NikahSorularınız

Ben Hanefiyim Türkmen Alevisi Biri İle Evlenebilir miyim?

Merhaba, eşimin anne tarafı Türkmen alevisi. Baba tarafı Hanefi, bende Hanefiyim. Bir sakıncası var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu tür sorular kadınlar tarafından sıkça sorulduğundan dolayı önce genel bir açıklama yapalım sonra ise sorunuzun cevabını verelim. Kişilerin inançlarını en iyi kişilerin kendileri ve etraflarında ki insanlar bilebilir. Dolayısı ile sorunuzda belirttiğiniz gibi bir Türkmen Alevisinin inancı hakkında yorum yapmamız yanlış olacaktır. Size verebileceğimiz bilgi ise şudur.

Ehli sünnet inancına sahip bir kız yani Hanefi, Şafi, Maliki veya Hanbeli olan bir kızın bu dört mezhep dışında bir mezhebe tabi bir erkek ile evlenmesi dört mezhep imamının görüşüne göre caiz değildir. Bu noktada önemli olan itikadi konulardır. Dolayısı ile sizinle evlenmek isteyen bir erkek İslam inancına göre kelimeyi şahadet getirmeli namaz kılmalı, oruç tutmalı, durumu var ise Hacca gitmeli ve zekat vermelidir. Yüce Allah’ın tek yaratıcı olduğunu bilmeli ve Hazreti Muhammed’in (s.a.v) son peygamber olduğunu bilerek onun getirmiş olduğu dine iman etmelidir.

Böyle olduğu taktirde itikadi bir sorun yoktur. Dolayısı ile bu konuda asıl karar verecek olan sizsiniz. Zira bahsettiğiniz kimsenin inancını bizden daha iyi bilmektesiniz. Çünkü bir kimse ben Hanefiyim dese ve yukarıda zikrettiğimiz itikadi konuların birine dahi iman etmese bu kimsele de evlenmeniz caiz olamamaktadır.

Bu bilgiler ile birlikte sorunuza cevap verecek olur isek eşinizin annesinin mezhebi değil eşinizin mezhebi sizi bağlamaktadır. Yüce Mevla’mız hakkınızda her şeyin hayırlısını nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Allah insanları mezheplere ayırmadı…
  Ayıranlar insanlar.. namazını niyazını inancı Allah değerlendirsin. Kendinizi Allah yerine koymayın şirke gidersiniz. Aptal ve cahil gibi davranmayın…

  1. Yoruma denetim mi yapıyorsunuz…

   Demek ki işinize gelenleri yayınlıyorsunuz Ahirette bunun hesabını nasıl vereceksiniz kendinize göre fetva veriyorsunuz…
   Demek ki Kuran ile alakanız yok…

   1. Evet yorumları denetliyoruz ve terbiye ile yazılan her yorumu yayınlıyoruz. Ahiret hesabı tabi ki zor Yüce Mevla’mız bizi affetsin ve yanlışlarımızı görmeyi nasip eylesin. Biz bu kaygı içerisindeyiz inşaallah sizde öylesinizdir. Evet yüce Mevla’mız insanları mezheplere ayırmadı insanlar kendilerini mezheplere ayırdı. Fakat Mezheplerin oluş nedeni her kes benim bildiğim doğrudur mantığında olduğundan dolayı bir gereklilik olmuştur. Biz burada kendi düşüncelerimizi değil Ehli sünnet inancının gerekliliklerini paylaşıyoruz.Ehlisünnet değilseniz inancınıza saygı duyarız ve Ehli sünnet olmayışınızdan dolayı sitemizde yer alan yazılar sizi rahatsız etmemelidir. Bizim size saygı duyduğumuz gibi sizde bize saygı duymalısınız ki bu Müslümanlığın bir gereğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu