Ayetler

Besmelenin Fazileti ve Önemi Nedir?

Günlük hayatımızda ve ibadetlerimizde çok kullandığımız Besmelenin fazileti ve önemi nedir? Besmele, yani (Bismillahirrahmanirrahim) cümlesinin fazileti detaylı olarak açıklar mısınız?

Besmelenin Fazileti ve Önemi Anlamında Gizlidir

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Besmeleyi şerif özetle, “Rahman ve Rahim olan Allah (c.c) adıyla” demektir ve fazileti çok büyüktür. Tabi ki yapmış olduğumuz bu açıklama sadece kısa bir açıklamadır. Şimdi bu çok büyük faziletler içeren cümlenin geniş açıklamasına yer verelim.

“Bismillahirrahmânirrahim ile başlamayan her iş bereketsizdir, devam etmez ve köksüzdür” .

Müsned 2/259
 • İlk yazılan söz besmeledir.
 • Besmele kulu her türlü şerden korur.
 • Şeytanlar besmelenin çekildiği yerde durmaz.
 • Besmele kul olmanın en büyük ifadelerinden biridir.
 • Besmele ve samimi bir niyet ile her iş amele dönüşür.
 • Bir çok günahının affına vesile olacağı hadisi şeriflerde yer almaktadır.
 • Her kapının anahtarıdır.
 • En büyük duaların başında gelmektedir.
 • (İyi işlere Besmele ile başlamalıdır!
 • Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.) [Beyheki]
 • Besmeleyle yazı yazanın haceti işi kolaylaşır, Allahü teâlâ da ondan razı olur. [Deylemi]
 • Yemeğe Besmele ile başlayıp, sonunda Elhamdülillah diyenin, daha sofra kalkmadan günahları af olur. [Taberani]
 • Sıkıntıya düşen, “Bismillahirrahmanirrahim ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, her türlü sıkıntıdan kurtulur. [Deylemi]

Her İşe Besmele İle Başlamak Çok Faziletli ve Önemlidir

Besmele okuyan kişinin başlayacağı işe ve niyetine göre anlamlar kazanmaktadır. Büyük faziletler içeren bu cümle kullanıldığı yere göre “okuyorum, başlıyorum, yapıyorum, yiyorum,” gibi yüklemler taşımaktadır.

Kul, bir davranışta bulunurken veya önemli bir işe yönelirken önce “eûzü” çekerek olumsuz etkileri def etmektedir. Daha sonra ise besmeleyi okuyarak kendinin tek başına yeterli olmadığını belirmektedir. Böylece gerçek ve mutlak gücün ancak Allah’tan (c.c) gelebileceğini ifade etmiş olmaktadır. Kul Allah’ın (c.c) yeryüzünde halife kıldığı bir varlık olarak O’nun mülkünde, O’nun adına tasarrufta bulunduğunu ifade etmektedir.

Bununla birlikte asıl malik ve hakim olan Allah’ın koyduğu ifade etmektedir. Eğer sınırları aşarsa emanete hıyanet etmiş olacağını peşinen kabul etmekte ve besmeleden güç almaktadır. Bu ise kula çok büyük bir fazilet katmaktadır.

Besmelenin Fazileti Bir Kaç Kelime İle İfade Edilemez

Allah yerine “tanrı”, rahman yerine “esirgeyen”, rahim yerine de “bağışlayan” kelimelerinin kullanılması bu isimlerin anlamlarını tam olarak karşılamamaktadır. Allah (c.c) ismi, bu isme hakkıyla layık olan “tek, eşsiz, benzersiz, bütün kemal sıfatlarına sahip ve eksikliklerden uzak, varlığı zaruri (olmazsa olmaz), yokluğu düşünülemez” isimdir. Bu durum sadece yüceler yücesine yani, Allah’u tealaya mahsustur. Bu sıfatları taşımayan hiçbir varlığa “Allah” denemez. 

Yüce kitabımız Kuran’ı Kerim içerisinde Rahman ismi de Allah’a mahsustur, başka hiçbir varlık için kullanılmamıştır. Rahman demek ise “en uzak geçmişe doğru bütün yaratılmışlara sonsuz ve sınırsız lütuf, ihsan, rahmet bahşeden” demektir. Rahman, rahmetiyle muamele ederken buna mazhar olan varlığın hak etmesine, layık olmasına asla bakmamaktadır. Bu büyük sıfatın tecellisi yağmur gibi her şeyin üzerine yağar, güneş gibi her şeyi ısıtır ve aydınlatır.

besmele

Besmelede Yer Alan İfadeler Fazileti ve Önemini Göstermektedir

Rahim demek ise “çok merhametli, rahmeti bol” demektir ve bu sıfatla kullar da nitelenebilir. Allah’ın rahim ismi daha çok kullarının gelecekte elde etmek üzere hak ettikleri merhameti ifade etmektedir. Kul dünya hayatında hak ettiği rahmetin karşığının çoğuna ahirette ulaşacaktır.. “Esirgemek” ve “bağışlamak” sonsuz, engin olan rahmetin sadece bir parçasıdır.

İnsanların uydurdukları, kendilerine göre bazı anlamlar yükledikleri mabudlara tanrı denebilir. Bununla birlikte samimi ve İslam dini inancı çerçevesinde olduğu taktirde tanrı kelimesi Allah (c.c) için de kullanılabilir. Halbuki Allah ismi O’ndan başka hiçbir varlık için kullanılamaz ve Arapça dilinde de kullanılmamıştır.

Bu detaylı açıklamadan sonra besmelenin faziletinin ve öneminin ne kadar büyük olduğunu görmekteyiz. Hem akaid açısından hemde kulluk bilinci açısından besmelenin fazileti ve anlamı büyük önem arz etmektedir.

Özetle, yukarıda ki resimde Arapça metni bulunan besmelenin anlamı “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile” demektir. Kul ise bu hikmet dolu sözün anlamına vakıf olduğu ölçüde faziletine vakıf olabilmektedir. Yüce Mevla’mız bizlere bu sırra vakıf olmayı nasip eylesin.

Sitemizde yer alan Euzü Besmelenin Anlamı Nedir? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Besmelenin Fazileti ve Önemi Hakkında Video

Diyanet tv de hazırlanmış olan bu video besmelenin anlamı hakkında çok güzel bilgilere yer vermektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Bunu hoca sormuştu arkadaşlara bende tam bilmiyordum, ama biraz birşeyler dedik kabul etmedi… teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

 2. Değerli Ziyaretçimiz, Siz bu sayfaya geliş nedeninizi bilmemekteyiz. Lakin bu sayfada besmelenin anlamı ve manası yer almaktadır. Ve gerçekten itina ile hazırlanmış bir konudur.

 3. anlamı yok kıcık kaptın yha ne bu olmaz biz ne iye girioz onlar ne veriolar ama güzel bilgiler vermişler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu