Bebeğin İlk Kesilen Saçının Ağırlığınca Altın, Gümüş Vermek

Yeni doğan bebeğin ilk kesilen saçının ağırlığınca altın, gümüş vermek konusunda ve bebek saçı ne zaman kesilir konusunda bilgi verir misiniz?

Cevap: Bu konuyu Efendimizin hadisleriyle açıklamaya çalışalım. Bir hadisinde Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Her çocuk, akika kurbanı ile rehinelenmiştir. Bu kurban, (doğumunun) yedinci günü, onun adına kesilir. (O gün) saçı da tıraş edilir ve çocuğa isim de verilir.” Ebu Davud, Edahi 21, (2837, 2838); Tirmizi, Edahi 23, (1572); Nesai, Akika 5, (7, 166)

Bu hadisten de anladığımız üzere yeni doğan bir çocuğun saçı yedinci gün kesilmelidir. Fakat sünnete en uygun olanı bu olsa da mazeret nedeniyle arada bir gün veya hafta oynayabilir. Mümkün mertebe kendimizi ve çocuklarımızı bu hayırdan mahrum etmemeliyiz. Diğer bir hadiste ise Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Resulullah (sav), Hazreti Hasan (ra) için akika olarak bir koyun kurban etti ve: “Ey Fatıma!” dedi, “Çocuğun başını tıraş ettir ve saçının ağırlığınca gümüş tasadduk et!” Bu tavsiye üzerine Hazreti Fatıma çocuğunun saçı tartar ve ağırlığı bir dirhem veya buna yakın bir şeye denk gelir. Tirmizi, Edahi 20, (1519)

Bu konuya yakın bir diğer rivayette şöyledir: Cafer İbnu Muhammed babasından o da Hazreti Fatıma (ra)’dan rivayet ettiğine göre, Hazreti Fatıma, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’in, Zeyneb’in, Ümmü Külsüm (ra)’ün saçlarını tarttı. Bunların ağırlığınca gümüş tasadduk etti. Muvatta, Akika 2, (2, 501)

Bu konulardan anlıyoruz ki temel olan altın gümüş veya günümüz deyimiyle para değildir. Temel olan saçı kesilen bebek için Allah rızası niyeti ile sadaka vermektir. Yani bu sünneti yerine getirmek isteyen her Müslümanın yapması gereken en güzel şey, çocuğunun saçını yedinci gün keserek ağırlığınca gümüş veya o gümüşün değerince sadaka vermektir. Bunun yanı sıra çocuğun saçı doğduktan sonra kısa bir zaman içinde kesilerek gönülden geçtiği kadar ve gücün yettiğince Allah rızası için sadaka verilmesidir.

Bebeğin İlk Kesmek Başlıklı Sorular

Soru: Bebeğin saçını kazıyacağız mı yoksa sıfıra mı vuracağız (bebeğin başında bıngıldak denen bir şey var çok yumuşak ) ne yapacağız?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, burada önemli olan bu sünneti yerine getirmektir. Ufak bir bebeğin saçını kazımak hem zor bir işlemdir, hemde bahsettiğiniz gibi bir çok bebeğin başında yumuşak bir alan buluna bilmektedir. Dolayısı ile bebeğe zarar vermeden saçı kısaltılmalıdır ki bu noktada belirleyici anne ve babadır. Bu dahi sorun olur ise bir tutam alınmalıdır. Bu dahi sorun olur ise bebeğin saçına hiç dokunmadan gönlünüzden geçen bir sadakayı bir fakire verebilirsiniz. Yani bebeğin saçını kesmeye de bilirsiniz.

Soru: Benim oğlum şimdi 17 aylık doğduğun da saçı yoktu kestirmedik şimdi kestirsem saçının ağırlığı kadar sadaka versem olur mu şimdi bile saçı çok az. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap: Bu konuda kendinizi mecbur hissetmemelisiniz. Ancak derdiniz bu sünneti yerine getirmek ise evet oğlunuzun saçı azda olsa kesebilir ve saçının ağırlınca Mevla rızası için sadaka verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 98 YORUM
 1. Rukiye dedi ki:

  Slm benim kızım 3 yaşında bir defa götürdüm kuaföre 3 kişi zor tuttuk çok korkuyordu siz bana akıl verin çevredeki bazı cahiller kestirmessen çocuğun ömrü az olur diyorlar dediğim gibi bir defa çok az kestirim ama 3 kişi tuttuk içimde hep sıkıntı oluyor kızıma bir şey olucak diye şeytan işte insanın aklına neler getiriyor akika kurbanı kestim onun için hatim okudum 41 yasin okudum inşallah allah kabul eder bana lütfen cvp yazın

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir farz değildir. Ömrünün az olacağı ise batıl inançtır. Çocuk saçını kestirmiyor ise bu niyetle biraz sadaka vermeniz hem hayra hemde içinizin rahat etmesine vesile olacaktır.

 2. Elifnur dedi ki:

  Bebeğin sac gramını gümüş Ile verebiliyor muyuz

 3. Gulten dedi ki:

  Ben 40 ciktiktan sonra kestim akika yi sacida 6 aylık daha kesmedik

 4. Gulten dedi ki:

  Ben bebeğim 40 çıktı gün dakika kestim bilmiyordum7 gün icinde olduğunu saçlarda 6 aylık hala duruyor.

 5. Meryem dedi ki:

  Kızım 3 aylık saçı birazda olsa var ama kesmek istemiyorum bu sünneti yerine getirmem icin saçını kesmem gerek mi onun yerine onu niyetlenip gücümün yettigi kadar sadaka versem ihtiyaci olan birine buda aynı sey olarak gecer mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bir tutam dahi olsa saçını kesmeniz gerekmektedir.Daha detaylı bilgi için konuyu okuyunuz.

 6. Koray yıldız dedi ki:

  Selemin aleyküm benim çocuğum bugün 10. Günü ve biraz önce tras ettirdim yanlız sıfıra vurdurmadim maglum hava şartlarından dolayı tarağın ucuna geldiği kadar kisalttirdim bu arada huysuzlandigindan dolayı bir araya getirip tarttiramadim gönlüm den geçen bir meblağıyi niyetlenip sadaka olarak verdim rabbim kabul eylesin

 7. Orhan dedi ki:

  Hocam benim çocuğum 10 aylık saçı çok azďı diye kesememiştik şimdi kesip ağırlğınca altın verebilir miyiz olur mu ?şimdiden teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Verebilirsiniz Yüce Mevla’mız hayrınızı kabul eylesin.

   1. ferhat dedi ki:

    hocam altın veya gümüş diye geçiyor neye göre gömüş veya altın vermeliyiz

 8. Ufuk dedi ki:

  Hocam hayırlı günler.Oğlum doğmadan önce Anneannesi sağlıklı bir şekilde doğum olsun kurban keseceğim dedi ve doğum olduktan 1 hafta sonra kurban kesti.Bu akika kurbanı sayılır mı ? Yoksa adak kurbanımı olur ? Oğlumun 5 aylık olmasına 1 haftası kaldı saçlarını yeni kestirdik hatıra kalsın diye saklamamın mahsuru var mıdır ? Birde akika sadakasını lösev e bağış yaptık oğlumun adına kabul olur mu ? Cevaplarınızı rica ederim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu kesilen Akika değildir Bu kesilen Adak kurbandır. Oğlunuz 5 aylık olsa da saçını kestirmek de iyi bir iş yapmışsınız. Ancak bu saçı saklamanın yersiz olacaktır. Akika kurbanını hisse LÖSEV Vakfı’na bağışlarınız da herhangi bir mahsur yoktur. Ancak bağışladığınız şey ücret değil kesmiş olduğunuz hayvanın eti olmalıdır.

   1. Ufuk dedi ki:

    Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bizim düşüncemiz saçının ağırlığınca altın yada gümüşe denk gelecek şekilde nakit para bağışıydı Löseve yaptığımız.Kurban olarak bağışı olarak düşünmemiştik. Akika kurbanımızı Kurban bayramında keseceğimiz hayvan üzerinden de yapılabilir miyiz ? Yani tek kurban hem kurbanlık hem akika kurbanı olabilir mi ?

    1. islamalimi dedi ki:

     Dilerseniz ücreti LÖSEV Vakfı’na verebilirsiniz. ancak Kurban Bayramı’nda kesilen kurban yalnızca kurbandır hem kurban hem Akika kurbanı olması mümkün değildir.

 9. Mrl dedi ki:

  Hocam benim bebeğim doğduktan yaklaşık bir ay sonra saçı çok uzun diye birazcık kestik attık. Attığımız için Bisi olur mu. İkincisi bebeğim şimdi 4 aylık saçını kestik atmadım şimdi ne yapmalıyım niyet edip azcik daha kesip diğerinin üzerine katsam ve gomsem olur mu ayrıca ağırlığınca illaki altın mi olmalı. Gümüş de olur mu.

  1. islamalimi dedi ki:

   Atmış olduğunuz saçın bir mahsuru yoktur, 4 aylıkken kesmiş olduğunuz saçın ağırlığınca verin atın ve gümüş konusuna konu içerisinde yer verilmiştir.

 10. Nevzat dedi ki:

  Slm hocam.Kesilen sac nereye atilmalidir

  1. islamalimi dedi ki:

   Mümkünse toprağa gömülmesi en doğru olandır.

 11. kübra dedi ki:

  Iyi geceler. Bnim kizim 22 aylik. Hic sacini kesmedik. Bugun esim arkadaslarinda ana saci gunah haram diye birseyler duymus. Disarida kar yagiyor ve kizim erken 8 aylik dunyaya geldi ufacik ruzgardan hasta oluyor. Ana sacinin haram oldugu dogru mu dogru degilse esime nasil kanitlayabilirim bunu. Yardimci olur musunuz lutfen??

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konuda kendinizi mecbur hissetmemelisiniz. Ancak derdiniz bu sünneti yerine getirmek ise evet çocuğunuzun saçı azda olsa kesebilir ve saçının ağırlınca Mevla rızası için sadaka verebilirsiniz.yeni doğan bir çocuğun saçı yedinci gün kesilmelidir. Fakat sünnete en uygun olanı bu olsa da mazeret nedeniyle arada bir gün veya hafta oynayabilir. Mümkün mertebe kendimizi ve çocuklarımızı bu hayırdan mahrum etmemeliyiz.çocuğun saçı doğduktan sonra kısa bir zaman içinde kesilerek gönülden geçtiği kadar ve gücün yettiğince Allah rızası için sadaka verilmelidir.

 12. Yasemin yağmur dedi ki:

  İyi günler benim kızımın bir 9 yaşında diğeri 11 yaşında bende yeni öğrendim saçı kestirip sadak vermeyi şimdi nasıl olur nasıl yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yapacağınız en güzel şey bir fakire gönlünüzden geçtiği kadar sadaka vermenizdir.

 13. Nurhayat Atak dedi ki:

  12yıl sonra bir evladım oldu ve kurban adamıştım olması için aynı şekilde kayınvalidemde çok şükür bir oğlum oldu ve kurbanımızı kestik fakat her çocuk için akıka kurban etmek gerektiğini bilmiyordum şimdi onuda kesmek zorunda mıyız malum şartlar çook zor kesmek zorundaysam ne zamana kadar kesmeliyim

 14. Isa dedi ki:

  Selamun aleykum hayırlı cumalar benim bebeğim ilk doğduğunda 1 sene saçı yoktu daha sonradan grama girmeyecek kadar tüy gibiydi çoğalsin diye kestirdim ama saçı almadım 2 ci simdi biraz saçı var şimdi kestirip ağırlığınca altın versem olur mu yani 2 ci kestirmesi oluyor yada saçı kesmeden bir fakire gönlümden geçtiği kadar sadaka versem nasıl olur.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yapacağınız en güzel şey saçı kesmeden bir fakire gönlünüzden geçtiği kadar sadaka vermenizdir.

 15. Yta dedi ki:

  Saçını nasıl neyle kesebiliriz? Kafası yerinde durmuyorki

  1. islamalimi dedi ki:

   saç kesme makinasıyla yavaş yavaş acele etmeden kesebilirsiniz.

  2. Hejja dedi ki:

   Uyurken kesin
   Evvela iyice acıksın, sonra banyo yapsın, sonra meme veya mamasını ve tam yorgun uyuyunca, elektrıklı saç kesme makınadıyl evvela tepe sonra yanlar ve en son arkalar, yüzünü elinize alın yani tutun
   Kolay gelsin,
   Hayırlı evlad olsun, inşallah dua ile…

 16. Elif dedi ki:

  Cuma günü dünyaya gelen bir bebeğin saçı diğer hafta cuma mı yoksa perşembe mi kesilmeli 7.gün hangi gündür.

  1. islamalimi dedi ki:

   cuma günü dünyaya gelen bebeğin saçı diğer cuma kesilmelidir.

 17. Nursel dedi ki:

  Bebeğim 42 günlük ben bilmiyordum 7sinde kesileceğini acaba şimdi yapsam olurmu bilgi verirseniz sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bebeğiniz hayırlı olsun inşallah. Evet şimdide kesebilirsiniz.

 18. Tahsin Barık dedi ki:

  Benim bir kızım var ve bir yaş olcak ama ben daha saçını hiç kestirmedim artık geçmi oldu şimdi kesip sadaka versem kabul olmazmı cevaplarsanız çok sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Kabul olur kesebilirsiniz tabi Rabbimiz niyetinizi kabul etsin inşaallah.

 19. Elif duru dedi ki:

  Bende kizimin sacini yedinci gun kesip agirliginca altin verdim. Simdi 47 gunluk oldu.. saclari yeni yeni cikmaya basladi..Rabbim cumlemizin evlatlarina hayirli guzel omurler versin..

 20. Burcu dedi ki:

  Saçın kazınmasıyla zekanın bağlantısı ne acaba. İlginç

  1. ELTORİ dedi ki:

   Dinimizin bazen normal insanların anlamayamayacagi hikmet dolu Şeyler var, hikmetleri inkar etmek küfürdür, ALLAHIN bir adi da ” ELHAKiM” dir

 21. nurhayat dedi ki:

  benim 19 günlük oğlum var saçının 7 sinde kesildiğini bilmiyordum peki kırkı bitmeden kessem bu sünnet geçerli olur mu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki geçerli olur Yüce Mevla’mız niyetinizi kabul eylesin.

 22. hamido dedi ki:

  Almanyada yapılan araştırmada saçı kazınan çocuklar kazinmayanlara Gore daha zeki oluyorlar

 23. esra dedi ki:

  Neden kestirmiş Peygamberimiz bununla ilgili bilgi var mı acaba.

  1. islamalimi dedi ki:

   Nedeni konusun da bir bilgimiz yok. Ancak şüphesiz bir çok hikmeti vardır.

 24. Gokhan dedi ki:

  Ben oğlumun saçını 1 yaşında kesdim bilmiyordum yeni öğrendim günahamı girdim ve kesilen saçını ne yapmam gerekiyor?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sonuç itibari ile bilmiyormuşsunuz geçte olsa bir sünneti yerine getirmişsiniz. Kesmesenizde günah olmayacaktı. Lakin keserek hayra girdiniz. Zira niyetiniz salih.

  2. Beyza dedi ki:

   Kızım 17 günlük saçını kazitmamizda bı sakınca var mı acaba

   1. islamalimi dedi ki:

    Bir sakıncası yoktur.

 25. Guler dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 8 aylık Ama saçını Kestirmedim. Yaşına girmeden günah dediler. Ne yapmam gerek. Beni aydınlatın lütfen.

  1. islamalimi dedi ki:

   Yanlış anlamayın da herkes bir şeyler söylüyor. İslam dininde böyle bir şey yoktur. Dileğiniz zaman çocuğunuzun saçını kesebilirsiniz. Konu içerisinde yer alan bir sünnettir yapılırsa hayır vardır yapılmaz ise bir vebali yoktur. Gönlünüz rahat olsun.

 26. hanife dedi ki:

  Lütfen cevap verin lütfen

 27. hanife dedi ki:

  İllaki yedinci günü de mi olması lazım ben bir aylıkken yaptım yine sünnet sayılır mı

  1. islamalimi dedi ki:

   inşaallah sayılır. Rabbim evladınızı salih kullardan eylesin.

 28. hanife dedi ki:

  Ben bu sünneti yerine getirmeye çalıştım ama biraz geç kaldım bir aylıkken yaptım yine sünnet sayılır mı?

 29. mehmet güneş dedi ki:

  Kızımın saçlarını kestim ama annem babam saçı saklama mı istediler saç salak batıl inancmi?

  1. mehmet güneş dedi ki:

   Küçük çocuklar ın saçlarını saklamak batıl inancmi?

  2. islamalimi dedi ki:

   Dini bir sakıncası yok saklayabilirsiniz.

 30. Kader dedi ki:

  Benim oğlanda 6 aylık oldu inşallah bugün yarın saçlarını kendim jiletleyeceğim

 31. temir ezgi dedi ki:

  saci 25 grm geldi nekadar sadaka vermem gerek aydinlatirmisuniz

  1. islamalimi dedi ki:

   Yani bu sünneti yerine getirmek isteyen her Müslümanın yapması gereken en güzel şey, çocuğunun saçını yedinci gün keserek ağırlığınca gümüş veya o gümüşün değerince sadaka vermektir. Bunun yanı sıra çocuğun saçı doğduktan sonra kısa bir zaman içinde kesilerek gönülden geçtiği kadar ve gücün yettiğince Allah rızası için sadaka verilmesidir.

 32. Müge dedi ki:

  Bebeğimin saçlarını 7 günlükken komple kazıttık, şimd bazı yerlerinde saç çıktı bazı yerlerinde çıkmadı saçlarının yarısı var yarısı yok? Çıkarmı acaba ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz Efendimizin tavsiyesini yerine getirdiniz sevabı ve faydasını düşünün tabiki inşallah daha güzel saçları çıkacaktır Rabbimiz bebeğinizi salih insanlardan eylesin.

 33. mesut dedi ki:

  Benim oglum 10 aylik sacini kestirmek istiyorum ama yasini doldurmadan kesilmesi iyi deil dediler kestirsem gunah mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Günah değildir.Konuyu detaylı okursanız iyi olur.

 34. Sefa dedi ki:

  Kazitmak çocuk için çok faydali oldugu soyleniyor gözlerinin feri geliyormus ve zekasi gelişiyomuş vede saclari guzellesiyormus dogrumudur sizce

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet faydalıdır öyle olmasa Efendimiz tavsiye etmezdi.

 35. Demet dedi ki:

  Benim kizim 10 aylık yasını 1 yasında kesmeyi düsünüyorum sacı ağırlığınca altın verilmesi gerektigini bılıyorum. Beni. Aydınlatırmısınız?

  1. islamalimi dedi ki:

   Konu içerisinde cevabınız bulunmaktadır.

 36. Mtk dedi ki:

  Arkadaşım çocuk neden düştü sebebini bul! Hemen herşeyi nazara bağlamayın,belki gözü bozuk bi doktora götür.

 37. İbrahım dedi ki:

  Merhaba ümreden Türkiye geldik sonra çocuk kafa üstü düştü neden nazar mı sadak mı Cvp

  1. islamalimi dedi ki:

   Tam anlayamadık sadaka vermemiz gerekirmi diye sorarsanız evet verin sadaka belaları def eder.

 38. nur dedi ki:

  Merhaba hocam benim oğlum bir yaşında doğduğunda çok az saçı vardı ve 7 günü geçirdik tabi ki şuan 1 yaşında saçını kestik tartıp bir fakire mi vericeğiz durumu iyi olmayana.

 39. Medineli dedi ki:

  Bebeğin saçının kazıtılması gerekiyor hatta yakın bir zamanda Almanyada bilimsel olarak açıklandı. Özellikle7. Gün kesilmesi bu faideyi kat kat artırıyormuş. Saçının kazıtılmasının çocuğun saçının gür olmasını, göz sağlığını çok olumlu etkilemesini ve daha pek çok yararı olduğu açıklandı. Bundan yola çıkarak demek hiçbir sünnet Abes ve lüzumsuz değil, niyet edip uygulamak gerekiyor..

 40. ridvan dedi ki:

  Selamaalüküm ve rehmatullahi ve berkatuhu benim oğlum 7 ayına gün aldı ana saç haram diyor lar haram mi kesmeye mecburmuyuz daha kesmedim sıkıntı olur mu bide durumu müsait olmayan nasıl yapabilir doğumda kurban kesmedik ama bir mevlut verecem

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, sorunuz ve cevabı için Bebeklerin İlk Saçı Haram mıdır? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

 41. İrmak dedi ki:

  Benim kızım şuan 2 aylık akika kurbanını yeni kestik saçının kesilecegini bilmediğimiz için kesmedik kabul olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki olur yüce Mevla’mız kabul etsin.

 42. Sevcihan dedi ki:

  Benim bebeğinin saçı 4grm geliyor grm ücretini bizim gönlünüzden geçenmidir yoksa belli miktarı varmıdır acaba ne kadar vermem gerek??

  1. islamalimi dedi ki:

   Gönlünüzden geldiğince vermeniz daha doğru olacaktır.

 43. leyla dedi ki:

  Benim oğlum şimdi 17 aylık doğduğun da saçı yoktu kestirmedik şimdi kestirsem şaçının ağırlığı kadar sadaka versem olur mu şimdi bile saçı çok az. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

 44. Abdullah dedi ki:

  Bebeğin saçına hiç dokunmadan 1 yaşına kadar 1 yada 2 gr altına kadar(yani 200-220) Tl arası bir parayı ihtiyaç sahiplerine hayır kurumlarına onun adına versek makbule geçer mi? Yoksa başka bir yol mu izlemeliyiz

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki geçer burada ki maksat Allah rızası için sadaka vermektir.

 45. zekai dedi ki:

  Slm ikizlerim var 9 aylık oldular doğduklarında saçları uzundu kestiğimde onbeş cm di üç numaraya kestim kuyumcuda tarttırıp altın değerinde fakire market alışverişi yapsam olur mu ? teşekkürler.

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki olur, Yüce Mevlamız hayrınızı kabul eylesin ikizlerinize hayırlı uzun ömür nasip eylesin.

 46. ERGÜN dedi ki:

  Ergün 6 aylık çocuk gün saçı uzun saçını kestirmem gerek Dinen ne yapmam gerek saygılar.

  1. islamalimi dedi ki:

   İlk defa kesiyorsanız saçının ağırlığınca gümüşü veya bedelini sadaka olarak verebilirsiniz. Tabi ki maddi durumunuz var ise. Bu bir zorunluluk değildir, fakat yapmakta hayır vardır.

 47. murat dedi ki:

  Altın olarak mı yoksa gümüş olarak mı hesplanır?

 48. murat dedi ki:

  bu gün oğlumun saçını kestim gümüş olarak hesaplatırken kuyumcudan alış mı yolsa satış mı kolay gelsin

 49. ibrahim dedi ki:

  Bebeğin ilk kesilen saçı için saçın ağırlığı kadar altın tasadduku üniversitede okuyan kız kardeşe verilebilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, evet verebilirsiniz.

   1. ibrahim dedi ki:

    Teşekkürler.

 50. ibrahim dedi ki:

  Bebeğin saçını kazıyacağız mı yoksa sıfıra mı vuracağız (bebeğin başında bıngıldak denen bir şey var çok yumuşak ) ne yapacağız.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, sorunuz her kesin sorabileceği genel bir soru olduğu için sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

   1. ibrahim dedi ki:

    Sağ olun teşekkürler Allah’ım razı olsun.

 51. şuheda dedi ki:

  Ya çocuğun saçı yoksa o zaman ne olacak büyüdüğü zaman mı verilecek o zaman

  1. admin dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, eğer çocuğunuzun saçı yok ise bunu yapmaya bilirsiniz. Bu faz bir amel değildir bildiğiniz üzere sünnettir.

 52. aysel dedi ki:

  Saçma sapan atmışsın, Dinimizi kullanma.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, neden böyle düşündüğünüzü anlayamadık. Bu konuda ki verilen bilgiler dinimizde olan bilgileridir.

  1. Güzin dedi ki:

   Sen hadislere sacma sapan diyemezsin haddini bil agzini topla!!!

BİR YORUM YAZ