AhlakVideo

Bela Musibet ve Sıkıntılar Günahlardan Kurtulma Vesilesidir

Bu konuda insanların aslında çok şikayet ettiği konular hakkında bilgiler vereceğiz. Bela, musibet ve sıkıntılar günahlardan kurtulma vesilesidir. Şimdi konumuza geçelim. Dilerseniz yazının altında yer alan video hocamızın sesinde bu sohbeti dinleyebilirsiniz.

Bela Musibet ve Sıkıntılar Bu Dünya İmtihanın Bir Parçasıdır

Şu üç günlük dünyada imtihan sebebiyle bulunmaktayız. Her birimiz, bulunduğumuz her şart ve durumda, her dakika imtihan olmaktayız. Merhameti sonsuz olan Rabbimiz, bu imtihandan başarı ile çıkmamız için bizi üzen ve bize eziyet veren her şeyi günahlarımızın affına vesile eylemiş.

Ebû Saîd ve Ebû Hüreyre (r.anhüma)’dan rivâyet edildiğine göre Resûlullah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurdu:

“Yorgunluk, sürekli hastalık, tasa, keder, sıkıntı ve gamdan (tutunda), ayağına batan dikene varıncaya kadar Müslümanın başına gelen her şeyi, Allah, onun hatalarını, günahlarını bağışlamaya vesile kılar.”

(Buhârî, Merdâ1, 3; Müslim, Birr 49)

Allah Rasûlü (s.a.v), geçici olsun sürekli olsun, fizikî olsun rûhî olsun, geleceğe yönelik olsun, geçmişe ait olsun, gam, keder, yorgunluk ve hastalık gibi Müslümanı üzen, zorlayan her çeşit sıkıntı sebebinin, hatta ayağa batan bir dikenin dahî, kul hakkı hariç Müslümanın hata ve günahlarına kefâret olacağını bildirmektedir.

Sabreder Kazananlar Olacaktır

İnsan, başına gelen bir musibetten dolayı hem eza çekip hem de o musibete sabretme vesilesiyle kazanacağı sevaptan mahrum kalmak gibi iki kötü neticeye muhatap olmamalı, iki zarara birden düşmemelidir. Yani hem acı çekip hem de öbür taraftan acıya sabretmenin karşılığı olan sevabı elinden kaçırmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, “Asıl belaya uğrayan, sevaptan mahrum kalandır.”

Kişi, gerçek bir iman sahibi değilse; karşılaştığı acılar onu sıkıntıya ve öfkeye iter, kadere rızasızlık göstertir. Bu davranış sevabı yok ettiği gibi, Allah muhafaza isyan sonucunda kişinin dinden çıkmasına da sebep olabilir. Acılara sabır ise, kişinin inancını tehlikeden kurtarır ve ezaya sabır nispetinde derecesini yükseltir.

Bela Musibet ve Sıkıntılar Hakkındaki Hadis i Şerifte Aldığımız Dersler

Hadis-i şeriften şu üç dersi alıyoruz:

1- Öncelikle belâ ve musibetler her zaman cezâ değildir. Bazen da rahmettir.

2- Sıkıntılarının, günahlarına kefâret olduğunu bilen Müslümanın dayanma gücü artar, morali düzelir.

3- Sabreden mümin için sıkıntıları, günahlarına kefâret olur. Bu da ilâhî bir nimettir.

Allah Teâlâ bizleri, başına gelen her türlü bela ve musibete hakkıyla sabreden ve bu vesileyle günahları bağışlanan kullarından eylesin. Âmin

Bela Musibet ve Sıkıntılar Günahlardan Kurtulma Vesilesidir

Sitemizde yer alan bela ve musibetlerden kurtulmak için okunacak dua başlıklı konuyu da ziyaret edebilirsiniz.

Murat Toksöz

Hafız olan yazarımız şu anda İmam Hatip olarak dini görevini sürdürmektedir. Sitemizde ve youtube kanalından takipçilerine bir çok faydalı bilgiler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu