Çocuk

Bebeklerin İlk Saçı Haram mıdır?

Halk arasında yeni doğan bebeklerin ilk saçı haramdır şeklinde söylemler bulunmaktadır. Sizlerden bu konu hakkında bir soru bize ulaştı. Şimdi önce ziyaretçimizin sorusuna ve daha sonra cevabına yer verelim.

Soru: Bebeklerin İlk Saçı Haram mıdır?

Benim oğlum 7 ayına gün aldı ana saç haram diyorlar haram mı? Kesmeye mecbur muyuz? Ben daha kesmedim sıkıntı olur mu? Birde durumu müsait olmayan nasıl yapabilir? Doğumda kurban kesmedik ama bir mevlüt vereceğim.

Cevap: Bebeklerin İlk Saçı Bebekler Gibi Günahsızdır

Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde yeni doğan bir bebeğin ilk saçı haramdır diye bir konu yoktur. Bu halkın kulaktan dolma edindiği bir bilgiden ibarettir. Yeni doğan bebeğin eğer sağlık yönünden bir sakıncası yok ise saçları kesilmelidir. Bu uygulama Peygamber Efendimizin bir sünnetidir.

7 ay oldu ise bir sıkıntı olayacaktır. Ancak geçte olsa bu sünneti yerine getirmenizi tavsiye ederiz. Eğer istemiyorsanız kesmeyede bilirsiniz. Fakat kesmeyi düşünürseniz bu konu ile alakalı olan Bebeğin İlk Kesilen Saçının Ağırlığınca Altın, Gümüş Vermek başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Kurban Kesmedik Ama Bir Mevlüt Vereceğim

Yüce Mevla’mız hayrınızı kabul eylesin. Tabi ki mevlüt vermenizde çok güzel bir ameldir. Ancak bilindiği üzere bu konuda ki Peygamber Efendimizin sünneti akika kurbanı kesmektir. Eğer maddi imkanınız yok ise tabi ki kesmeyebilrsiniz. Bu çok değerli sünnet hakkında bilgiye şu konudan ulaşabilirsiniz, Akika Kurbanı Nedir?

Bebeklerin İlk Saçı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kızım 3 Aylık Saçını Kesmek Mümkün mü? Bu Saç Haram mıdır?

Kızınız 3 aylık olmuş olsa da bu sünneti geçte olsa yerine getirmek adına kesebilirsiniz. Ancak bu saç haramdır diye bir konu yoktur. Çocuklar her uzvu ile tertemiz doğmaktadırlar. Fakat Peygamber Efendimizin bu sünnetini gereksiz olarak görmemeliyiz. Zira Peygamberimizin her sünnetinin pek çok hikmeti vardır. Bu nedenle imkan var ise kesmenizi ve bu sünnetten mahrum kalmamanızı tavsiye ederiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Kızım 3 aylık 15 günlük onun saçını kesmek mümkünmü genelde diyorlar haram dir doğrumu bu acaba doğruysa keseceğim.

    Editör: Sorunuzun cevabı konu içerisine eklendi.

  2. Kızım 17 günlük saçını kestirmesek de ağırlığını tahminen gümüş yada altın versek olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu