Genel

Ben Evlenmek İstiyorum Babamsa Okumamı İstiyor Ne Yapmalıyım?

Hocam ben 17 yaşındayım. İmam hatipte okuyordum ve bazı ailevi sorunlardan dolayı psikolojik olarak okuldan soğudum ve daha da gitmedim. Bundan sonra ki hayatımı dindar kendi halinde ve tüm uzvun zinasından kendimi koruyabilmek için evlenmek istiyorum. 1 yıldır konuştuğum bir insan vardı ben daha da görüşüp buluşarak günah işlememek adına aileme bu konuyu açmayı düşündüm ve aileme anlatıp herkes olumlu bakıyor fakat babam okumam gerektiğini söyleyerek geleceğimi garantiye almam gerektiğini söylüyor ve kesinlikle izin vermeyeceğini söylüyor.

Bir yandan haklı diye düşünüyorum fakat bir yandan da okulun karma eğitimin zinaya açık bir ortam olduğunu düşünerek gitmek istemiyorum. Çok dua ettim çok salavatlar çektim halada devam ediyorum. Ama babam kesinlikle yanaşmıyor okumam çalışmam konusunda ısrarcı. Tecrübenize güveniyorum ve bana nasihat verin hocam çok ihtiyacım var kafam darmadağın çok kararsızım ne yapmam gerektiği konusunda. Sizden cevap bekliyorum. Allah razı olsun.

Değerli ziyaretçimiz, anladığımız kadarıyla zaten okulu bırakmışsınız. 17 yaş toplumumuzda her ne kadar erken gözükse de sizin gibi aklıselim ve kendini günahlardan korumak isteyen bir geç kız için 17 yaşı evlilik için yeterli bir yaştır. Ancak şüphe yok ki İslam dininde ilim, okumak her şeyden önemlidir ve İslam dininde ilim belli bir yaşa kadar değil beşikten mezara kadar alınması gereken bir gıda gibidir. Dolayısı ile evlik konusu ile ve günahlardan korunma konusu ile ilim ve okumak konusunu bir birine zıt gibi görmek veya ikisinden birinden vaz geçmeliyim düşüncesi ile hareket etmek çok yanlış olacaktır. Bu konuda gençlere tavsiyemiz eğer büyük günahlardan uzak durabilecek bir imkanınız var ise ilminize devam edin. Ancak bulunduğunuz şartlar bu konuda önünüzde bir engel teşkil ediyorsa evlenmeyi tercih etmelisiniz.

Fakat unutmayın ki Devletimizin verdiği imkanlar çok geniştir. Örneğin dışarından veya uzaktan eğitim adıyla adlandırılan eğitim kurumlarından istifade ederek ilminize yani okulunuza devam etmelisiniz. Eğer bunu yapmaya karar verirseniz eş adayınıza bunu evlilik öncesi belirtmeli ve eğitiminize kesinlikle devam etmeniz gerektiğini belirtmelisiniz. Sonuç itibari ile biz size bu konuda ki yollardan ve İslam dininin bu konuda ki yaklaşımından bahsettik. Sonuç itibari ile kara verecek olan sizsiniz. Son olarak şunu da ifade edelim.

Evlilik konusunda bütün genç kızlara tavsiyemiz kendi ailesinin rızasının olmadığı bir evliliğin içerisinde olmamalarıdır. Zira büyüklerimizinde dediği gibi et tırnaktan ayrılmamaktadır ve her ne olursa olsun size kanat geren en son durak ailenizde ötesi olmayacaktır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve size hayırlı kapılardan içeri girebilmeyi nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam Selamın aleyküm biz sevgilimle birbirimizi çok seviyoruz yaşımız 17 Allah şükür bu zamana kadar bi kötü bişey yapmadık sadece kini tuttum ve öptüm onun dışında hiç yapmadık ve evlenmeden de istemiyoruz sevgilimin babası ilk 1 ayken bizi öğrendi karşı geldi telefonunu aldılar elinden okula annesi babası bırakıp alıyorduk biz yine arkadaşlarından felan görüntülü konuşuyoduk ben bundan 1 sene önce sıkıntılı işler yapıyodum her günüm kavgayla geçiyordu çok şükür tövbe ettim babası bizim oraya gelip beni sorduyo benim önceden yaptığım şeyleri öğreniyor ve ondan hayır gelmez diye razı gelmiyor ilişkiye kaç deva sevgilim dedi o işleri bıraktı artık hiç bişeye karşımıyor dedi babasına ama babası banane diyo hiç bi şekilde istemiyor bizim devam ettiğimiz tekrar ögrenmişler düşme abiliyolar ama bişey demediler sadece sevgilime ben sana güvenmeye çalışırken sen niye böyle yapıyosun demiş ben napmalıyım hocam çok seviyorum onun için herseyde vazgeçtim tekrar olsa tekrar geçerim hep sabrediyorum dua ediyorum ama napıcağımıda bilmiyorum akıl verin bana hocam saygılar teşekkür ederim beni dinlediğiniz için

    1. Değerli ziyaretçimiz öncelikle öpmek dediğiniz konu az bir şey değil İslam dininde bu günahtır. Kötü alışkanlıkları bırakmışsınız bu çok güzel bir şey. Ancak şunu diyebilmelisiniz Ya Rabbi ben kötü alışkanlıkları senin rızan için bıraktım. Sen de benim hakkımda hayırlı olanı nasip eyle ve sevdiğimin helalim olmasını nasip eyle. Son olarak unutmayın ki Müslüman bir gence büyüklerine her daim saygılı olmak yakışır. Büyüklerimizi bazen haksızda olsalar küçük görmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu