Sorularınız

Ben Kulumun Zannı Üzereyim Hadisi

Sohbetlerde çokça duyduğumuz ben kulumun zannı üzereyim hadisi hakkında bilgi verir misiniz? Bu hadis hakkında çeşitli şeyle söylenmektedir. Hangi kaynaklarda yer almaktadır ve sahih midir?

Ben Kulumun Zannı Üzereyim Hadisi Hakkında Bilgi

Kaynaklarımızda yer alan ben kulumun zannı üzereyim hadisi bir kutsi hadistir. Hadisi kutsiler dinimizde büyük önem arz eden hadisi şeriflerdendir.

Kutsi hadis konusunda daha geniş bilgiyi Hadisi Kutsi Ne Demektir? başlıklı konuda bulabilirsiniz.

Konumuzun başlığı olan hadisi kutsi şu şekildedir. Hazreti Ebu Hüreyre naklettiğine göre Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Allah Teala Hazretleri diyor ki: “Ben, kulumun hakkımdaki zannı üzereyim. O, beni andıkça ben onunla beraberim. O, beni içinden anarsa ben de onu içimden anarım. O, beni bir cemaat içinde anarsa, ben de onu daha hayırlı bir cemaat içinde anarım. O, şayet bana bir karış yaklaşacak olursa, ben ona bir zira yaklaşırım. Eğer o, bana bir zira yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. Kim bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim. Kim bana şirk koşmaksızın bir arz dolusu günahla gelse, ben de onu bir o kadar mağfiretle karşılarım.” [Buharî, Tevhid 15; 35; Müslim, Zikr 2, (26 75), Tevbe 1, (2675).]

Peki, Bu Hadis Bize Ne Mesaj Veriyor

Aslında bu hadisi şerifin bizlere vermiş olduğu anlam ve mana çok açıktır. Bu hadisi kutsi aracılığı ile Yüce Mevla’mız biz kullarına adeta şöyle seslenmektedir. Ey kullarım, siz kullarımın yaratıcısı olan beni tam manası ile anlamanız mümkün değildir. Ancak zaten ben sizin bu durumunuzu biliyorum ki sizi ben yarattım.

Sizler ancak benim hakkımda zan sahibi olabilirsiniz. Ben ise sizin bana verdiğiniz değer ölçüsünde muamele gösteriyorum. O halde Yüce Mevla’nıza güzel zanlar ( düşünceler) ile yaklaşın, saygı gösterin ve elinizden geldiğince kulluk edin ki bende size Rahmet edeyim.

Büyük hadis alimlerimizden olan imam Nevevi, İslam  ulemasının şu ortak görüşünü paylaşmaktadır:

“Allah hakkında hüsnü zannın manası, O’nun  kendisine merhamet ve afla muamele edeceğine inanmasıdır.” 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. instagram sitesinde dine küfür ve alay içeren paylaşımlara bakan biri (yani resmi büyütüp bakınca) sonra da böyle çok fazla paylaşım çıksa site veya site yöneticileri o kişinin bu gönderilere ilgi duydugumuzu düşünse ve bunları gösterse veya bunlara baktıgını gören onu takip eden o kişiiyi kafir sansa veya bunları sevdiğini düşünse veya bunlara bakarak o kişiyi takip eden kişilerin görmesine sebeb olursa (takip ettiklerine göre diye yerde o kişi çok baktıgı için başkalarınada gözükse) ve bu kişilerin bunu beğenmesine güzel bulmasına yani küfrüne sebeb olsa bakan kişi küfre mi girer?

  2. Hocam bazen sinirlerime hakim olamıyorum ve anneme bağırıyorum sonra pişman oluyorum bir anlık kızgınlıkla çok sinirli oluyorum ne yapmam lazım?

    1. Öncelikle annenizin gönlünü almayı ihmal etmeyin. Bununla birlikte Felak ve Nas surelerini okuyarak üzerinize üfleyin. Bunu günde bir kaç defa yapmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu