Çocuk

Bebeğin İlk Kesilen Saçının Ağırlığınca Altın, Gümüş Vermek

Yeni doğan bebeğin ilk kesilen saçının ağırlığınca altın, gümüş vermek konusunda ve bebek saçı ne zaman kesilir konusunda bilgi verir misiniz?

Dinimizde Bebeğin Saçının Kesilmesi Sünnetir

Cevap: Bebekleri saçını kesmek Peygamberimizin sünnetlerinden biridir. Bu konuyu Efendimizin hadisleriyle açıklamaya çalışalım. Bir hadisinde Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Her çocuk, akika kurbanı ile rehinelenmiştir. Bu kurban, (doğumunun) yedinci günü, onun adına kesilir. (O gün) saçı da tıraş edilir ve çocuğa isim de verilir.” Ebu Davud, Edahi 21, (2837, 2838); Tirmizi, Edahi 23, (1572); Nesai, Akika 5, (7, 166)

Dinen Bebek Saçı Ne Zaman Kesilir?

Yukarıda zikrettiğimiz hadisten de anladığımız üzere yeni doğan bir çocuğun saçı yedinci gün kesilmelidir. Sünnete en uygun olanı budur. Eğer geçerli bir mazeret varsa arada bir gün veya hafta oynayabilir. Mümkün mertebe kendimizi ve çocuklarımızı bu hayırdan mahrum etmemeliyiz.

Konu ile alakalı diğer bir hadiste ise Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Resulullah (sav), Hazreti Hasan (ra) için akika olarak bir koyun kurban etti ve: “Ey Fatıma!” dedi, “Çocuğun başını tıraş ettir ve saçının ağırlığınca gümüş tasadduk et!”. Bu tavsiye üzerine Hazreti Fatıma çocuğunun saçı tarttı ve ağırlığı bir dirhem veya buna yakın bir şeye denk gelir. Tirmizi, Edahi 20, (1519)

Bu konuya yakın bir diğer rivayette şöyledir. Cafer İbnu Muhammed babasından o da Hazreti Fatıma (ra)’dan şöyle rivayet etmiştir. Hazreti Fatıma, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’in, Zeyneb’in, Ümmü Gülsüm (ra)’ün saçlarını tarttı. Bunların ağırlığınca gümüşü Allah (c.c) rızası için dağıttı. Muvatta, Akika 2, (2, 501)

Bebeğin Kesilen Saçının İçin Altın, Gümüş Vermek

Bu konulardan anlıyoruz ki temel olan altın gümüş veya günümüz deyimiyle para değildir. Temel olan saçı kesilen bebek için Allah rızası niyeti ile sadaka vermektir.

Peki, bebeğin ilk kesilen saçının ağırlığınca sadaka vererek bu güzel sünneti yerine getirmek isteyen kimse nasıl bir yol izlemelidir. Bu konuda anne ve babanın yapması gereken en güzel şey şudur. Yeni doğan çocuğunun saçını yedinci gün tıraş etmektir. Daha sonra ağırlığınca gümüş veya o gümüşün değeri kadar sadaka vermektir.

Tabi bu her zaman mümkün olmayabilmektedir. Çocuğunuz bir aylık olabilir veya maddi yönde müsait olmayabilirsiniz. Bu durumlarda elden geldiğince sünnete uyumalıdır. 

Bebeğin Saçını Keserken Kazımamız Gerekir mi?

Daha yeni doğan Bebeğin saçını kazıyacağız mı yoksa sıfıra mı vuracağız? (bebeğin başında bıngıldak denen bir şey var çok yumuşak ) ne yapacağız?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, burada önemli olan bu sünneti yerine getirmektir. Ufak bir bebeğin saçını kazımak zor bir işlemdir. Hemde bahsettiğiniz gibi bir çok bebeğin başında yumuşak bir alan buluna bilmektedir. Dolayısı ile bebeğe zarar vermeden saçı kısaltmalı. Bu noktada belirleyici anne ve babadır. Bu dahi sorun olur ise bir tutam alınmalıdır. Bu dahi sorun olur ise bebeğin saçına hiç dokunmadan gönlünüzden geçen bir sadakayı bir fakire verebilirsiniz. Dolayısı ile bebeğin saçını kesmeye de bilirsiniz

Sitemizde yer alan Yeni Doğan Bebeğe Yedirilecek İlk Yiyecek Nedir? başlıklı konuyu da ziyaret edebilirsiniz.

Bebeğin Saçının Ağırlığınca Altın Gümüş

Bebeğin Saçının Kesimi Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğimin Saçı Çok Az Ne Yapmalıyım?

Benim oğlum şimdi 17 aylık doğduğun da saçı yoktu kestirmedik şimdi kestirsem saçının ağırlığı kadar sadaka versem olur mu şimdi bile saçı çok az. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap: Bu konuda kendinizi mecbur hissetmeniz yanlış olacaktır.. Ancak derdiniz bu sünneti yerine getirmek ise evet oğlunuzun saçı azda olsa kesebilir ve saçının ağırlığı kadar Mevla rızası için sadaka verebilirsiniz.

Bebeklerin İlk Saçı Haram mı?

Kaynaklarımızda böyle bir bilgi yoktur. Anne ve baba dilerse bebeğin ilk saçını hiç kesmeye de bilir. Bu konuda verdiğimiz bilgi güzel bir sünnettir. Kişi bu sünneti uygular ise hayır kazanır. Ancak uygulamaz ise günah kazanmaz.

Bebeğin İlk Saçı saklanır mı?

Anne ve baba dilerse bebeklerinin ilk saçını saklayabilirler. Dinen bunda bir günah yoktur. Bu konuda tek diyebileceğimiz böyle bir şeye gerek olmadığıdır. Ancak anne, baba bunu isteyebilir ve dilerse saklayabilir.

İslam’a Göre Bebek Saçı Ne Zaman Kesilir?

Konu içerisinde de bahsettiğimiz gibi Peygamber Efendimizin tavsiyesi yeni doğan bir bebeğin 7. günde saçının kesilmesidir. Bu durum kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. Zira bazı bebekler çok kısa saçlı da olabilmektedir.

Böyle bir durumda anne ve baba dilerse bebeğinin saçını hiç kesmeyebilir. Ancak bu güzel sünneti yerine getirmek isteyen anne ve baba, eğer bebeklerinin saçı çok az ise bir iki kıl dahi kesebilir. Unutmamız gereken bir gerçek var oda asıl olanın niyet olduğudur.

Bebeğin İlk Saçı Kesilince Ne Yapılır?

Bu konuda dinimizde özellikle yapılması gereken bir şey yoktur. Ancak imkan var ise yapılacak en güzel şey bebeğin kesilen saçını toprağa gömmektir.

Kızım 7 yaşında 6 aylıkken saçını kesip saklamıştık. 2’ci kızım da 14 aylık, onunda saçını bir yaşına gelmeden kesip sakladık. İkisini sadakasını şimdi versem olur mu?

Mevla bağışlasın, hayırlı evladlar olmayı nasip eylesin. Tabi ki isterseniz şimdi bu sadakaları verebilirsiniz. Her ne kadar zamanında verilen gibi olmasa da niyette çok önemlidir. Yüce Mevla’mız sadakanızı kabul eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam benim kızım 7 yaşında altı yedi aylık iken saçını kesmiştim ve saklamistik ikinci kızım da 14 aylık onunda saçını bir yaşına gelmeden kesip sakladık ikisininkini n sadakasini şimdi versem olurmu

 2. Hocam yeni kızım oldu saçı yok bende regaip kandiline denk geldi diye gönlümden geçen kadarıyla alıp kandil simidi dağıttım sadaka olarak sayılı rmı?

 3. Slm benim kızım 3 yaşında bir defa götürdüm kuaföre 3 kişi zor tuttuk çok korkuyordu siz bana akıl verin çevredeki bazı cahiller kestirmessen çocuğun ömrü az olur diyorlar dediğim gibi bir defa çok az kestirim ama 3 kişi tuttuk içimde hep sıkıntı oluyor kızıma bir şey olucak diye şeytan işte insanın aklına neler getiriyor akika kurbanı kestim onun için hatim okudum 41 yasin okudum inşallah allah kabul eder bana lütfen cvp yazın

  1. Bu bir farz değildir. Ömrünün az olacağı ise batıl inançtır. Çocuk saçını kestirmiyor ise bu niyetle biraz sadaka vermeniz hem hayra hemde içinizin rahat etmesine vesile olacaktır.

 4. Ben bebeğim 40 çıktı gün dakika kestim bilmiyordum7 gün icinde olduğunu saçlarda 6 aylık hala duruyor.

 5. Kızım 3 aylık saçı birazda olsa var ama kesmek istemiyorum bu sünneti yerine getirmem icin saçını kesmem gerek mi onun yerine onu niyetlenip gücümün yettigi kadar sadaka versem ihtiyaci olan birine buda aynı sey olarak gecer mi

  1. Evet bir tutam dahi olsa saçını kesmeniz gerekmektedir.Daha detaylı bilgi için konuyu okuyunuz.

  2. Bebeğin saçını kesmeniz bebek sağlığı için daha iyi tıbbı açıklaması ise saç kesildiği zaman saça giden vitaminler saç yerine vücudu besler ve bununla gözler kuvvet kazanır vs

 6. Selemin aleyküm benim çocuğum bugün 10. Günü ve biraz önce tras ettirdim yanlız sıfıra vurdurmadim maglum hava şartlarından dolayı tarağın ucuna geldiği kadar kisalttirdim bu arada huysuzlandigindan dolayı bir araya getirip tarttiramadim gönlüm den geçen bir meblağıyi niyetlenip sadaka olarak verdim rabbim kabul eylesin

 7. Hocam benim çocuğum 10 aylık saçı çok azďı diye kesememiştik şimdi kesip ağırlğınca altın verebilir miyiz olur mu ?şimdiden teşekkürler

   1. hocam altın veya gümüş diye geçiyor neye göre gömüş veya altın vermeliyiz

 8. Hocam hayırlı günler.Oğlum doğmadan önce Anneannesi sağlıklı bir şekilde doğum olsun kurban keseceğim dedi ve doğum olduktan 1 hafta sonra kurban kesti.Bu akika kurbanı sayılır mı ? Yoksa adak kurbanımı olur ? Oğlumun 5 aylık olmasına 1 haftası kaldı saçlarını yeni kestirdik hatıra kalsın diye saklamamın mahsuru var mıdır ? Birde akika sadakasını lösev e bağış yaptık oğlumun adına kabul olur mu ? Cevaplarınızı rica ederim.

  1. Bu kesilen Akika değildir Bu kesilen Adak kurbandır. Oğlunuz 5 aylık olsa da saçını kestirmek de iyi bir iş yapmışsınız. Ancak bu saçı saklamanın yersiz olacaktır. Akika kurbanını hisse LÖSEV Vakfı’na bağışlarınız da herhangi bir mahsur yoktur. Ancak bağışladığınız şey ücret değil kesmiş olduğunuz hayvanın eti olmalıdır.

   1. Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bizim düşüncemiz saçının ağırlığınca altın yada gümüşe denk gelecek şekilde nakit para bağışıydı Löseve yaptığımız.Kurban olarak bağışı olarak düşünmemiştik. Akika kurbanımızı Kurban bayramında keseceğimiz hayvan üzerinden de yapılabilir miyiz ? Yani tek kurban hem kurbanlık hem akika kurbanı olabilir mi ?

   2. Dilerseniz ücreti LÖSEV Vakfı’na verebilirsiniz. ancak Kurban Bayramı’nda kesilen kurban yalnızca kurbandır hem kurban hem Akika kurbanı olması mümkün değildir.

   3. Hocam benm kızım 2 yaşında dgdugunda sacı cok azdı yok denenilcek kadar hc kestrmesm bu zamana kadar suan kesmek istiorum sıfıra vurmak ama kestirmior iizn vermior korkuyor kıyamadm bende sacının ucundan kessem olurmu onun agırlıgı kadar sadaka versem olurmu sıfırasam

 9. Hocam benim bebeğim doğduktan yaklaşık bir ay sonra saçı çok uzun diye birazcık kestik attık. Attığımız için Bisi olur mu. İkincisi bebeğim şimdi 4 aylık saçını kestik atmadım şimdi ne yapmalıyım niyet edip azcik daha kesip diğerinin üzerine katsam ve gomsem olur mu ayrıca ağırlığınca illaki altın mi olmalı. Gümüş de olur mu.

  1. Atmış olduğunuz saçın bir mahsuru yoktur, 4 aylıkken kesmiş olduğunuz saçın ağırlığınca verin atın ve gümüş konusuna konu içerisinde yer verilmiştir.

 10. Iyi geceler. Bnim kizim 22 aylik. Hic sacini kesmedik. Bugun esim arkadaslarinda ana saci gunah haram diye birseyler duymus. Disarida kar yagiyor ve kizim erken 8 aylik dunyaya geldi ufacik ruzgardan hasta oluyor. Ana sacinin haram oldugu dogru mu dogru degilse esime nasil kanitlayabilirim bunu. Yardimci olur musunuz lutfen??

  1. Bu konuda kendinizi mecbur hissetmemelisiniz. Ancak derdiniz bu sünneti yerine getirmek ise evet çocuğunuzun saçı azda olsa kesebilir ve saçının ağırlınca Mevla rızası için sadaka verebilirsiniz.yeni doğan bir çocuğun saçı yedinci gün kesilmelidir. Fakat sünnete en uygun olanı bu olsa da mazeret nedeniyle arada bir gün veya hafta oynayabilir. Mümkün mertebe kendimizi ve çocuklarımızı bu hayırdan mahrum etmemeliyiz.çocuğun saçı doğduktan sonra kısa bir zaman içinde kesilerek gönülden geçtiği kadar ve gücün yettiğince Allah rızası için sadaka verilmelidir.

 11. İyi günler benim kızımın bir 9 yaşında diğeri 11 yaşında bende yeni öğrendim saçı kestirip sadak vermeyi şimdi nasıl olur nasıl yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

  1. Bu durumda yapacağınız en güzel şey bir fakire gönlünüzden geçtiği kadar sadaka vermenizdir.

 12. 12yıl sonra bir evladım oldu ve kurban adamıştım olması için aynı şekilde kayınvalidemde çok şükür bir oğlum oldu ve kurbanımızı kestik fakat her çocuk için akıka kurban etmek gerektiğini bilmiyordum şimdi onuda kesmek zorunda mıyız malum şartlar çook zor kesmek zorundaysam ne zamana kadar kesmeliyim

 13. Selamun aleykum hayırlı cumalar benim bebeğim ilk doğduğunda 1 sene saçı yoktu daha sonradan grama girmeyecek kadar tüy gibiydi çoğalsin diye kestirdim ama saçı almadım 2 ci simdi biraz saçı var şimdi kestirip ağırlığınca altın versem olur mu yani 2 ci kestirmesi oluyor yada saçı kesmeden bir fakire gönlümden geçtiği kadar sadaka versem nasıl olur.

  1. Bu durumda yapacağınız en güzel şey saçı kesmeden bir fakire gönlünüzden geçtiği kadar sadaka vermenizdir.

  1. Uyurken kesin
   Evvela iyice acıksın, sonra banyo yapsın, sonra meme veya mamasını ve tam yorgun uyuyunca, elektrıklı saç kesme makınadıyl evvela tepe sonra yanlar ve en son arkalar, yüzünü elinize alın yani tutun
   Kolay gelsin,
   Hayırlı evlad olsun, inşallah dua ile…

 14. Cuma günü dünyaya gelen bir bebeğin saçı diğer hafta cuma mı yoksa perşembe mi kesilmeli 7.gün hangi gündür.

 15. Bebeğim 42 günlük ben bilmiyordum 7sinde kesileceğini acaba şimdi yapsam olurmu bilgi verirseniz sevinirim.

 16. Benim bir kızım var ve bir yaş olcak ama ben daha saçını hiç kestirmedim artık geçmi oldu şimdi kesip sadaka versem kabul olmazmı cevaplarsanız çok sevinirim

 17. Bende kizimin sacini yedinci gun kesip agirliginca altin verdim. Simdi 47 gunluk oldu.. saclari yeni yeni cikmaya basladi..Rabbim cumlemizin evlatlarina hayirli guzel omurler versin..

  1. Dinimizin bazen normal insanların anlamayamayacagi hikmet dolu Şeyler var, hikmetleri inkar etmek küfürdür, ALLAHIN bir adi da ” ELHAKiM” dir

 18. benim 19 günlük oğlum var saçının 7 sinde kesildiğini bilmiyordum peki kırkı bitmeden kessem bu sünnet geçerli olur mu ?

 19. Almanyada yapılan araştırmada saçı kazınan çocuklar kazinmayanlara Gore daha zeki oluyorlar

 20. Ben oğlumun saçını 1 yaşında kesdim bilmiyordum yeni öğrendim günahamı girdim ve kesilen saçını ne yapmam gerekiyor?

  1. Sonuç itibari ile bilmiyormuşsunuz geçte olsa bir sünneti yerine getirmişsiniz. Kesmesenizde günah olmayacaktı. Lakin keserek hayra girdiniz. Zira niyetiniz salih.

 21. Merhaba benim oğlum 8 aylık Ama saçını Kestirmedim. Yaşına girmeden günah dediler. Ne yapmam gerek. Beni aydınlatın lütfen.

  1. Yanlış anlamayın da herkes bir şeyler söylüyor. İslam dininde böyle bir şey yoktur. Dileğiniz zaman çocuğunuzun saçını kesebilirsiniz. Konu içerisinde yer alan bir sünnettir yapılırsa hayır vardır yapılmaz ise bir vebali yoktur. Gönlünüz rahat olsun.

 22. İllaki yedinci günü de mi olması lazım ben bir aylıkken yaptım yine sünnet sayılır mı

 23. Ben bu sünneti yerine getirmeye çalıştım ama biraz geç kaldım bir aylıkken yaptım yine sünnet sayılır mı?

 24. Kızımın saçlarını kestim ama annem babam saçı saklama mı istediler saç salak batıl inancmi?

  1. Yani bu sünneti yerine getirmek isteyen her Müslümanın yapması gereken en güzel şey, çocuğunun saçını yedinci gün keserek ağırlığınca gümüş veya o gümüşün değerince sadaka vermektir. Bunun yanı sıra çocuğun saçı doğduktan sonra kısa bir zaman içinde kesilerek gönülden geçtiği kadar ve gücün yettiğince Allah rızası için sadaka verilmesidir.

 25. Bebeğimin saçlarını 7 günlükken komple kazıttık, şimd bazı yerlerinde saç çıktı bazı yerlerinde çıkmadı saçlarının yarısı var yarısı yok? Çıkarmı acaba ?

  1. Siz Efendimizin tavsiyesini yerine getirdiniz sevabı ve faydasını düşünün tabiki inşallah daha güzel saçları çıkacaktır Rabbimiz bebeğinizi salih insanlardan eylesin.

 26. Benim oglum 10 aylik sacini kestirmek istiyorum ama yasini doldurmadan kesilmesi iyi deil dediler kestirsem gunah mi

 27. Kazitmak çocuk için çok faydali oldugu soyleniyor gözlerinin feri geliyormus ve zekasi gelişiyomuş vede saclari guzellesiyormus dogrumudur sizce

 28. Benim kizim 10 aylık yasını 1 yasında kesmeyi düsünüyorum sacı ağırlığınca altın verilmesi gerektigini bılıyorum. Beni. Aydınlatırmısınız?

 29. Arkadaşım çocuk neden düştü sebebini bul! Hemen herşeyi nazara bağlamayın,belki gözü bozuk bi doktora götür.

 30. Merhaba ümreden Türkiye geldik sonra çocuk kafa üstü düştü neden nazar mı sadak mı Cvp

  1. Tam anlayamadık sadaka vermemiz gerekirmi diye sorarsanız evet verin sadaka belaları def eder.

 31. Merhaba hocam benim oğlum bir yaşında doğduğunda çok az saçı vardı ve 7 günü geçirdik tabi ki şuan 1 yaşında saçını kestik tartıp bir fakire mi vericeğiz durumu iyi olmayana.

 32. Bebeğin saçının kazıtılması gerekiyor hatta yakın bir zamanda Almanyada bilimsel olarak açıklandı. Özellikle7. Gün kesilmesi bu faideyi kat kat artırıyormuş. Saçının kazıtılmasının çocuğun saçının gür olmasını, göz sağlığını çok olumlu etkilemesini ve daha pek çok yararı olduğu açıklandı. Bundan yola çıkarak demek hiçbir sünnet Abes ve lüzumsuz değil, niyet edip uygulamak gerekiyor..

 33. Selamaalüküm ve rehmatullahi ve berkatuhu benim oğlum 7 ayına gün aldı ana saç haram diyor lar haram mi kesmeye mecburmuyuz daha kesmedim sıkıntı olur mu bide durumu müsait olmayan nasıl yapabilir doğumda kurban kesmedik ama bir mevlut verecem

 34. Benim kızım şuan 2 aylık akika kurbanını yeni kestik saçının kesilecegini bilmediğimiz için kesmedik kabul olurmu

 35. Benim bebeğinin saçı 4grm geliyor grm ücretini bizim gönlünüzden geçenmidir yoksa belli miktarı varmıdır acaba ne kadar vermem gerek??

 36. Benim oğlum şimdi 17 aylık doğduğun da saçı yoktu kestirmedik şimdi kestirsem şaçının ağırlığı kadar sadaka versem olur mu şimdi bile saçı çok az. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 37. Bebeğin saçına hiç dokunmadan 1 yaşına kadar 1 yada 2 gr altına kadar(yani 200-220) Tl arası bir parayı ihtiyaç sahiplerine hayır kurumlarına onun adına versek makbule geçer mi? Yoksa başka bir yol mu izlemeliyiz

 38. Slm ikizlerim var 9 aylık oldular doğduklarında saçları uzundu kestiğimde onbeş cm di üç numaraya kestim kuyumcuda tarttırıp altın değerinde fakire market alışverişi yapsam olur mu ? teşekkürler.

  1. Tabi ki olur, Yüce Mevlamız hayrınızı kabul eylesin ikizlerinize hayırlı uzun ömür nasip eylesin.

 39. Ergün 6 aylık çocuk gün saçı uzun saçını kestirmem gerek Dinen ne yapmam gerek saygılar.

  1. İlk defa kesiyorsanız saçının ağırlığınca gümüşü veya bedelini sadaka olarak verebilirsiniz. Tabi ki maddi durumunuz var ise. Bu bir zorunluluk değildir, fakat yapmakta hayır vardır.

 40. bu gün oğlumun saçını kestim gümüş olarak hesaplatırken kuyumcudan alış mı yolsa satış mı kolay gelsin

 41. Bebeğin ilk kesilen saçı için saçın ağırlığı kadar altın tasadduku üniversitede okuyan kız kardeşe verilebilir mi?

 42. Bebeğin saçını kazıyacağız mı yoksa sıfıra mı vuracağız (bebeğin başında bıngıldak denen bir şey var çok yumuşak ) ne yapacağız.

  1. Değerli ziyaretçimiz, sorunuz her kesin sorabileceği genel bir soru olduğu için sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

  1. Değerli ziyaretçimiz, eğer çocuğunuzun saçı yok ise bunu yapmaya bilirsiniz. Bu faz bir amel değildir bildiğiniz üzere sünnettir.

 43. Saçma sapan atmışsın, Dinimizi kullanma.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, neden böyle düşündüğünüzü anlayamadık. Bu konuda ki verilen bilgiler dinimizde olan bilgileridir.

   1. Merhabalar kardeşimin ilk saçını kestik ve sadaka vermek istedik fakat sadaka verecegimiz kişi sadakayi kabul ettiğini fakat almayacağını bizim ihtiyacımız olduğunu söyledi ve almadı peki bu sadaka kabul olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu