Nikah

Bir Kadın Aynı Anda İki Erkekle Nikah Kıyabilir mi?

İslam dininde bir kadın aynı anda iki erkekle nikah kıyabilir mi? Bu tür söylemler duymaktayız, bu konuda bilgi verir misiniz?

cevap Bilendiği üzere İslam dininde nikah, evlilik anlamına gelmektedir. Genel itibar ile bu tür konuları öne atan kişiler gayrı meşru ilişkilerin önünü açmak isteyen kişilerdir. Bu kişiler İslam ile alakasız konuları sanki İslam dininde varmış gibi insanlara anlatarak bir kadının iki ayrı erkekle nikahlanması gibi İslam dininde yeri olmayan şeyleri sanki varmış gibi göstermeyi amaçlamaktadırlar. İslam dininde kesinlikle bir kadın aynı anda iki erkekle birlikte evlenemez. Zira bu erkeklerin ikincisi ile olan ilişki gayrı meşru bir ilişki olacaktır.

Bu tür söylemler üreten kişiler zinanın önünü açmak adına kendilerince İslam ahlakında kesinlikle yeri olmayan bu yollara baş vurarak zinanın önünü açmayı istemektedirler. İslam dini inancında kadınlar istemediği kişiler ile evlenmelidir. Zira bu gibi yanlış şeylerin sonucunda kadınlar soruda yer aldığı gibi çok yanlış şeyleri bir hak olarak görmeye çalışmaktadırlar ve bu tür şeylerin olup olamayacağını araştırmaktadırlar. Kadınların zorla evlendirilmesi ile alakalı bir rivayet şöyledir:

Bakire bir kız Hazreti Aişe’nin yanına gelir. “Babam beni kardeşinin oğlu ile evlendirdi ve böylece beni kullanarak kendi konumunu yükselti. Ama ben bundan katiyyen hoşlanmıyorum.” dedi. Hazreti Aişe, kıza cevaben “Allah’ın Elçisi gelinceye kadar otur.” dedi. Allah’ın Elçisi geldikten sonra Kız durumu Peygamberimize anlattı. Peygamberimiz hemen kızın babasına bir adam göndererek çağırttı ve o konudaki yetkiyi kıza verdi. Kız ise dedi ki:

“Ey Allah’ın Elçisi! Aslında ben babamın yaptığına izin vermiştim ama bu konuda kadınların bir hakkı var mı, yok mu; öğrenmek istedim.” (Nesâî Nikâh 36; İbn Mace Nikah 12; Ebû Davud Nikah 26; Ahmed b. Hanbel, Müsned c. VI, s. 136. Metin Nesai)

Hadis i şerifte de açık bir şekilde anlaşıldığı üzere evlilik konusunda yetki kıza ait olmalıdır. Bununla birlikte kız anne ve babasının fikrini de almalıdır. Dolayısı ile aileler olsun evlenecek kızlar olsun, davranışlarını ve kararlarını İslam dini çerçevesinde düzenledikleri taktirde konumuzun başlığını oluşturan gibi soruları sormaktan ziyade bu tür sorular kimsenin aklına dahi gelmeyecektir. Özetle, İslam dininde bir kadının iki ayrı erkekle nikahlanması mümkün değildir. Hatta kadının fıtratına da ters olan bu konu hakkında düşünmek dahi günahtır.

Bir Kadın Aynı Anda İki Erkekle Nikah Kıyabilir mi? Başlıklı Sorular

Soru: Ben 13 yıl önce görücü usulu sözlendim ve babam dindar değil ama babamın ısrarı üstüne imam nikahı kıydık, sonra o il dışına gitti. Bir ay sonra ben bunaldım yeteri kadar tanımıyorum, ailesi soğuk falan gibi, ayrılmak istedim ve sözü attık. Oğlanı tekrar hiç görmedim. Oğlan 3 yıl önce evlenmiş bir de çocuğu var. Bir sene sonra tekrar başka biriyle imam ve resmi nikahla evlendim, iki çocuğum var. Burdaki bilgilere göre zinada mıyım, çocuklarım ne durumda. Haramdamı oldu. çok üzgündüm yıllarca bu işten dolayı.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, nikah konusu çok hassas bir konu bazen duruma göre hükümler değişebilmektedir. Şunu belirtelim 13 önce yapmış olduğunuz nikah olayı çok yanlış bir şey. Biz devamlı önce resmi nikah sonra dini nikah dememizin nedenlerinden biride bu tür durumların yaşanmaması içindir. Öncelikle şundan emin olmalısını 13 sene önceki kişi il dışına gitti ve eğer oda sizden vazgeçtiyse sizin sözü attığınızı duyunca zaten bende istemiyorum dediyse zaten nikahınız bozulmuş demektir. Fakat o kişi o benim nikahlı karımdı şidi nasıl sözü atar ben boşamak istemiyorum dediyse ki Allah muhafaza siz halen nikahında olabilirsiniz. Özetle bir aile büyüğünü devreye koymalısınız. O kişinin o zaman ve şimdi ne düşündüğü hakkında bilgi almasını istemelisiniz ve işi garantiye almak adına sizi boşamasını istemelisiniz.  Daha sonra şimdi ki eşiniz ile nikah tazelemelisiniz. Son olarak yapmanız gereken ise samimiyet ile tövbe etmek olacaktır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Ben 3 yıl önce nişanlan dım 6 ay öle kaldım imam nikahımız var sonra ayrıldım fakat beni boşaadımı bilmiyorum sevdiğim adam vardı onunla nişan taktım şimdi evliyim fakat şuan ki eşimle de iman nikahımız var çocuğum yok ama zina mı oluyor bu?

  1. O kişiye ulaşmalı ve sizi dinen boşadığından emin olmalısınız. Ulaşamıyor iseniz Yüce Mevla’mız dan af dilemelisiniz. Sizi boşamış olduğunu düşünmenizden başka yapabilecek bir şeyiniz yoktur.

 2. Ben 17 senelik evliyim eşim ceza evinde orda kadınsal olarak hiç bir ihtiyacimi karşılayamıyor ben bir boşluktayım ve bu arada birini sevdim hemde çok ama evli benden cinselim yönünde beklentisi var ama ben olmaz diyorum imam nikahı kıysak olur mu?

  1. Tabi ki olmaz eşiniz sizi dinen boşalmalıdır. Kesinlik le böyle bir işe kalkışmamalısınız.

 3. Ben bir hata yaptım ne yapacagimi bilmiyorum lütfen yardım edin evliyim ama eşim dışında başkasıyla birlikte oldum birlikte olduğum kişi eşimi tanıyor fakat engel olamadık birbirimize eşimi de anlattığım kişiyide çok seviyorum bir kalpte 2kişi olurmu? oluyormuş üzüntüden hergun ağlıyorum üzüntüden kahroluyorum rabbimden af diliyorum yardım istiyorum eşime karşı pişmanlık hissediyorum onun gönlünü hoş etmeye çalışıyorum onu üzmemekte çalışıyorum çünkü onada çok aşığım ama diğer erkeğede çok aşığım ne olur yardım edin ikisi ilede imam nikâhım olabilirmi

 4. Arkadaşımın eşi iki sene önce vefat etti. Şu anda biri ile görüşüyor fakat adam eşinden bir yıldır ayrı fakat boşanma mahkemeleri henüz bitmemiş ve kadın ayrılmak istemiyor.

  1. Sorunuzun cevabı 7 Mar 2017 @ 11:29 sitemizin anasayfasında yayınlanacaktır.

  2. Benim esim nikahli ama resmi nikahi olmayan bir kadini kacirdi olumuda goturdu benim hem resmi hem dini nikahim var anlasmaya yanasmadi cocugu denize goturuyorum diye beni kizimi babama birakti bunun gunahi nedir

 5. mrhb hocam hiç evlenmemiş bir beyim ve biriyle konuşuyorum konuştuğum kişi düğünden önce resmî nikah kıymış ama daha sonra bir takım sebeplerden dolayı düğün gerçekleşmemiş ve evlilikten vazgeçilmiş. 4-5 aydır üstünde resmî nikahı duruyor ve kendisi nikah kıyıldığı günden beri anne ve babasında kalıyor.nikalı kişi ile boşanma davası açmış Ve dini nikahı düşer mi.En önemlisi benim şuan böyle biri ile konuşmam günah mıdır

  1. Böyle biri ile görüşmeniz caiz değildir. Ancak bunun nedeni nikahınız olmadığından dolayıdır. Eğer resmi boşanma için gün bekliyorlarsa bu nikah zaten bozulmuştur. Ancak ortada dini bir nikahta söz konusu ise ve damat dinen kızı boşamadıysa bu konu ciddiye alınmalıdır ve boşaması istenmelidir.

 6. hocam bir bayan evli ve hzursuz evli olduğu adam buna zulmediyorsa isteyerek evlenmemişse bayan ve bir evde iki yabancı gibiyseler bayanın kalam amacı adamın sadece önceki eşinden olan iki çocuğa sahip çıkmaksa adam kadını boşamıyorsa bu bayan başkasıyla imam nikahı kıya bilir mı?

 7. Mrb hocam affınıza sığınarak birşey sorucam 12 yıldır evliyim bir kızım var esimle anlasamiyoruz 10 yıldır kaç kez boşanma noktasına geldik bosanalim diyoruz karar alıyoruz sabah oluyo gelmiyo dava açmaya kaç kere istemiyorum seni bosanalim dedik bir birimize esim bana sahip çıkmıyor hocam ne maddi nede manevi fakat aynı evde yaşıyoruz ve bir yıldır yataklarimiz ayrı borcum olduğunda bana yardım et diyorum banene senin borcundan nasıl ödersen ode diyo birini sevdim hocam evdeki huzursuzluk ilgisizlik beni başkasına yöneltti birini sevdim eşi olmüs bana diyo imam nikahı olalım ben esimle bir yıldır aynı yatağı paylasmama rağmen ondan nikahim dusmusmudur sevdiğim insanla imam nikahı ola bilirmiyim

 8. Hocam esim ile yıllar dır ciddî problemlerimiz car 2 3yıldır boşanmayı düşünürken beni nikahından bosamasini istedim çünkü onun nikahında kalmak istemiyordum artık. 2 kere aynı anda 1kerde aynı ay içinde başka bir anda boşadı. Nikâhınız düşmüş oldu. Artık aynı evde de kalmıyoruz. Fakat daha önce hukuki olarak kabul ettiği boşanmadan su an vazgeçti. Süründurucem mantığı güdüyor. Kendisini sevmediğimi açıkça biliyor üstelik. Benim sorum su ki avukat dedi ki boşanmaktan derse 5 yıl bile dava sürebilir. Peki dini nikahimiz bitti. Bu durumda eğer ki ben yada o başkasıyla nikah kiyabilirmiyiz?

 9. Merhaba, ben bir bayanım, anlaşmalı evlilik yaptım yani eşim beni sevmiyor ben de onu sevmiyorum aramızda ne cinsel ne de duygusal hiç bir ilişki yok. Dahası Dini nikahımız da yok. Bana ilgi dahi duymuyor eşcinsel olduğundan şüpheleniyorum. Ben başkasını seviyorum ve onunla dini nikah kıymak istiyorum, bunun Allah katındaki hükmü nedir öğrenmek istiyorum. Saygılar.

  1. Dinen bu caiz olmamaktadır. Zira İslam dininde sahte nikah caiz değildir. Önce resmen evlendiğiniz kimseden ayrılmalısınız. Bunun sonrasında evlenebilirsiniz.

 10. Selamun aleykum hocam kocasi kadini 4 senedir kocalık yapmıyor kadın boşanmaya kalksa boşanamıyor adamda kadın sürünsün diye boşamıyor bu durumda bu kadin başka birisyle imam nikahı kiyabilir mi?

  1. Eğer kadın eşinin evinde kalmıyorsa ve eşi kadına sahip çıkmıyorsa zaten o kadını boşamış demektir. Ancak kadın eşinin himayesinde ise ve 4 senedir yatağını ayırdıysa kadın eşinde boşamasını isstemelidir.

 11. Iyi gunler ben dul bir bayanim evli birini seviyorum dini nikah yaptırmak istiyorum onunla ama ailemin izni olmadan olmuyomus ailem böyle bir şeye asla izin vermez onların ve sevdiğim erkeğin eşinin haberi olmadan dini nikah kiydirabilirmiyiz

  1. Kıydıramazsınız ailenizin ve karşı tarafın eşinin rızasının olması gerekir.Aynı şeyi siz evliyken eşiniz ile başka bir bayan size yapsa düşünceniz ne olur lütfen bir düşünün.

 12. hocam evlydim vede hayatimdaki insanda evliydi vede eslerimizden ayrildik bi cocumuz var ama nikah kiyamadik rabimi sait tutum oda bende birbirimizi es olarak kabul edyoruz diye bu nikah kbulmu

 13. Resmi nikahlı eşim bana ihanet etti başkasıyla imam nikahı kiydi celiskili boşanma aşamasındayiz benden bir çocuğu var ve o sahistan da çocuğu var gururuma yediremiyorum ipin ucundan döndüm bunlarin Allah katında yeri varmidir Allaha havale ettim Allah ıslah eylesin.

 14. Hocam selamın aleyküm.Esimle imam nikahımız var.O Almanyada ben türkiyede.Ona kesinlikle 3 kez boşol demedim ve Allah katında halen nikahımız var.Aldığım duyuma göre hayatına giren biri var ve ben onu hiçbirşekilde boşamayacağım.Bu durumda ne olur?cevap yazarsanız çok sevinirim.Allah sizden razı olsun.

   1. eğer erkek kocalık vazifesini yerine getirmiyorsa kadın kadıya gider ve erkeği boşar, kadın imam nikahı ile evlenmiş kocasıda terk etmiş kadın ömur boyu böyle kalamaz, ne olacak?

   2. Hayatına devam edecek ve nasip olursa başka biri ile evlenecektir. Bir koca kocalığını yapmıyor ve eşine sahip çıkmıyor ise zaten dili ile söylemesede eşini zaten boşamış demektir. İslam dininde eşimi istemiyorum ama boşamam başka biriilede evlenemesin adeta sürünsün mantığında olan bir koca aslında eşini boşamış demektir.

 15. Hocam affınıza sığınarak sorum şu evliyim görücü usulüyle evlendim başka bir kadını seviyorum. kadında evli onunda durum benim gibi elinde olmayan sebeblerden dolay sevmediģi biriyle evlendirilmiş ikimiz birbirimiz seviyoruz zina olmaması için ne yapmalınız.

  1. Kendimizi lütfen kandırmayalım. Kimse kimseye zorla bir şey yaptıramaz. Ya bu sevdadan vazgeçin yada ikinizde eşlerinizden boşanarak evlenin. Bu işin başka bir yolu yoktur.

 16. Hocam ben 21 yılık evliyim 6 yıldır kağıt üzerinde devam ediyor aynı evin içinde hiç bir şekilde karı koca münasebetimiz yok çok kez ayrılma noktasına geldik eşim ben gidiceğim ayrılıcağım dediği halen aynı evin içinde birlikte yaşıyoruz bizim bu durumlardan dolayı imam nikahımız devam ediyormu bunu oöğrenmek istiyorum.

  1. Evet nikahınız devam etmektedir. Ancak dinen bu durumda eşinizin sizi boşamasını isteme hakkınız vardır.

 17. hocam annem babamdan önce biri ile nişanlanmış sonra aileler birbirinizi görürsünüz günah diyip imam nikahı kıymış ama annem 1 ay sonra nişanı atmış zaten aynı odanın içinde bile durmamışlar bir birliktelik söz konusu değil annem daha sonra farklı şehre gitmiş babamla hem resmi hem dini nikah ile evlenmiş o adamda başkasıyla evlenmiş onunda çocukları var . Annem babam ile evlenirken önceki nişanlısıyla imam nikahı kıydığını bile unutmuş ailelerde unutmuş. Sizce annem hala o adamla dini nikahlı mı ? Babamla 20 yıldır evliler kendisi yeni hatırladığı imam nikahı kıymiş olduğunu o kişiyle çok üzgün lütfen cevap verir misiniz?

  1. Nişanı atan anneniz ise ve eğer eski nişanlısı daha doğrusu eski eşi onu dinen boşamadıysa bu durum çok sıkıntılı bir durum. O kişininde evli ve çocukları olduğunu bildiğinize göre, bunu o kişiye sormalısınız. Annenizi o zaman dinen boşamış mı yoksa boşamamış mı? Eğer boşamamış ise size tavsiyemiz bu sorunuzu bulunduğunuz bölgedeki müftülüğe giderek durumunuzu izah edin size mutlaka yardımcı olacaklardır.

 18. Kiz Arkadaşım evli ve sevgilisi var ikisi imam nikahı kıyacaklar ama beni şahit olarak gel diyorlar bende bunu kabul etmiyorum bütün günahı boynumuza diyorlar benim bunlara şahit olmam günah değil mi beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Değerli ziyaretçimiz imam nikahı Allah’ın c.c huzurunda yapılan nikahtır. Evli bir kadının böyle bir nikahı olması mümkün değil.Bu nikah olmayacağı gibi haşa bu yaradana karşı büyük bir edepsizliktir anlamına gelmektedir. Böyle bir nikah olmayacağı gibi yapmakta büyük bir günahtır. Eğer sizde şahit olursanız hem bu günahlarına hemde yapacakları günahlara ortak olmuş olursunuz. Böyle bir nikahı kıyacak imamıda nereden bulmuşlar anlayamadık.

 19. Erkek , imam nikahli esini gormeden sahitler ve imam araciligiyla esini bosayabilir mi ? Ayrica bosanan kadin baska bir erkekle nikah yapabilir mi ? Saygilarimla

 20. Sevdigim kisi evli bende evliyim esimden cocuk istiyorum kendisi israrla istemiyo bende sevdigim kisiden istiyorum cocugu nasil yapmam gerekiyo

  1. Bu söylediğiniz zina olur zina ise büyük günahlardandır. Kur’an-ı Kerim’de Mevla’mız şöyle buyurmuştur; “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur” (İsrâ Suresi, 17/32)Peygamberimiz, zinayı büyük günahlar içinde saymıştır. (Buhari, Edep 6), Efendimiz (SAV) hadisinde zina ile ilgili şöyle buyurmuştur: “Eğer zinanın uğratacağı azapla ilgili olarak benim bildiğimi sizler de bilseydiniz pek az güler, çok çok ağlardınız.” Başka bir hadiste ise: “Rüyamda, helâdaki necaset gibi pis kokan kimseler gördüm. Sonradan bunların zina edenler olduğunu öğrendim.” zina olayı çok kötü pis bir olaydır zinanın ahirette azabı da şüphesiz ki çok büyüktür.
   Size tavsiyemiz asla böyle birşey yapmayın sabredin ve Allaha dua edin mutlaka Rabbimiz duanızı kabul edecektir.

 21. Ben 13 yıl önce görücü usulu sözlendim ve babam dindar değil ama babamın ısrarı üstüne imam nikahı kıydık, sonra o il dışına gitti. Bir ay sonra ben bunaldım yeteri kadar tanımıyorum, ailesi soğuk falan gibi, ayrılmak istedim, sözü attık. Oğlanı tekrar hiç görmedim. Oğlan 3 yıl önce evlenmiş bir de çocuğu var. Bir sene sonra tekrar başka biriyle imam ve resmi nikahla evlendim, iki çocuğum var. Burdaki bilgilere göre zinada mıyım, çocuklarım ne durumda. Haramdamı oldu. çok üzgündüm yıllarca bu işten dolayı.

 22. rus ama sözde Müslüman olan ülkesinde evli bir kadın Müslüman bir erkekle dini nikah yapabilir mi?resmi nikahlı Eşiyle dini nikahı olmaya bilir çünkü Müslümanlığı tam anlamıyla uygulamıyorlar kısacası zinayı meşrulaştırabilir mi?

  1. Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız önce niyetimize bakmaktadır. Bir kimsenin derdi zinaya bir yol açmak sa ancak kendini kandırmış olacaktır. Bununla birlikte biz önce resmi nikahın yapılması sonra dini nikahın yapılması gerektiğini her zaman dile getiriyoruz.

 23. Bir kadın düşünün aynı eşe defalarca şans vermiş üç kere boşanıp evlenmiş ama şuan dini nikahıda yok ve gün gelmiş birine sevdalanmış bu kadın be kadının kocasıda cezaevinde uzun bir süre yatıcakmış bu durumda çaresiz olan iki sevdalı ne yapmalıdır hocam ….

  1. Yapılması gereken kadının eşi ile hem dinen hemde resmen boşanması ve sevdiği kişi ile evlenmesidir. Tabi aynı durum sevdiği ve evli olan erkek içinde geçerlidir. Bunun dışında herhangi bir şey yapılması uygun olmaz.

 24. Sevdiğim evli bir bey..oda veni seviyor..dini nikah kıysak o nun eşiyle nikahi düşermi hocam…
  Saygılar.

  1. Bu durumda nikah yaparsanız eşiyle nikahı düşmez. Fakat bu noktada önemli olan sizin kıyacağınız nikahın olup olmayacağını düşünmenizdir. Zira bir erkeğin eşinden gizli nikah kıyması olmaz. Bununla birlikte nikah ilan gerektiren bir konudur. Çevrenizde ki bütün insanların sizin nikahlı olduğunuzu bilmesi gerekmektedir. Zira islam dininde düğün bu nedenle vardır.

 25. Artık karım değilsin bana kadinlim yapamzsn veya yapma senden kadın olmaz senin gibi bir eş istemiyorum gibi sözler nikahı düşürür mü.. düştü ise tekrar nikah için ne yapmalı.

  1. Bu gibi sözler nikahı düşürmesede tehlikeye sokmaktadır. Bu nedenle bu sorunları aşmalısınız. Tekrar nikah konusu ise ciddi sıkıntılar içeren bir konudur. Bu nedenle çiftler boşanıp evlenmeyi değil hiç boşanmamayı düşünmelidir.

  2. Syn Demir 2,

   Hadisi şerifte buyrulur ki : Üç şey vardır ki, ciddîsi ciddîdir, şakası da ciddîdir.
   Bunlar; nikâh, talak ve yemindir.” (Zeylaî, Nasbu’r-Râye)

   “Bahsettiğiniz gibi “sen benim karım değilsin, sen benden uzak ol, ben senden ayrıldım” gibi sözler kinayeli sözlerdir. Bu çeşit sözlerle yapılan boşama, ya boşama niyetinin bulunması veya içinde bulunulan durumun boşamaya delâlet etmesiyle geçerli olur.

   Evliliğe zarar verecek olan bu tarz söylemlerden sakınmak gerekir. Tartışmaya mahal vermeyin eşiniz öfkeli bir yapıya sahipse ve çabuk sinirleniryorsa siz bu durumda suküt edip tartışma daha da alevlenmeden bunu sonlandırın. Rabbim yuvalarımıza huzur versin.

 26. Neden günahmış bu konuda düşünmek?Buna siz mi karar veriyorsunuz?hani haram olan zinaydı nikah meşruydu ,ilerde kadın nüfusu azalırsa bunu haram kılan bir ayet var mı yok mu onu söyleyin madem kurana dayanarak erkeğe çok eş veriosunuz

 27. Benm eşim sürekli seni bosicam boşanıcaz gibi laflar kullanıyor dini nikahimiz düşmüşmüdür ve tekrar kıyılır mı… şartlari varmıdır

  1. Eşinizin seni boşayacağım demesi ile nikahınız düşmez. Nikahın düşmesi için size seni boşadım demelidir. İslam dininde evli bir erkeğin boşanma kelimesini şaka içinde dahi kullanması uygun olmamaktadır. Bu konuyu eşiniz ile konuşmalısınız. Aksi taktirde ilerde sizi boşar ve bunu ciddiye almazsınız ve belki ömrünüzü evli olmadığınız bir erkekle geçirmiş olursunuz. İslam dininde nikah tekrar kılına bilir. Ancak eşinizde boşandıktan sonra başka bir evlilik yapmış olmalısınız ve bu evlilik gerçek bir evlilik olmalıdır.

 28. Benim sevdigim biri var fakat evli kocasindan bosanamaz öldürürler onu ama birbirimizi seviyoruz bu konuda beni bilgilendirin sevdiğim kızla buluşamıyorum bile zina olduğu için ama çok özluyorum dayanamıyorum ne yapacağımıda bilmiyorum.

  1. Ne yapacağınız çok basit. Kendinizi sevdiğiniz kimsenin kocasının yerine koyun. İslam dininde evli bir kadına karşı bu şekilde bir yaklaşım kesinlikle haramdır. Niyetiniz zina olmasa dahi bu sonuç değişmez. Size tavsiyemiz kendinizi bir an önce toparlayarak bu konuya bir son vermenizdir.

   1. Yukarda evli adamı seven kadına şunu yazmışsınız ‘Bu durumda nikah yaparsanız eşiyle nikahı düşmez. Fakat bu noktada önemli olan sizin kıyacağınız nikahın olup olmayacağını düşünmenizdir. Zira bir erkeğin eşinden gizli nikah kıyması olmaz. Bununla birlikte nikah ilan gerektiren bir konudur. Çevrenizde ki bütün insanların sizin nikahlı olduğunuzu bilmesi gerekmektedir. Zira islam dininde düğün bu nedenle vardır.’ burada yaptığınız şey evli adamları zinaya sürükleyip kadınlara eziyet etmekdir. Sanırım siz bunun farkında değilsiniz. Siz böyle yazarsanız evli adam gider iki kadın bulur karısına da bana izin vereceksin diye dayak şiddet küfürle tehditle dayatır kadında korkusundan kocasına izin verir diliyle olur bu kalben eziyet görmüş alçaltılmıştır. Mecbursa ya da ayrılmak istemediği halde boşanmak zorunda kalır maddiyatı da yoksa eğer perişan olur. Yuva dağıtıyorsunuz haberiniz yok. Cahil halkı iyice embesil ettiniz, erkekler zaten zina için de senin haberin yok atıp tutuyorsun. Şu ülkede erkeklerin çoğu evlenmeden önce milyonca kez zina yapmıştır. Üstelik buna da kulp bulanlar var, mesela fahişeyle yapılan zina değildir, bakire olmayan dul kadınla yapılan zina değildir, günah değildir. Senin gibiler yuva yıkıcı ve ahlak bozucudur. Burada kadınlara namus namus diye dayatırken, kendi uçkurunuza yol çiziyorsunuz. Yukarıda ki yorumunuzda bir kadının yuvasını yıkmaya zemin hazırlarken, bu soruyu soran arkadaşa verdiğin cevaba bak, aşkından vazgeç belki temiz duyguyla seviyor, burada ne kadın ne erkek zina yaparken yukarıdaki arkadaşın evli adamla cinsel anlamda yakınlaştığından emin bile değilken ona hak verip burada ki arkadaşı yerin dibine sokmuşsun, neye dayanarak? Ayrıca evli bir kadın kocasını sevmiyorsa ilgi görmüyorsa neden boşandığında öldürülsün, boşanmak dinimizde yok mu? Boşanıp sevdiği adamla evlenmek onun hakkı değil mi? Erkeksin ya ondan herhalde, çifte standart yapmayınız, insanların haklarına girmeyiniz….

   2. Değerli ziyaretçimiz, bizim kimseye daha doğrusu eşinizden gizli nikah kıyabilirsiniz diye bir şey söylememiz mümkün değildir. Zira sitemize bu konu benzeri birçok soru sorulmuştur ve gerekli cevap verilmiştir. Sitemizde yer alan İmam Nikahının Şartları Nelerdir? başlıklı konu ise sadece bir örneğidir. Zira bizde altını çizerek söylüyoruz ki İslam dininde gizli bir nikah söz konusu değildir.

   3. Hocam igeceler ben 8 yldr evliyim sevmeden kurdum 18 yaş büyük arabamla evlendrldim 3 sene sonra eşim hasta oldu kanser hastası bikızım var 7 yaşında 4 yldr ilişki falan yok sadece karı koca degil baba kız olduk artık bende başkasını seviyorum nigahımız çoktan düşmüştür sonra eşim alzaymir oldu haylda bakıyorum kendi akrabaları ailesi ilgilenmiyor hiç bakmıyorlar bile ben bakıyorum çünkü esgiden çok kavga edyoduk boşnyorum artık deyerek nigahımın tazelnmesi lazım fakat doktorlar fazla yaşamaz diyor bende zahmetine katlanıyorum ama sevgimde var onunla dini nigah kıya bilirmiyiz

  2. Syn Ebedi,

   Sevmek yada aşık olmak günah değildir. Günah ve haram olan bu sevginin yaşanış biçimidir. Kalp taşıyan insanız sevgi muhabbet, merhamet bu tarz duygular insanın fıtratında olan temiz duygulardır. Ancak haram şekilde yaşanırsa kirlenir.

   Hadis-i şeriflerde buyrulur ki: “Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehiddir.” (Kenzu’l-Ummal ; Hakim, Hatib)

   Sizde böyle yapınız kardeşim, İffetinizi muhafaza edip, sevginizi kalbinizde yaşayın evli bir bayanın aile yuvasını yıkmayın ve haram yollara tevessül etmeyiniz. Rabbim kötülüklerden korusun.

  1. Erkeğin üç defa boş ol demesi gibi çeşitli kaideler vardır. Bununla birlikte İslam dininde bozulan nikah tazelenemez.

   1. Syn Hocam ‘üç defa boş ol’ sözü yerine bir kez seni boşadım sözü kafi gelir deseydiniz daha isabetli olurdu. Zira üç talak ile boşama olursa eşlerin geri biraraya gelmesi mümkün olmaz.

    Syn İlhan kardeşimiizin sorusuna cevap olarak:

    Boş ol, seni boşadım gibi, benden boşsun gibi sözler açık sözlerdir. Bir veya iki sefer bu sözlere benzer açık sözlerle verilen talaklara, talak-ı ric-i denir. Ayrılık vaki olur. Bunu yaptıklarından pişman olurlarsa bir veya iki talakları gitmek şartıyla yeniden bir araya gelebilirler.

 29. benim çok farklı bir evliliğim var eşim fantazi adı altında benim başkalarıyla olan oynaşmamdan kendimi teşhir etmemden çok hoşlanıyor bu sebeplerden dolayı bir kere boşandık ben başkasıyla oldum sonra tekrar evlendik ama hala aynı ve ben eşimden cinsel anlamda tamamen soğudum dinimize göre boşanmalı mıyım ne yapmalıyım 3 tane çocuğum var yardımcı olursanız sevinirim birde ikinci evliliğimizde imam nikahı kıymadık ilk evliliğimizde kıydığımız aynı kişi ile olduğu için geçerli olurmuş doğru mudur?

  1. Siz bu bilgiye nereden ulaştınız bilmiyoruz. Fakat şu anda zaten sizin eşinizle nikahınız bulunmamaktadır. Zira İslam dininde boşanan bir erkek eşi bir başkası ile gerçek anlamda evlenip boşanmadi ise tekrar bir araya gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle bir an önce esinizden ayrılmalısınız.

 30. Doğrusu size sonsuz teşekkür ederim çünkü şu an böyle bir konuyla karşı karşıyayım,İnşallah kendimi yanlış ifade etmem; Benim uzun süredir bir birlikteliğim var ve birlikte olduğum kişinin daha önce den bir evliliği var ve hala neticede o insanla dini olarak ve resmi nikah ı devam ediyor.. Biz bu kişi yle birbirimizi gerçekten çok fazla seviyoruz yani benim bu güne kadar başka bir insanla dini nikahım olmadı sırf zina olmasın diye başka bir insanla nikah kıymamız ikimizinde söz konusu dahi olmadı amacımız kesinlikle zina yı meşrulaştırmak değil.. Biz şimdi imam nikahı kıyabilirmiyiz? İnşAllah kendimi doğru ifade edebilmişimdir ve yanlış anlaşılmam.. Lütfen konu hakkında gerçekten bilgisi olan birisi varsa cevap verebilir mi ? Allah razı olsun teşekkürler …

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, birlikte olduğunuz kişi ile olan ilişkiniz İslam dini açısından haramdır. Zira ifade ettiğiniz üzere halen hem dini nikahı hemde resmi nikahı sürmektedir. Bunlar sona erene kadar birlikte olmanız zinadır ve büyük günahtır.

  Şu ifade etmeliyiz. İslam dininde yer alan birliktelik evlilik müessesesidir. Bu ise ilan ile yani günümüz tabiri ile düğün ile insanlara duyurmakla mümkün olmaktadır. Bu nedenle insanlardan veya ailelerden gizli yapılan nikahlarda eksiktir. Hal böyle iken sizin durumunuzun İslam dininde yeri yoktur. Bu sizin için sert bir cevap oldu fakat unutmayın ki bu gerçekleri sizin iyiliğiniz için söylüyoruz. Zira yarın ahirette bedelleri çok ağır olacaktır. Mevla'ya emanet olun. Selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu