İsimler

Berat İsminin Anlamı

Berat kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve erkek çocuklarına isim olarak ta kullanılmaktadır. Berat isminin anlamı hakkında şu bilgileri verebiliriz.

Berat İsminin Anlamı Hakkında Detaylı Bilgiler

Berat denilince muhtemelen akla ilk gelen Berat Kandilidir. Bu konuda Berat isminin anlamını öğrenirken aynı zamanda bu değerli kandilin isminin manasını da öğrenmiş olacağız. Genel mana itibari ile şu anlamlara gelmektedir.

 • Resmi belge veya evrak
 • İmtiyaz belgesi
 • Osmanlıda verilen nişan, rütbe gibi manalara da gelmektedir.

Dinde Berat Ne Demek?

Bil hassa İslam dini açısından ise bu isim kurtuluşa ermiş, geçmişine tabiri caizse bir çizgi çekilmiş, günahlarından kurtulmuş, affedilmiş gibi manalara gelmektedir.

“Allah Teâlâ Şaban’ın on beşinci gecesi kullarına nazar eder ve yeryüzünde bulunanlardan şirk koşanlarla haset edenler hariç, bütün müminleri mağfiret eder.” (İbn Mâce)

Berat Kandiline bu ismin verilmesinin nedeni ise Mevlamızın bu geceyi ihya eden Müslümanları af etmesi, günahlarından kurtuluşa erdirmesidir. Bu nedenle Müslümanlar bu gecede Rablerinden Berat almayı başka bir değişle kurtuluş belgesi almayı ummaktadırlar.

Berat İsmi Caiz mi?

Merak edilen sorulardan biri olan Berat ismi caiz mi? konusunda ise şunları söyleye biliriz. İslam dininde berat gecesinin ayrı bir önemi vardır. Zira bütün Müslümanlar bu gece af olmaya güzel bir vesile bilmektedirler. Bir çok Müslüman bu gece seher vaktine kadar ibadet ve tövbe ile megul olmaktadır.

Böyle büyük bir gecenin ismi olması hasebi ile ve içerdiği güzel anlamlar sebebi ile Berat ismi caizdir. Gönül rahatlığı ile çocuğumuza bu ismi verebiliriz.

Berat Kuran’da Geçiyor mu?

Yüce Kitabımız Kuranı Kerimde Berat ismi, başka bir değişle kelimesi berat olarak geçmemektedir. Ancak şu var ki kaynaklarımızda berat isminin verildiği gece Kuranı Kerim de yer almaktadır. Bu ayeti kerime ise mealen şöyledir:

O gecede bizim katımızdan bir emirle hüküm ve hikmet konusu olan bütün işler ayrılır. Rabbinden, eğer doğru biliyorsanız göklerin, yerin ve bunlar arasında olan her şeyin rabbinden bir rahmet olarak biz devamlı göndermekteyiz. O her şeyi işitmekte ve bilmektedir.﴾Duhan Suresi 4-6﴿

Özetle, anlıyoruz ki berat kelimesi birebir olarak Kuranı Kerimde geçmese de anlamını taşıdığı gece geçmektedir. Bu değerli gecede yapılacak ibadetler hakkında Berat Gecesi Nasıl Değerlendirilir? Yapılacak İbadetler Nelerdir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Berat ismi tek olarak koyulabilir mi? Çift isim koymayı pek istemiyoruz, ilk oğlumun ismi Miraç bir oğlumuz daha olacak onuda Berat diye düşünüyoruz uygun mudur acaba?

  1. Tabi ki koyabilirsiniz. Yüce Mevla’mız hayırlı evlat olabilmelerini nasip eylesin.

 2. Ben berat gecesnde doğum yaptm kandldi doğum yaptpmda 30 .04.2018 oğlumun adnı oyuzden berat koydum cok şükür rabbime çok yakştı ismi ?

 3. Benim oğlum BERAT gecesinde doğdu zaten bende adını BERAT koymak istiyordum ve BERAT ismini verdim.

 4. Merhaba bende Berat gecesinden bir kaç gün sonda hamile olduğumu öğrendim kandil gecesi namaz kıldıktan sonra duam da Allahım Hamile olursam oğlum olursa diye adını Berat koyacağım dedim ve sonrasında oğlum olacağını öğrendim ismini değiştirme gibi bir niyetim yok ama koyulmadığı zaman günah olur mu ??

  1. Günah olmaz ancak bir söz vermişsiniz. Size verilen bu nimetin karşılığın sözünüzü tutmak yakışır.

 5. Benim ismim berat…çocuklarınızın ismini asla berat koymayın…hayatı kararır biter.çok uğursuz.şuana kadar ismi berat olupda mutlu olan görmedim…

  1. Hayır olsun inşaallah. Eğer nasip olursa ve erkek çocuğunuz olursa size tavsiyemiz ismini Berat koymanızdır. Bunu bir zaruriyet olarak görmeyin.

 6. Ilk oğlumun ismi berat 2,5 yasında dun yeni oğlum oldu onun ismini de Ahmet koydum. Allah isimlerin anlamlarına layık olan evlat olmasını nasip eder.

  1. Benim oğlumda Muhammed Berat bende iyi katmışım Allah bağışlasın ewlatlarımızı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu