Kimse Eşinin Ailesine Adak Etinden Verebilir mi?

Damadımın Adak kurbanı vardı kestik dağıttık ve dağıttığımız kişiler damadın akrabaları değil kızımın teyzesi dedesi amcası bunlar ihtiyaç sahibi kişiler bu adakda bir sakınca var mı?  Ayrıca örneğin bu kişiler den biri davet yapsa ve yemeklere bu Adak etinden koysa acaba Adak sahibi yiyebiliyor mu teşekkür ederim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız damadınızın kesmiş olduğu adağı kabul eylesin. Damadınız kızınızın başka bir değişle eşinin ailesine kesmiş olduğu adağın etini verebilir. Buna sizde dahilsiniz. Tabi ki sizinde belirttiğiniz gibi adak etinin verildiği kimseler ihtiyaç sahibi olmalıdırlar. Bu durumda hiçbir sakınca yoktur, hatta aksine hayır vardır. Zira her Müslüman önce yakınında olan insanlara yardım etmelidir.

İkinci sorunuza gelecek olur isek, adak kesen damadınız adak etini verdiği bir kimsenin sofrasında kendi kesmiş olduğu adak etinden yiyemez ve yememelidir. Böyle bir durum olduğu taktirde o etten ne kadar yediyse o etin değerinde bir fakire yardım etmelidir. Yüce Mevla’mıza emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu