FıkıhSorularınız

Bir İnsanın Erkek veya Kız Sevgilisi Olmasının Günahı Ne Boyuttadır?

Hocam bir insanın erkek veya kız sevgilisi olmasının günahı ne boyuttadır? İslam dini bu konuya nasıl yaklaşıyor? Bu konuda bir ölçü var mıdır. Lütfen bu konularda bilgi verin.

İnsanın Erkek veya Kız Sevgilisi Olması Günahı mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizler din adamları olarak bu konuyu insanlara anlatmakta çok ciddi zorluklar çekmekteyiz. Bir din adamı bu konulardan bahsedince hemen gerici olmaktadır. Sorunuzun cevabına dönecek olursak şu bilgilere yer verelim. İslam dininde nikahı olmayan bir erkek ve kızın sevgili adı altında buluşması kesinlikle caiz değildir. Zira İslam dini bu tür gayri meşru ilişkileri yasaklamaktadır. Yüce Mevla’mız Kuran Kerimde şöyle buyurmaktadır:

Diyanet İşleri: Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.

(İsra suresi 32. ayet)

İki kişinin sevgili veya flört adı altında buluşması zinaya yaklaşmaktır ve Yüce Mevlamız zinaya yaklaştıracak durumlardan uzak durulması gerektiği açık bir dille yasaklamıştır. Bu konudaki bir hadis i şerifi de paylaşarak konumuzu sonlandıralım. Zira bu hadisi şerif yukarıda zikrettiğimiz ayeti kerimeyi tefsir etmektedir.

“Ademoğluna zinadan nasibi yazılmıştır. Buna mutlaka erişecektir. Gözlerin zinası bakmaktır, kulakların zinası dinlemek, dilin zinası konuşmak, elin zinası tutmak, ayağın zinası da yürümektir. Kalp ise heves eder, diler. Ferc (cinsel organ) ise bunu ya uygular veya reddeder”.

(Müslim, Kader: 21)

Doyası ile sevgili olmak veya flört etmek zina kadar büyük olmasa da bu büyük günaha açılan büyük bir kapıdır. Bu nedenle kişi bu konuda kendine bahaneler veya fetvalar aramamalıdır. Zira bu yapan insanların ellerine sadece günah ve küçük düşmüş bir ruh hali geçmektedir.

Sevgili Olmanın Dini Açıdan Zararları

  • Haya perdesi yırtılır.
  •  İyi bir eş adayı olmayı engeller.
  • İyi bir örnek olamayız.
  • Dokunma, öpme gibi fiziki olarak yakınlaşmalara yaklaştırır.
  •  Cinsel arzuları uyandırır.
  • Evliliğin anlamsızlaştırır ve heyecanını söndürür.
  • İnsanları günaha teşvik edebilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu