İsimlerSorularınız

Bebeklere Kağan ve Alpay İsimleri Konulabilir mi?

Bebeklere Kağan Alpay isimlerine Davud Alpay Muhammed Kağan Mustafa Kağan isimlerde sakınca var mı? İsimleri Değiştirmek gerekiyor mu?Sadece Arapça Farsça İbranice Kökenli mi olacak, isim olarak.Türkçe isimler verdiğimiz Mesela Ahmet Kağan Ali Alpay Türkçe ikinci isim eklemeleri çirkin mi? Türkçe isimler verilemez mi? Türkçe isimler değiştirilmeli mi? Detaylı Aydınlatırsanız faydalanmış olacağız. EsSelamu Aleyke.

Bebeklere Kağan ve Alpay isimleri konulabilir mi? sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, sorularınız aslında aynı başlık altında toplanmaktadır, yani ayrı ayrı değilde toplu bir şekilde cevaplamaya çalışalım. Örneğin Peygamber Efendimizin Muhammed isminin yanına bir isim eklemek istiyorsunuz. Bu caizdir ve bununla birlikte vereceğiniz isim Arapça kökenli olmayan Türkçe bir isimde olabilir. Burada ki dikkat etmeniz gereken önemli nokta; koyacağınız ismin anlamı güzel olmalısı ve uyumlu olmasıdır. Zira daha ziyade önemli olan manadır. İslam dini Müslümanlara bu tür sınırlamalar getirmemektedir. Bahsettiğiniz tarzdaki yasaklar Kutsal metinler için geçerlidir. Örneğin Kuran ı Kerimde yer alan Arapça metinler her hangi bir dile çevrildiğinde aynı değeri vermemektedir. Zira Kuran ı Kerimin Arapça olarak inmesinin birçok hikmeti vardır ki bu nedenle başka dillere çevrilmesine meal veya açıklama denilmektedir. Bu nedenle ekleme veya çıkartma yapılamaz.

İsim konusunda böyle bir sınırlama yoktur. Örneğin Peygamber Efendimizin isimlerinden Muhammed ismi genel anlam itibari ile “methedilen” demektir. Kağan  isminin anlamı ise “Hanlar hanı başka bir değişle sultanlar sultanı” demektir. Alpay ise genel olarak “Cesur, yiğit kimse” anlamına gelmektedir. Dolayısı ile Muhammed Kağan veya Muhammed Alpay isimlerini yan yana koymakta bir sakınca yoktur. Bu bağlamla Türkçe isimler tabi ki verilebilir ve değiştirmeye gerek yoktur.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu