Dua

Bir İnsanın Duasıyla Ölen Silahıyla Ölen Gibi midir?

Hocam Bir insanın duasıyla ölen silahıyla ölen gibidir, bu ne demektir bu hadisi açıklar mısınız?
Geçenlerde bu hadise rastladım. Bir insanın beddua ederek birisinin ölümüne neden olması gerçek midir? Bu kimse ahirette katil muamelesi mi görür?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Dua müminin silahıdır buna dair rivayetlerin en geçerli olanı, Hazreti. Ali’nin Peygamberimiz (s.a.v) Efendimizden naklettiği şu hadistir: “Dua müminin silahı, dinin direği, gökler ve yerin nurudur.” (Ebu Yala, Müsned, hno: 439; Hâkim, el-Müstedrek hno: 1812)

Fakat bu hadisin doğruluğu konusunda değişik yorumlar yapılmıştır. Hâkim’e göre, bu hadis doğrudur. (bk. el-Müstedrek hno:1812). Hafız Heysemiye göre bu hadis zayıftır. (Mecmau’z-Zevaid, hno: 17198) Dua bir silahtır. Eski zamandan bu yana hem dua hem beddua şeklinde bir silah gibi istimal edilmiştir.

Hazreti. Nuh’un Kafirlere bedduası (Nuh, 71/26), Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz’in Kureyşlilere yaptığı bedduası (Buhari, 2932) meşhurdur. Alimlerin büyük çoğunluğuna göre Umumi olarak kafirlere beddua etmek caizdir. Kişilere beddua etmek, lanet etmek ve benzeri şeyler caiz değildir.

Kafire beddua etmek, lanet etmek doğru olmadığına göre, mümin olan bir insana beddua etmek daha da caiz olmaz. Bilhassa sevmediği bir müminin ölmesi için kahır ile beddua etmek Hazret,. Peygamber efendimizin tavsiyelerinde öğütlerinde yoktur.

“Eğer bir kimse bir müminin ölmesi için dua etse ve adam da ölse, dua eden kâtil olur mu?” diye sordunuz; Kaynaklarda bu konuyla ilgili bir açıklama bulamadık.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu