Nikah

Bir Erkek Eşinin Haberi Olmadan Başka Bir Kadına Dini Nikah Kıyabilir mi?

Bir erkek eşinin haberi olmadan rızasını almadan başka bir kadına dini nikah kıyabilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde dini nikahın şartları bellidir. Nikah Nedir ve Şartları Nelerdir? başlıklı konuda bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak insanlar dini anlamak yerine pek çok zaman kendi işine geldiği gibi yaşaya bilmektedir. Örneğin bir erkek eşine Allah bana 4 tane eş hakkı vermiş sen buna karışamazsın demektedir. Aslında bu dediği doğrudur ve böyle bir hakkı vardır. Ancak bu söylem cahilce söylenmiş bir sözden öteye geçmemektedir. Konumuz bu değil ama çok eşliliğin pek çok sorumluluğu vardır ve laf ile olacak bir iş değildir.

Bunun gibi bir erkeği ben ikinci nikahımı kıyarım birinci eşimin haberi olmasa da olur demesi aynı cahillikle söylenmiş bir sözdür. Bir erkek ikinci evliliğinde nikah kıyması için ilk eşinden izin alması şart değildir. Ancak nikah ilan ve düğün ile yapıldığı taktirde İslam’a ve İslam ahlakına uygun olmaktadır. Dolayısı ile bir erkek ikinci nikahını kıymışsa ve ilk eşi dahi bundan haberdar değilse bu nikah geçersiz demek doğru olmaz. Ancak sünnete uygun ve tam anlamıyla sağlıklı bir nikah demekte yanlış olacaktır. Çünkü nikahta iki şahit vardır ve İslam dininde şahit bir kimsenin şahitliğini gizlemesi caiz değildir. Bunun la birlikte erkek veya kadın nikahlandığı taktirde çevresinde nikahlandığını bilmesi gereken ne kadar insan var ise (anne, baba, kardeş vb…) bu nikahtan haberdar olmalıdır. Aksi taktirde böyle bir nikah muta nikahtan pekte farkı kalmamaktadır.

Özetle, akıl sahibi bir Müslüman erkek, eşinin haberi ve rızası olmadan ikinci nikahını kıyması hükmen mümkün olsa da İslam ahlakına ve en önemlisi sünneti seniyyeye uymamaktadır. Bir Müslüman her konuda dengeli olmalıdır. Bununla birlikte Yüce Mevla’mızın kanunları hakkında eksik aklı ile yorum yapmalıdır.

Son olarak şunu söylemeliyiz ki İslam ahlakına sahip bir erkeğin Allah bana 4 eş hakkı vermiş ben eşime sormak ve rızasını almak zorunda değilim demesi çok büyük bir ahlak sorunudur. Aynı şekilde İslam ahlakına sahip bir kadının eşine benim rızam olmadan evlenemezsin veya ben izin vermiyorum demesi de aynı derecede bir ahlaki sorundur.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuş: “iman bakımından müminlerin en mükemmeli, ahlâkça en güzel olanlar ve ailesine en güzel davrananlardır.” (Aişe radıyallahu anha. Tirmizî.)

Şimdi kadın ve erkek şunu düşünmelidir. Ben eşime güzel davranmaz isem onu kırar isem nasıl bir mümin olabilirim.

İslam dininde eşler birbirine ve birbirilerinin haklarına saygılı olmalıdır. Zira her iki tarafın yapacağı bir haksızlık büyük manada kul hakkına girmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. O zaman hiç evlenmemek daha iyi eşim benim üstüme evlenecek ben izin vermesem kötü ben olacağım versem hakeza birlikte zaten geçim olmayacak kavga gürültü kıskançlık derken hayat hepimize zehir olacak o zaman bana göre en doğrusu adamdan boşanmak sonra kimle evlenirse evlensin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu