Sorularınız

Benim Kalbime Allah’a Ait Kötü Sözler Geliyor Ne Yapmalıyım?

Benim kalbime Allah’a ait kötü sözler geliyor ve bu sözleri yakın arkadaşıma dedim şimdi kendimi imandan çıkmış gibi his ediyorum duaları okuyorum tövbe de ettim hala öyle his ediyorum bilmiyorum ne yapayım lütfen yardımcı olur musunuz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aklınıza gelen düşüncelerden biraz bahsetmiş olsaydıynız daha çok yardımcı olabilirdik. Sorunuza baktığımız taktirde aklınıza, kalbinize Allah’a (c.c) ait kötü sözler geldiğini söylüyor ve günaha girdiğinizi düşünerek tövbe ediyorsunuz. Günaha girdiğinizi düşünmeniz aslında kalbinize gelenlerin yanlış olduğunu ve aslında bu yanlış şeyleri kabul etmediğinizi göstermektedir. Bu nedenle aslında kalbinize gelen bu düşünceler nedeni ile günaha girmemektesiniz. Zira yüce Mevla’mız bu konu ile alakalı ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:

Kalbimize Gelen Kötü Düşüncelerden Sorumlu Değiliz

Diyanet İşleri: Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah’ındır. İçinizdekini açığa vursanız da, gizleseniz de Allah sizi, onunla sorguya çeker de dilediğini bağışlar, dilediğine azap eder. Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter. (Bakara suresi, 284)

Sizin yaşadığınız bu düşüncelerin çok vesveseden ibarettir. Size bu vesveseleri veren şeytan bir yandanda bu düşüncelerin sizin olduğuna sizi inandırarak sen Müslüman değilsin, inançlı biri değilsin büyük günahlara giriyorsun şeklide vesveseler vererek aklınızı ve kalbinizi karıştırmaktadır. Yapmanız gereken şey bu düşüncelere aldırmamak ve ben ne kadar günahkar olsamda Yüce Mevla’ama iman ediyorum o Rahman’dır ve Rahim’dir demek olmalıdır. Vesveseler ciddiye alındıkta artan türden bir rahatsızlıktır. Vesveselerin üzerine gitmeli ve adeta bu düşüncelerinizin inadına kalbinizin derinliklerinden gelen yüce Mevla’mıza imanınız ile hareket etmelisini İbadetlerinize bu dönemde daha çok önem vermelisiniz. Bunları yaptığınız taktirde bu sorunları aşabilirsiniz.

Özellikle aklınıza takılan soruları bize rahatlıkla sorabilirsiniz. Sitemizde yer alan Vesvese Nedir ? Bu Durumda Ne Yapılmalı? başlıklı konuda istifade etmenizde fayda vardır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu