SorularınızYazarlar

Ben gece ibadete kalkmak için her çareye başvurur, hatta abdest suyumu da hazırlarım. Fakat yine uyanamam, bunun hikmeti nedir?

Gönül sayfamızı nefis denilenle günah ile doldururken bazen önemsemez diyerekten kulak ardına atar unutur gideriz. Küçük olan büyür bedeni ömrü kaplar. Ruhu kanatlandıran namazı kılmayınca veya gece sabah namazına kalkmayınca insan pişmanlık duyuyor. Manevi âleme huzura giden yolda namazı aksatmasının nedenini arar bulamaz, aslında bilinirde, mana yolu için kalbi günah kaplamıştır, ondandır. Sabah namazına kalkmak isterken kalkamayan önce günahlarına baksın, tövbe kapısına koşsun, sonra halis niyet ile kalkarak kılmanın niyetini kalbine kazısın. Sonra gönlünde neler ilk sırada bak, Hayatının merkezinde Yüce Allah (c.c.) kaçıncı sırada? Sonrasında arzuların mı, Nur gönüllerin solmayan baharı olan Kur’an mı, huzur kaynağı olan kitabın Nur Peygamber kaçıncı sırada ve namazın kaçıncı sırada bir göz at, onları temizle yeniden sırala sıraya al.

Beşeriyet  icabı, maruz kaldığı  günahın tesirinden derin sıkıntıya düşen  biri Resullulah’a geldi:

-Helâk oldum ya Resûlallah, helâk Oldum!  Diye feryada başladı:

Ümitsizliğe kapılan adamın  günahlarının çokluğu, belki de büyüklüğü, böyle  bir sıkıntıya  düşmesine Sebeb olmuştu. Efendimiz ona ” Şu duayı oku bakayım” buyurdu.

“Allahümme  mağfiretüke  evseu min zünûbi ve rahmetüke  ercâ  indi  min ameli.”

Anlamı: ” Ya  Rab, Senin  mağfiretin benim günahlarımdan  büyüktür. O büyük olan rahmetin benim için esastır. Kendi kısır amalimden öncedir.”

Önemli: Buradan da anlaşılıyor ki kul ne kadar günahkâr olsa da  Allah’ın rahmetinden ümit  kesmemelidir. Zira  Allah’ın rahmeti  kulun  günahlarından  çok ve geniştir.

Allah Resulü, vefatı yaklaşmış bir gencin yanına  gitmişti. Hemen sordu.

-Kendini nasıl buluyorsun? Genç

-Ey Allah’ın Resulü, Allah’tan ümidim var, ancak günahlarından da korkuyorum.

Resulullah, şu açıklamayı yaptı:

-Bu durumda olan bir kulun kalbinde (ümit ve korku) birleşti mi, Allah o kulun ümit ettiği şeyi mutlaka verir, korktuğu şeyden de onu güvende kılar.(Tirmizi)

O halde nasıl olsa çok günahım var Allah beni affetmez deyip günah işlemeye devam etmemek ve Allah’ın affından ümit kesmemek gerekmemektir.

 

*Adamın biri Hasan-ı Basri (r.a)’ a sordu:

Ben gece ibadete kalkmak için her çareye başvurur, hatta abdest suyumu da hazırlarım. Fakat yine uyanamam, bunun hikmeti nedir?

Hasan Basri (r.a) cevap verdi:

Günahların seni bağlıyor!

Rabbimin izni ile günahlarının farkına varan ve tövbe ile arınan ve sabah namazını kalkıp, zamanında sabahın nur seherinde kılanlardan eylesin cümlemizi, Âmin. Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu