Nikah

Bir Kadın Eski Eşiyle Boşanmamış Bir Erkekle Dinen Evlenebilir mi?

Arkadaşımın eşi iki sene önce vefat etti. Şu anda biri ile görüşüyor fakat adam eşinden bir yıldır ayrı fakat boşanma mahkemeleri henüz bitmemiş ve kadın ayrılmak istemiyor. Bunların ayrılmasında arkadaşımın alakası bile yok.Tanıştıklarında adam eşi ile ayrıydı zaten. Dinen bu adamın imam nikahı devam ediyor mudur (Erkek ayrılmak istiyor bayan istemiyor) Arkadaşım günah olmaması acısından dini nikah yapabilir mi?Yardımınız için teşekkür ederim.

Değerli ziyaretçimiz,  her erkek  resmen boşanmamış olsa da ve dini boşandıysa bu evlilik dinen bitmiş demektir.  Ancak bu erkek açısından böyledir. Kadın açısından konuya baktığımız takdirde  bir kadının Resmi nikahı olmadan bir erkekle dini nikah kıyması uygun değildir. Zira bu tür konularda kadınların bir çok mağduriyeti ile karşı karşıya kalmaktayız. Günaha girmemek için demişsiniz.

Tabi ki evlenecek iki insanın günaha girmesi bu evliliğin temellerinin yanlış kurulması demektir. Bu nedenle her iki tarafta sabırla beklemelidir. Erkek ise eski eşiyle arasında olan resmi bağı koparmalı ve yeni eşini önce resmi nikahına sonra dini nikahına alarak evlenmelidir. Bunun dışında olan şeyleri uygun bulmamaktayız ve bu kuralar içerisinde olmayan evlilik huzursuzluktan ve günahtan başka bir şey getirmeyecektir. Sitemizde yer alan Resmi Nikah Yapmadan İmam Nikahı Yapmak Doğru mudur? başlıklı konudan istifade etmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu