İslam Alimi

Bazıları Yalnız Kendilerini Cennetlik Görüyor veya Kendi Gurubunu, Cemaatini Cennetlik Görüyor var mıdır Böyle Bir Durum?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Yanlış yolda giden yanlış menzile varır, kör ile yatan şaşı kör kakar ve bakar sözü boşuna ve gereksiz söylenmemiştir. Yaşadığımız dünya da toplu halde yaşarken, fazla incelemeden düşünce tarzı, fikri, din ile örtüşüp örtüşmediğine dikkat edilmeden yapılan arkadaşlıklar, Nur Kur’an kitabının kapağı açılmadan duvarda asılı dururken, ondaki bilgilere başvurmaz sağdan soldan kocakarı ve din düşmanlarının uydurduğu sözlerle amel etmeye çalışır, yanlışlığın denizinde boğulur, nefes almak için Nur Kuran ve Sünnetin nurlu kapısın açmadan, yaptığımız yanlış bir kaç iyilik veya birkaç dua ile bilerek sadece kendilerine aitmiş gibi sanırız  tüm sevapları ve cenneti,Kendisi ve çevresinden başkası cennete giremez mantıksızlığı ile saçmalar boşa konuşur günaha düşer, Kulun cennetlik olduğunu Yüce Allah’dan başkası bilmez bunu bilmediği için, cenneti de kaybetme durumuna düşer.

Hiç kimse bu dünya da bu hataya düşmemelidir. Çünkü Allah’ın rahmeti herkes içindir ve bundan ümit kesmek kulu isyana ve günah bataklığına sürükler, Yüce Allah(c.c.)’ dan ümit kesmekte iman açısından tehlikelidir. Falan filan cehennemliktir, yok sen ben cennetlik’dir denilmez. Belki imanın kime nasip olmayacağını yüce Allah kime nasip edecek ne biliyorsun? Bugün imanlı isen, yarın iman ile olacağın kesin mi? Kim son nefeste Şahadet ile Müslüman olarak ölecektir Allah (c.c.) bilir. Falanca kişide kesin cennetliktir denilemez, bakalım imanlı olarak ölebilecek mi ölmeyecek mi?

Son anına kadar imanını muhafaza edebilecek mi kul belirsiz, muamma? Cennete yalnız girmek isteyen kul zaten bencildir bu nedenle de direkt insan inancına ”bloke” koyduğu kendisine ait olmayan sözler peşinde koşarak gittiği için cennetlik olamayacaktır bellimi olur, hem bencillerin yeri cennet olmaz, cömertlerin yeridir cennet… Niyet güzel olmayınca amel de güzel olmayacak hali ile Akıbette güzel olmayacaktır. Halifemiz Hz Ebubekir Sıddık(R.A): Bedenim öylesine şişsin ve cehennemi kaplasın ki benden başkası cehenneme sığmasın, herkes cennete gitsin diyen bu sahabenin torunları takipçileri olan bizler yalnız kendilerini cennetlik görüyor veya kendi gurubunu, cemaatini cennetlik görüyor, var mıdır böyle bir durum? Bunun olması mümkün değildir ve adil olan herkesin hakkını bir damlasına veren koruyan yüce Allah’ın adaletine de ters düşer böyle bir şeyin olması mümkün mümkün mümkün değildir.

 Nur Kur’an’da imandan sonra Salih amel işleyenlerin kurtulabileceği haber verilmiştir. Bir ayette de: “Sana ölüm gelinceye kadar ibadet et.” (Hicr süresi -99)

“ insanın niyetinden başka bir şey yoktur. Bazıları görünüşe göre hayırlı işler yapar. Hâlbuki onlar taşıdıkları niyet sebebi ile cehennemliktirler.” (Ġ.Canan, Hadis Ans: 16/9)

Herkesin niyetine göre amelinin karşılığı vardır, buna da kimse bloke koyarak yorum yapamaz. Salih amel işleyen birisinin bu sözü söylemesi mümkün değildir, ancak imanı itikati zayıf, insanları kandırmaya çalışan şeytan ile dost olanların zırvalamasından başka bir şey değildir. Çalış iman et Allah’a teslim ol, gül kokan Resul peşinde gir, cömert ol… Sana hiç kimse bunu yakıştıramaz, ancak iftira atmış olur, iftiranın karşılığı da cehennemdir biline. İnsanın dünya hayatında aniden beklenmedik büyük kayıplar olabileceği gibi beklenmediği bir anda zamanda büyük kazançları da olabilir. Allah dilediği kuluna mülkünün tüm kapılarını ardına kadar açabilir veya kapatabilir. O nedenle böyle bir söz söylemek doğru değildir. Çalış kazan, amel işle kazan, iman et kazan, cennet cehennem kimsenin tekelinde değil. Cennet Salih amel cömert olanların gireceği yerdir, cehennem Salih amel ile değil zulüm ile koşanların yeri cehennemdir bu da Nur Kur’an ve Sünnette olduğu için söylüyoruz, gerisini ve hepsin sadece Yüce Allah(c.c.) bilir. Allah(c.c.) hakkı ile iman eden Salih amel işleyenlerden olmak, sahte düşler ve sözlerin peşinde olamamak dileği ile… Selam ve dua ile.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ