Sorularınız

Bazıları Uzun Yaşarken, Neden Bazıları Çok Kısa Yaşıyor? Yakınları Ölüyor ve Kimsesiz Kalıyorlar

Hocam bazıları 50 60 yaşında annesi babası kardeşleri hayatta ama bazıları 20 30 yaşında annesini babasını veya kardeşini evladını kaybediyor onlar hiç acısını yaşamıyorlar o yaşlardan sonra annesi babası ölse bile o kadar zor olmaz. Onlar neden bu kadar şanslı oluyor bazılarının annesi babası 90-100 yaşına kadar yaşıyor bu adaletsizlik değil midir? Uzun ömürlü olmak için ne yapılmalı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda pek çok şey söylenebilinir. Ancak söylenecek en bilindik ama en gerçek olan şey bu dünyanın bir imtihan olmasıdır. Bununla birlikte her insanın imtihanı da aynı olmamaktadır. Bu ise taktiri ilahidir. Yüce Mevla’mız bu dünyada kimini zenginlikle, kimi fakirlikle, kimi uzun bir ömürle, kimini ise kısa bir ömürle imtihan etmektedir. Hiç şüpheniz olmasın ki yüce Mevla’mızın bir bildiği vardırve her yaptığını kullarının iyiliği için yapmaktadır.

Unutmayın ki dünya hayatında huzursuzluğa sebebiyet veren en büyük şeylerden biri “onda var bende niye yok” gibi söylemlerdir. Zira siz ise kendinizde var olanı onda ise olmayanı görmemektesiniz. Sizi suçlamak için söylemiyoruz. Çünkü bunu hepimiz zaman zaman yapıyoruz. Bu noktada önemli olan Yüce Mevla’mızın hikmetine teslim olmaktır. Yüce Mevla’mız asla adaletsizlik yapmamaktadır. Eğer bir şey yaptıysa şüphe yok ki bir bildiği vardır. Özetle, Sorunuza cevap verecek olur isek uzun bir ömür için bol bol sadaka vermelisiniz. Peygamber efendimiz bu konuda şöyle buyurmuştur:

“Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır.”(bk. Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu