Fıkıh

Bir Kadına İftira Eden Affedilir mi?

Hocam çok özür dilerim öncelikle bir sorum olcak. Bir kadına iftira eden affedilir mi? Nur suresinde Aişe validemize iftira edenlerin cehenneme gideceği belirtiliyor. Bir Müslüman kişi binlerce kez iftira etse küfür etse geri pişman olup Tevbe etse affedilir mi? Kurtuluş yolu yok mudur? Yoksa ebedi cehennemlikmidir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bahsettiğiniz ayeti kerimede yer alan konu Hazreti Ayşe annemize iftira atanlara özeldir. O kişiler sadece iffetli bir kadına değil aynı zamanda Peygamber eşine ve müminlerin annesine iftira etmişlerdir.

Ancak iffetli bir kadına iftira atmak çok büyük bir günahtır. Bir Müslüman böyle bir hataya düşmüş ise ve samimiyet ile pişmansa ümidini yitirmemelidir. Samimiyet ile tövbe etmelidir. O kişiden helallik almalıdır. Hatasını telafi edebilmek için ne gerekiyorsa yapmalıdır. İbadetlerini ise asla terk etmemelidir. Aynı hataya düşmemek için bütün gayretini harcamalıdır. Çokça tövbe etmelidir. Eğer kişi samimi olursa Yüce Mevla’mızın af ve mağfireti her şeyden büyüktür.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamunaleyküm hocam, benim sorum bundan 4 yıl önce bir kızla görüştüm 1 ay kadar konuştuk mesajla kız bana uygun değildi hem yaşı hem de mevki olarak 4 yaş büyük ve öğretmendi ben ise işsiz biriydim o zaman 3 gün falan mesajlarınına cevap vermedim sebepsiz yere sonrada konuşmak istemediğimi söyledim bunu söylerken bana uygun olmadığını her önüne gelen erkekle çok samimi konuşuyorsun dedim bana dedi ki bana ..or mu demek istiyorsun dedi ve beddua ediyordu ondan sonra bir daha hiç karşılaşmadık sosyal medyada beni her yerden engellemiş helallik almak istiyorum alamıyorum hiçbir şekilde ulaşamıyorum ne yapmalıyım? Ondan mıdır nedir bilmiyorum bir türlü kısmetim de çıkmıyor evlenmek istiyorum olmuyor ne yapmalıyım hocam?

    1. Helallik almanız tabi ki en doğrusu olacaktır. Ancak hiç bir şekilde ulaşamıyorsanız, bu durumda yapılacak bir şey yoktur. Bununla birlikte kısmetinizi bu konuya bağlamak yanlış olacaktır. Vicdanınız sizi rahatsız ettiğinden dolayı kıymetinizi bu konuya bağlıyorsunuz. Bu yanlış bir bakış açısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu