İbadet

Bir İnsan İbadetinde Kusurlu Davranırsa, Allah Sürekli O Kişiye Üzüntü mü Verir?

Hocam bir insan ibadetinde kusurlu davranırsa, Allah sürekli o kişiye üzüntü mü verir? Kul (salih) amelinde kusurlu davranınca, Allah onu üzüntülere müptelâ eder.” hadisi doğrumu dur bu konuda bilgi verir misiniz? Cevap: Değerli ziyaretçimiz; Hadisi şerifte geçen– “Kul (salih) amelinde kusurlu davranınca, Allah onu üzüntülere müptelâ eder.” ( el-Camiu’s-sağir, h. no: 1647) Anlamındaki hadisin rivayeti çok zayıftır. ( Nasıruddin el-Elbani, Daifu’l-Cami, h. no: 634)Bununla birlikte, hadis rivayetinde “salih” kelimesi bulunmamaktadır. Hadisi şöyle anlamamız biz kullar için çok daha iyi olacaktır:

Bir kul amel işlerken amelinde kusurlu davranırsa, Yüce Allah o kulun bu kusurlarını örtmek adına ibadetinde kusurlu davranan kuluna üzüntü kaynağı olacak bazı sıkıntılar verir. Yüce Mevla o kulunun sıkıntılı ve üzüntü verici durumundan dolayı o kulun günahlarını ve kusurlarını bağışlar inşallah. Şöyle ki sahih hadiste bu olaya işaret eden şu  ifadeler bulunmaktadır: “Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.”(Buharî, Mardâ, 1; Müslim, Bir, 5)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu