İsimler

Beşir İsminin Anlamı Nedir? Beşir Ne Demek?

Arapça kökenli güzel anlamalar içeren erkek isimlerinden biridir. Beşir İsminin Anlamı çok özeldir. Zira bu isim aynı zamanda Hazreti Peygamber efendimizin isimlerinden de biridir. Anlamlarını şöyle sıralayabiliriz.

Beşir İsminin Anlamı Nedir?

  • Müjde getiren değerli bir müjdeci.
  • Pek güler yüzlü kişi.
  • Hayırlı haberler veren.

Sözlükte ise “müjdelemek, güler yüzlü, güler yüzle karşılamak” gibi anlamlarına gelmektedir. Diğer Kuranda geçen erkek isimleri için tıklayabilirsiniz.

Beşir İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Kur’ani bir kavram olan Beşir ismi Kuranı Kerimde de yer almaktadır. Yüce kitabımızda ademoğluna Allah’ın (c.c) emir, yasaklarını ve bilhassa nimetlerini, güzel cennetin mükafatlarının haberlerini veren peygamberimiz için kullanılmıştır.

“Beşr” kökünden türeyen Beşir ismi “müjdeleyen kişi, güler yüzlü ile sevilen kişi olan” anlamlarına gelmektedir. Bu isim Kuran’da yedi kere nezir kelimesi ile birlikte Hazreti Peygambere ve bir kerede Kuran’ın kendisine nisbet edil­miştir. Bahsi geçen ayeti kerime şöyledir:

Müjdeleyici (Beşir) ve uyarıcı olarak gönderilmiştir. Fakat onların çoğu yüz çevirmiştir. Artık onlar işitmezler.

(Fussılet 41 /4)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Bismillahirrahmanirrahim.Esselamünaleyküm ALLAH hayrınızı kabul etsin RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN Zaman zaman bazı konuları müsait oldukca paylaşırsanız memnun olurum.ALLAH DA SİZİ MEMNUN ETSİN .ALLAH DOSTLARININ HAYIRDUALARI PEYGAMBER EFENDİMİZİN şefaatı sizlerle olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu