HadislerSorularınız

Benim Dünya İle İlgim, Bir Ağaç Altında Dinlenmek Gibidir Hadisini Nasıl Anlamalıyız?

“Benim dünya ile ilgim, bir ağaç altında dinlendikten sonra, yoluna devam eden yolcu gibidir.” Hadis-i Şerîf’inde ne anlatılmak isteniyor Peygamberimiz(SAV)’in dünya ile ilgisi nasıldı açıklar mısınız?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sorunuzda yer alan hadis i şerif aslında dünya hayatını çok güzel ifade eden bir hadis şeriftir. Bununla birlikte Peygamber Efendimizin vermiş olduğu bu misal, dünya hayatı için verilebilecek en güzel misaldir. Hem dünyanın ehemmiyetinin ne derece olduğunu, hemde insanın bu dünyaya nasıl bakması gerektiğini çok güzel ifade etmektedir. Bahsi geçen hadis i şerif şu şekildedir.“Benimle dünyanın hali ancak bir ağacın gölgesinde bir müddet dinlenip de bırakıp giden bir yolcu gibidir”. (Müsned-i Ahmed, Tirmizi, İbn-i Mace)

Ancak insanlarının bu ve benzeri hadis i şerifleri anlamaya çalışırken hataya düştükleri de aşikardır. Çünkü bir çok insan bu hadis i şerife bakıldığında dünyanın çok önemsiz olduğunu düşünerek, dünyayı bir kenara bırakmak gerektiğini düşünmekte ve ailesiyle ilgilenmemesi gerektiğini, çalışmanın gerekmediği gibi anlayışlara kapılmaktadır. Aslında bu iş bu kadar basit değildir. Çünkü böyle bir mana çıkarılsa da aslında Peygamber Efendimiz bize bunu anlatmaya çalışmamaktadır.

Zira hadis i şerifleri anlamanın en iyi yolu Peygamberimizin sünnetiyle anlamaya çalışmaktır. Bunu yaptığımız taktirde ise Peygamberimizin bize aslında başka şeyler anlattığını anlamaktayız.

Peki, Bu Hadis i Şerifi Nasıl Anlamalıyız?

Bu hadis i şeriften anlamamız gereken sünneti seniyyeye göre yaşamaktır. Dünya hayatında yaşan insan dünya hayatının öncesinde olanları hatırlamadığı için ve dünya hayatı sonrasını düşünmediği için adeta şöyle bir düşünceye girmektedir “Ben dünyada var oldum ve dünyada yok olacağım” . Şu hakikati bilmeliyiz ki insanın yaşamı dünyada başlamamıştır. Çünkü insanlar ruhlar aleminde yaşıyorlardı. Ancak dünya imtihanının bir gereği olarak dünya hayatının öncesi insanlara Yüce Mevla’mız tarafından unutturulmuştur. İşte bu konuyu anladığımız taktirde bahsi geçen hadis i şerifi anlamak çok daha kolay olacaktır. Şöyle ki:

İnsan ruhlar aleminde yaratılışıyla bir yolculuğa çıkmıştır ki bu yolun sonunda iki durak vardır. Bu duraklar Cennet ve Cehennemdir. Ruhlar alemi, dünya alemi, kabir alemi, mahşer alemi gibi insanı bekleyen bir çok aşama vardır. Peygamber Efendimiz tamda bu noktaya işaret etmektedir. Bizlere adeta ey ümmetin kendinizi bu dünyadan ibaret sanmayın. Bu dünyanın öncesi olduğu gibi sonrasında da belli duraklarda duracaksınız. Bu dünya ise insanın cennette varma yolunda bir ağacın altında gölgelenerek beklemesi gibidir. Bu nedenle ağacın yeşilliğine ve gölgesine aldanmayın. Dünya için çalıştığınız gibi Ahiret içinde çalışın buyurmaktadır.

Bu güzel hadis i şerife özetle değinmeye çalıştık, inşaallah yeterli bir açıklama olmuştur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu