Akaid

Bir Farzı Yapmamaya veya Bir Haramı Yapmaya Yemin Eden Kimse Ne Yapmalıdır?

İslam dininde bir farzı yapmamaya, yerine getirmemeye veya bir haramı yapmaya yemin eden kimse ne yapmalıdır? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Farz ya da vacip olan bir şeyi yapmamaya veya haram ya da günah olan bir şeyi yapmaya yemin etmek, Müslüman bir insana asla yakışan bir davranış değildir.

Yüce Mevla’mız Yüce Kitabı Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

“İyilik etmemek, takvaya sarılmamak, insanlar arasını ıslah etmemek yolundaki yeminlerinize Allah’ı siper yapmayın. Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir” (Bakara, 2/224) .

Bu ayetle birlikte, her nasılsa bu yemin gibi bir yemin edildiğinde, yeminini yerine getirmeyip bozmak ve arkasından yemin kefareti vermek gerekmektedir. Bu durumla alakalı bir hadisi şerifte Hz. Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur.

“Bir kimse bir şey için yemin eder, sonra da ondan hayırlısını görürse yeminini bozsun ve kefaret ödesin” (Müslim, Eyman, 15-16; (Merğinani, el-Hidaye, II, 358)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu