İsimler

Berat İsminin Anlamı

.

Berat kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve erkek çocuklarına isim olarak ta kullanılmaktadır. Berat denilince muhtemelen akla ilk gelen Berat Kandilidir. Bu konuda Berat isminin anlamını öğrenirken aynı zamanda bu değerli kandilin isminin manasını da öğrenmiş olacağız. Genel mana itibari ile resmi belge veya evrak, imtiyaz belgesi gibi manaların yanı sıra Osmanlıda verilen nişan, rütbe gibi manalara da gelmektedir.

Bil hassa İslam dini açısından ise bu isim kurtuluşa ermiş, geçmişine tabiri caizse bir çizgi çekilmiş, günahlarından kurtulmuş, affedilmiş gibi manalara gelmektedir.

Berat Kandiline bu ismin verilmesinin nedeni ise Mevlamızın bu geceyi ihya eden Müslümanları af etmesi, günahlarından kurtuluşa erdirmesidir. Bu nedenle Müslümanlar bu gecede Rablerinden Berat almayı başka bir değişle kurtuluş belgesi almayı ummaktadırlar.

Etiketler
.

21 Yorum

  1. Ben berat gecesnde doğum yaptm kandldi doğum yaptpmda 30 .04.2018 oğlumun adnı oyuzden berat koydum cok şükür rabbime çok yakştı ismi 🙃

  2. Benim oğlum BERAT gecesinde doğdu zaten bende adını BERAT koymak istiyordum ve BERAT ismini verdim.

  3. Merhaba bende Berat gecesinden bir kaç gün sonda hamile olduğumu öğrendim kandil gecesi namaz kıldıktan sonra duam da Allahım Hamile olursam oğlum olursa diye adını Berat koyacağım dedim ve sonrasında oğlum olacağını öğrendim ismini değiştirme gibi bir niyetim yok ama koyulmadığı zaman günah olur mu ??

    1. Günah olmaz ancak bir söz vermişsiniz. Size verilen bu nimetin karşılığın sözünüzü tutmak yakışır.

  4. Benim ismim berat…çocuklarınızın ismini asla berat koymayın…hayatı kararır biter.çok uğursuz.şuana kadar ismi berat olupda mutlu olan görmedim…

    1. Hayır olsun inşaallah. Eğer nasip olursa ve erkek çocuğunuz olursa size tavsiyemiz ismini Berat koymanızdır. Bunu bir zaruriyet olarak görmeyin.

  5. Ilk oğlumun ismi berat 2,5 yasında dun yeni oğlum oldu onun ismini de Ahmet koydum. Allah isimlerin anlamlarına layık olan evlat olmasını nasip eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı