Bebeğin İlk Kesilen Saçının Ağırlığınca Altın, Gümüş Vermek

Yeni doğan bebeğin ilk kesilen saçının ağırlığınca altın, gümüş vermek konusunda ve bebek saçı ne zaman kesilir konusunda bilgi verir misiniz?

Cevap: Bu konuyu Efendimizin hadisleriyle açıklamaya çalışalım. Bir hadisinde Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Her çocuk, akika kurbanı ile rehinelenmiştir. Bu kurban, (doğumunun) yedinci günü, onun adına kesilir. (O gün) saçı da tıraş edilir ve çocuğa isim de verilir.” Ebu Davud, Edahi 21, (2837, 2838); Tirmizi, Edahi 23, (1572); Nesai, Akika 5, (7, 166)

Bu hadisten de anladığımız üzere yeni doğan bir çocuğun saçı yedinci gün kesilmelidir. Fakat sünnete en uygun olanı bu olsa da mazeret nedeniyle arada bir gün veya hafta oynayabilir. Mümkün mertebe kendimizi ve çocuklarımızı bu hayırdan mahrum etmemeliyiz. Diğer bir hadiste ise Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Resulullah (sav), Hazreti Hasan (ra) için akika olarak bir koyun kurban etti ve: “Ey Fatıma!” dedi, “Çocuğun başını tıraş ettir ve saçının ağırlığınca gümüş tasadduk et!” Bu tavsiye üzerine Hazreti Fatıma çocuğunun saçı tartar ve ağırlığı bir dirhem veya buna yakın bir şeye denk gelir. Tirmizi, Edahi 20, (1519)

Bu konuya yakın bir diğer rivayette şöyledir: Cafer İbnu Muhammed babasından o da Hazreti Fatıma (ra)’dan rivayet ettiğine göre, Hazreti Fatıma, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’in, Zeyneb’in, Ümmü Külsüm (ra)’ün saçlarını tarttı. Bunların ağırlığınca gümüş tasadduk etti. Muvatta, Akika 2, (2, 501)

Bu konulardan anlıyoruz ki temel olan altın gümüş veya günümüz deyimiyle para değildir. Temel olan saçı kesilen bebek için Allah rızası niyeti ile sadaka vermektir. Yani bu sünneti yerine getirmek isteyen her Müslümanın yapması gereken en güzel şey, çocuğunun saçını yedinci gün keserek ağırlığınca gümüş veya o gümüşün değerince sadaka vermektir. Bunun yanı sıra çocuğun saçı doğduktan sonra kısa bir zaman içinde kesilerek gönülden geçtiği kadar ve gücün yettiğince Allah rızası için sadaka verilmesidir.

Bebeğin İlk Kesmek Başlıklı Sorular

Soru: Bebeğin saçını kazıyacağız mı yoksa sıfıra mı vuracağız (bebeğin başında bıngıldak denen bir şey var çok yumuşak ) ne yapacağız?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, burada önemli olan bu sünneti yerine getirmektir. Ufak bir bebeğin saçını kazımak hem zor bir işlemdir, hemde bahsettiğiniz gibi bir çok bebeğin başında yumuşak bir alan buluna bilmektedir. Dolayısı ile bebeğe zarar vermeden saçı kısaltılmalıdır ki bu noktada belirleyici anne ve babadır. Bu dahi sorun olur ise bir tutam alınmalıdır. Bu dahi sorun olur ise bebeğin saçına hiç dokunmadan gönlünüzden geçen bir sadakayı bir fakire verebilirsiniz. Yani bebeğin saçını kesmeye de bilirsiniz.

Soru: Benim oğlum şimdi 17 aylık doğduğun da saçı yoktu kestirmedik şimdi kestirsem saçının ağırlığı kadar sadaka versem olur mu şimdi bile saçı çok az. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap: Bu konuda kendinizi mecbur hissetmemelisiniz. Ancak derdiniz bu sünneti yerine getirmek ise evet oğlunuzun saçı azda olsa kesebilir ve saçının ağırlınca Mevla rızası için sadaka verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 98 YORUM
 1. Rukiye dedi ki:

  Slm benim kızım 3 yaşında bir defa götürdüm kuaföre 3 kişi zor tuttuk çok korkuyordu siz bana akıl verin çevredeki bazı cahiller kestirmessen çocuğun ömrü az olur diyorlar dediğim gibi bir defa çok az kestirim ama 3 kişi tuttuk içimde hep sıkıntı oluyor kızıma bir şey olucak diye şeytan işte insanın aklına neler getiriyor akika kurbanı kestim onun için hatim okudum 41 yasin okudum inşallah allah kabul eder bana lütfen cvp yazın

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir farz değildir. Ömrünün az olacağı ise batıl inançtır. Çocuk saçını kestirmiyor ise bu niyetle biraz sadaka vermeniz hem hayra hemde içinizin rahat etmesine vesile olacaktır.

 2. Elifnur dedi ki:

  Bebeğin sac gramını gümüş Ile verebiliyor muyuz

 3. Gulten dedi ki:

  Ben 40 ciktiktan sonra kestim akika yi sacida 6 aylık daha kesmedik

 4. Gulten dedi ki:

  Ben bebeğim 40 çıktı gün dakika kestim bilmiyordum7 gün icinde olduğunu saçlarda 6 aylık hala duruyor.

 5. Meryem dedi ki:

  Kızım 3 aylık saçı birazda olsa var ama kesmek istemiyorum bu sünneti yerine getirmem icin saçını kesmem gerek mi onun yerine onu niyetlenip gücümün yettigi kadar sadaka versem ihtiyaci olan birine buda aynı sey olarak gecer mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bir tutam dahi olsa saçını kesmeniz gerekmektedir.Daha detaylı bilgi için konuyu okuyunuz.

 6. Koray yıldız dedi ki:

  Selemin aleyküm benim çocuğum bugün 10. Günü ve biraz önce tras ettirdim yanlız sıfıra vurdurmadim maglum hava şartlarından dolayı tarağın ucuna geldiği kadar kisalttirdim bu arada huysuzlandigindan dolayı bir araya getirip tarttiramadim gönlüm den geçen bir meblağıyi niyetlenip sadaka olarak verdim rabbim kabul eylesin

 7. Orhan dedi ki:

  Hocam benim çocuğum 10 aylık saçı çok azďı diye kesememiştik şimdi kesip ağırlğınca altın verebilir miyiz olur mu ?şimdiden teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Verebilirsiniz Yüce Mevla’mız hayrınızı kabul eylesin.

   1. ferhat dedi ki:

    hocam altın veya gümüş diye geçiyor neye göre gömüş veya altın vermeliyiz

BİR YORUM YAZ