Dini GünlerSorularınız

Berat Kandilinde Orucunu Ertesi Gün Tutsam Ayni Sevabı Alır mıyım ?

Hocam Berat ben 18 yaşındayım ve yurt dışında yaşıyorum genelde Allah nasip ederse tüm kandiller de oruç tutuyorum. Fakat berat kandilinde çalışacağım bu yüzden üzülüyorum işim uzun bu yüzden tutamayacağım. Ertesi gün tutsam aynı sevabı alır mıyım ? Berat kandilinde tüm dualarını kabul oluyormuş ben içimden dua etsem sureler okursam kabul olur mu ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sizin gibi gençlerin olması bize sevinç veriyor. Ancak bir gün sora tutacağınız oruç için aynı sevabı alırsınız demek uygun olmaz. Bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Zira hadis i şerifte geçen berat kandilinin gündüzünü oruçlu tutmak şeklindedir. Ancak sizin geçerli bir mazeretiniz var ve bu nedenle oruç tutamıyorsunuz. Yüce Mevla’mız içinizde ki samimiyeti ve mazeretinizi bildiğinden dolayı belkide o gün oruç tutmasanız da sizi tutmuş kabul edecektir. Fakat bizim bu konuda kesin bir şey söylememiz yanlış olacaktır.

Dua etme konusunda ise evet Berat kandilinde dualar geri çevrilmemektedir. Zira Berat kandilinde duaları geri çevirmeyeceğini yüce Mevla’mız söylemektedir. İçimden sureler okusam demişsiniz ve ne güzel söylemişsiniz. Kalpleri bilen ve dinleyen yüce Mevla’mız sizin kalbinizden geçen duaları inşaallah geri çevirmeyecektir. Bundan sakın şüpheniz olmasın. Kandiliniz mübarek, ibadetleriniz ve dualarınız kabul olsun inşaallah. Bizlere de dua etmeyi ihmal etmeyin. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu