Dini Günler

Berat Kandili ve Yapılması Gerekenler

Berat Kandili, bolluk ve bereketin en hayırlı şekilde bir arada yaşandığı bir gecedir. Berat Kandili, artık Ramazan ayının geldiğini ve insanların buna hazırlıklı olmalarını gerektiğini belirten bir gündür. Müslümanlar için öylesine önemli ve anlamı öylesine büyük olan bir gündür ki bu gün gerçekten Müslümanlar için çok derin anlamlara vesile olan mübarek bir gündür.

Berat Kandili elbette bizler için önemlidir ama bu özel günü en iyi şekilde geçirmekte gerçekten oldukça önemlidir. Allah bu gecede kendisine yalvarıp dua edenleri, istekte bulunanları, rızk isteyenleri ve her türlü konuda Allah’tan yardım isteyenleri geri çevirmez. Bu özel günde Allah, yapılan duaları kabul etmek için insanların kendisinden istekte bulunmalarını ve sabahlara kadar dua etmelerini ister. Peygamberimiz bir hadiste, “ Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde ( Kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah’u Teala o andan fecir oluncaya kadar: ‘ benden mağfiret dileyen yok mu? Onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu? Onu rızıklandırayım. ( bir bela ile) müptela olan yok mu? Ona kurtuluş vereyim” diye buyurmaktadır. Bu hadiste gerçekten ne kadar çok anlam gizlidir ve insanlar Peygamberimizin bu hadisini gerçek anlamda örnek alarak bu özel gecede gerektiğinden daha fazla ibadetler ederek, dualar ederek Allah’a yalvarmak gerekmektedir. Bu özel gecede yapılması gereken insanların gecelerini ibadete adamaları ve Kuranı ellerlinden bırakmayarak sabahlara kadar yani gün ağarıncaya kadar okumaları ve evlerinde, çevresinde bulunan kişilere de ibadet konusunda uyararak Kuran okurken dinlemelerini istemek gerekir.

Önemli olan bu özel gecede sadece kendinizi düşünmeniz değil aynı zamanda etrafınızdaki kişileri de bu gecede ibadet yapmaları konusunda uyararak, gerçekten hem kendilerini Allah yoluna katarken aynı zamanda çevrelerinde bulunan insanlara da doğruyu göstererek hep beraber sabahlara kadar yapılacak olan ibadet Allah katında öylesine çok sevaptır ki bunu gerçekten ölçmek zaten yanlış olur. Müslümanlar bu gecede kaza namazlarını da kılabilir ve daha sonra Yasin-i Şerif de okuyarak Allah’a istekleri doğrultusunda dualar etmeli ve bu geceyi en anlamlı şekilde geçirmeleri gerekmektedir.

Berat Kandili gecesinde en önemli şey gün ağarıncaya kadar en iyi şekilde ibadet yaparak bu geceyi geçirmektir. Bir başka önemli husus ise bu özel ve anlamlı gecenin ertesi sabahı Oruç tutmalı ve akşama kadarda tekrar ibadet içerisinde olarak bu şekilde Allah’ın taktirine ve Allah katında muhteşem bir sevaba girilmelidir. Berat Kandilinin tüm İslam Alemine kutlu ve mübarek olması dileğiyle…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu