Dini GünlerSorularınız

Berat Gecesi Nasıl Değerlendirilir? Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Mübarek kandillerden biri olan Berat gecesini nasıl geçirmemiz gerekir neler yapmalıyız ? Bu gecede yapılacak ibadetler nelerdir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Berat gecesi yapılacak ibadetler konusunda şu hadis i şerif hem Berat Kandilinin önemini hemde yapılacak ibadetler konusunda güzel bilgiler vermektedir .

Berat Gecesi Nasıl Değerlendirilmelidir?

Bu konuda her konuda olduğu gibi Peygamber Efendimizi örnek almalıyız. Berat gecesi nasıl değerlendirilmeli konusunda bir hadisi şerif şöyledir.

Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman gecesinde namaz kılın gündüzünde oruç tutun . Çünkü Allah Teala Hazretleri , o gün , güneşin batmasıyla, dünya şemasına iner ve şöyle der: bana istiğfar eden yok mu mağfiret etsem. Benden rızık isteyen yok mu rızık versem, belaya maruz kalan yok mu afiyet versem… Şöyle olan yok mu, böyle olan yok mu ? Der. Bu hal fecrin doğuşuna kadar devam eder. “(Müslim, oruç 187)

Bu nakletmiş olduğumuz hadisi şerif bizlere Berat kandilinde yapılacak en güzel ibadetleri belirtmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz. Berat kandilinin gündüzünde yapılacak en güzel ibadet oruç tutmaktır. Tabi ki her gün yapmakta olduğumuz farz ibadetlerden ayrı olarak oruç tutmalıyız. Yani farz olan beş vakit zaten mutlaka kılınmalıdır. Berat kandilinin gecesinde ise yapılacak en güzel ibadet namazdır.

Tabi ki bu noktada kazası olan kişilerin yapacağı en güzel şey kaza namazlarını kılmaktır. Eğer kaza namazımız yok ise nafile namaz kılabiliriz. Bu iki büyük ibadetin yanında Kuran ı Kerimde okuya biliriz. Özellikle Yasin, Tebareke ve Amme Sürelerini okumakta büyük hayırlar vardır.

Berat Gecesi Yapılacak Diğer İbadetler Nelerdir?

Saymış olduğumuz bu ibadetlerin dışında kelime i tevhidler yani la ilahe illallah çekebilir veya salavatı serifler getirebiliriz . Örneğin : “Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed”. Diye biliriz. Bunun yanında oturduğumuz semteki cami veya derneklerde ki programlara katılabiliriz. Kuran ı Kerim ve sohbetler dinleye biliriz ve böylece cemaatin üstüne yağan rahmetten istifade edebiliriz.

Berat gecesinde dualarda etmeliyiz ki duada bir ibadettir. Konunun başında da zikrettiğimiz hadiste geçtiği üzere berat gecesinde yüce Mevla’mızdan hem hayırlı rızıklar , hemde hayırlı afiyetler istemeliyiz. Zira bu gecede Yüce Mevla’mız biz kullarına her zamankinde çok ikram etmek istemektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu