Genel

Bela Ne Demektir? Arapça’da Bela Ne Demek?

Benim size sorum Arapça’da Bela ne demektir, İslam’da bela ve musibetleri nasıl yorumlamak gerekir? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Bela Ne Demektir?

Bela sözlükte şu anlamalara gelmektedir.

  • Sınamak denemek
  • Musibet
  • Sıkıntı

Arapça’da ve Kuranda Bela Ne Demektir?

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde, Firavun’un İsrail oğullarına yapmış olduğu korkunç işkenceler “büyük bir imtihan (belaün azim) ve “apaçık bir imtihan (belaün mübin)” diye nitelendirilmiştir. ” (Bakara, 2/49; A’raf, 7/141; İbrahim, 14/6) (Duhan, 44/33)

Hazreti İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etme olayı da “apaçık bir imtihan olarak sayılmıştır.” (Saffat, 37/106)

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde, İnsanoğlunun sınandığı imtihandan başarıyla çıkmasına da “güzel bir imtihan yani (belaün hasen)” (Enfal, 8/17) denilmiştir. Allah’u Tealanın korku endişe ve kıtlık vermesi, dünyada kullarını çeşitli sıkıntılarla sınaması can, mal ve yiyecekleri eksiltmesi de birer bela (deneme)’dir (Bakara, 2/155). Nitekim ayette şöyle buyrulmaktadır:

Dünya, kimin daha güzel iş yaptığının anlaşılacağı bir bela (deneme) yeridir, ölüm de hayat da bunun için yaratılmıştır.

Mülk, 67/2

İslam Dininde Bela İmtihanı Temsil Etmektedir

Peygamberler de bu duruma dahil olmak üzere Allah’u Teala tüm kullarını bir bela sıkıntı ile sınamakta denemektedir. Belanın sınamanın en büyüğüne uğrayanlar evvela Peygamberler, sonra da manevi yönden onlara en yakın olan kullardır. (Buhari, Merda, 3; Tirmizi, Zühd, 56).

İnsanoğlunun hakiki kişiliği denenmesi bela durumunda belli olur. Büyük sıkıntılara değerli insanlar dayanabilir. Kazanılacak olan sevabın büyüklüğü katlanılan belanın sıkıntının büyüklüğüne göre olmaktadır. Belaya sıkıntıya uğrama insanın günahlarından arınmasına ve manen yükselmesine vesile olmaktadır.

Bununla birlikte Allah’tan bela istenmemeli, afiyet sıhhat istenmelidir, bela ve musibetlerden kurtulmak için dua edilmelidir. Hazreti Peygamber Efendimizde (s.a.v.) “dayanılamayacak belalardan” Allah’a sığınmıştır (Tirmizi, Zühd, 56; Deavat, 91; Buhari, Deavat, 23).

Büşra Akkaya

İslam dininin gerçekten hak din olduğuna gönülden inanan biri.

Bir Soru & Yorum

  1. birine karşı bela okumak veya Elestü birabbiküm, (Ben sizin Rabbiniz değil miyim?) demektir. Kalu Bela ise, (Evet [Sen bizim Rabbimizsin] dediler) demektir.

    (Kalu Beladan beri müslümanım) demek, (Ruhlarımızın “Evet” dedikleri zamandan beri müslümanım) demektir.

Başa dön tuşu