İslam Alimi

Beddua Etmek Günah mı? Tebbet Suresini Okuyarak Beddua Etmiyor muyuz?

Beddua etmek günah ise, günde 5 vakit kıldığımız namazda Tebbet suresini okurken , ”Ebu Leheb’in elleri kurusun” diye Peygamberimizin amcasına sürekli beddua etmiş olmuyor muyuz? Sonuçta bu kendi aralarındaki kişisel sorun değil midir? Peygamberimizin diğer amcası Ebu talip de Müslüman olmamış ama ona beddua etmiyoruz. Bende mesela kendi amcam için her namazın sonunda , ”Allah’ım amcamın elleri kurusun, kızgın ateşte yansın” diye sürekli dua etsem uygun olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir Müslümanın beddua etmesi İslam ahlakına uygun değildir. Zira insan her işin aslını bilemez. Bununla birlikte insanlar çoğu zaman suçlu oldukları durumlarda kendilerini haklı görerek aslında haklı olan kimseye beddua edebilmektedirler. Bu nedenle İslam alimleri beddua etmek yeri Yüce Mevla’ya havale etmeyi tavsiye etmektedirler. Peygamber Efendimiz ise bu konuda şöyle buyurmuştur:“Birbirinize Allah’ın laneti, gazabı ve cehennem azabı  ile lanet ve beddua etmeyiniz!” (Ebû Dâvûd, Edeb 45; Tirmizî, Birr 48)

Bedduaların kabul olabilmektedir. Bu konu ile alakalı olarak Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir.” (Müslim, Zühd 74; Ebû Dâvûd, Vitir 27)

Dolayısı ile beddua etmek günah değildir. Ancak insan beddua edeceği kişiye zarar vereyim derken kendine de zarar verebilmektedir. Bu nedenle bedduadan kaçınmakta büyük hayır vardır.

Tebbet Suresinde Yapılan Beddua

Yukarda bahsettiğimiz üzere kişi eğer gerçekten haklı ise beddua günah değildir. Ancak İslam dininde hoş görülmeyen ve yapılmaması gerek bir şeydir. Sorunuzda sanki Tebbet suresinde yer alan bedduayı Peygamber Efendimiz yapmış gibi bir soru sormuşsunuz. Tebbet suresinde ki beddua Yüce Mevla’mıza aittir. Peki, Yüce Mevla’mız Ebu Lehebe neden beddua etmiştir. Bu anlayabilmemiz için bu surenin iniş sebebine bakmak gerekmektedir.

Tebbet Suresinin İniş Sebebi

Peygamberimiz Safa tepesine çıkmış ve Kureyş kabilesini çağırmıştır. şöyle buyurmuştur: Size bir düşmanın sabahleyin veya akşamleyin gelip hücum edeceğini haber versem, beni tasdik eder misiniz?.

Oradakiler: Evet.. Tasdik ederiz, çünkü, hepsi de Resûl-i Ekrem’in Muhammedül’emîn olduğunu bilip itiraf ederlerdi.

Peygamber buyurdu: Ben sizi ilerde ki bir azaptan dolayı korkutucuyum, yani öyle bir azaba uğramamak için İslam dinini kabul ediniz. Bu olayın üzerine Ebû Leheb: “Tebbenlek”: Yazıklar olsun sana!. Sen bizleri bunun için mi davet ettin dedi.

Burada anlamamız gereken konu Peygamberimiz o gün orada Peygamberlik görevini yapıyordu ve Yüce Mevla’mızı temsil ediyordu. Dolayısı ile Ebu Leheb Peygamber Efendimize yazıklar olsun diyerek aslında sadece Peygamber Efendimize değil Alemlerin yaratıcısınada hakaret ediyordu. Ebu Leheb küfrünü aşikar bir şekilde yapınca bu olayın üzerine Yüce Mevla’mız Tebbet suresini indirmiş ve aslında kime yazık olacağını göstermiştir.

Özetle, haklı yere beddua etmek caiz, haksız yere etmek ise günahtır. Bunla birlikte eğer sizin amcanız da Yüce Mevla’mıza hakaret ediyorsa ve İslam düşmanlığı yapıyorsa amcanıza beddua edebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. hilal dedi ki:

  bilmem..

 2. fatma dedi ki:

  ve abimin yaptiklarindan dolayi bana beddua ettiler lutfen yardim istiyorum….

 3. fatma dedi ki:

  benim abimi bir kiz seviyordu ve abim onu istemedi ..ve bana beddua etti buda kabul oldu.. ama o kisi benimle iyi ilgileniyorrr . oda benim kendim yaptigimi saniyorr.. ve bunun iciin ne yapmaliyim beddualardan kurtulmak icin..hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Bahsettiğiniz kimseye durumu izah etmeli ve ilginizin olmadığını söylemelisiniz. Bu da fayda vermiyorsa Ya Rabbi haksız bedduadan sana sığınırım diyerek dua etmelisiniz.

BİR YORUM YAZ