İslam Alimleri

Bayram Ali Öztürk Hocanın Hayatı

Şehit Bayram Ali Öztürk Hoca Efendi Fatih’te İsmail ağa Caminin alimlerinden emekli imam Şehit Bayram Ali Öztürk, 1952’de Trabzon’un Of İlçesinde dünyaya geldi. Çocukluğu Adapazarı’nda geçen, Bayram Hoca Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Farsça, Arapça, Osmanlıca, İngilizce ve Fransızca bilen Bayram Hoca, hukuk eğitimi de aldı. Büyük İslam alimlerinden İmam Rabbani’nin mektuplarından oluşan ‘Mektubat-ı Rabbani’ kitabını ezbere bilen ve her pazar sabahı İsmailağa Camii’nde sohbet veren Şehit Bayram Ali Öztürk bir oğlan iki kız çocuğu babasıdır.

Bayram Ali Öztürk Hoca, muttaki bir ilim adamıydı. “Büyük hocalardan” ders almıştı. Yıllarca Mahmud Efendi Hz. Sadreddin Yüksel, Halil Günenç ve Mehmet Savaş gibi kudema bezmine ahirde gelen alimlerin ilim halkalarında bulunmuştu.Mübarek Mahmut Efendi Hz. öğrencileri Ona ayrı bir ilgi gösterirdi. Uzun yıllar ders olarak okuttuğu İmam-ı Rabbani Hazretleri’nin “Mektubat”ını okuyup, şerh etme görevi Ona verilmişti. Bir ara haftanın her günü sabah namazlarından sonra İsmailağa Caminde de “Mektubat” dersleri vermişti.

Bayram Ali Öztürk Hoca, İmam-ı Rabbani Hazretleri’nden söz ederken kendisini, Onun adını ağzına almaya layık görmez, ismini telaffuz etme yerine “Sultan” kelimesini kullanırdı. Mektubat derslerinde zamanla o derece uzmanlaştı ki birçok hocanın okumaya dahi cesaret edemediği mektupları kürsüde şerh etti. Bu yönü “Mektubatçı Bayram Hoca” diye tanınmasına yol açtı.Bayram Ali Öztürk Hoca etraflı bir edebiyat bilgisine de sahipti. O, neyi, nerede bulabileceklerini araştıran hoca ve öğrencilerin müracaat kaynağıydı. Devlet kütüphanelerinin birçoğundan daha büyük bir kütüphaneye sahipti. Buna rağmen durmaz, sık sık Sultanahmet’teki İrşad Kitapevi’ni ziyarete giderdi. Yeni gelen kitaplara iştiyakla bakar, ilgisini çekenleri bir tarafa ayırırdı. Orada bulunan diğer kitap taliplileri, eserlerle alakalı istif sari sorular sorduklarında sözü alır, kitabın muhtevasından, yayınevlerine kadar ayrıntılı bilgiler verirdi.

Bayram Ali Öztürk Hoca iyi bir vaiz olmasının yanı sıra tahkik ehli bir ilim adamıydı. Seçiciydi; her eline geçen kitabı okumaz, her gördüğü meseleyi anlatmazdı. Bu yüzden muhatapları sözlerini senet gibi güvenilir kabul ederdi. Söylenmesi gereken hakikatleri anlatmaktan da hiç çekinmezdi. Bu yüzden son yılları hayli sıkıntılı geçmiştir. Takdir belgeleriyle onurlandırılması gerekirken kendisi cami cami sürüldü.

Bir gün Fatih’te ikibinden fazla kişinin bulunduğu bir camide teravih öncesinde vaaz veriyordu. O geceki konuşmasında Osmanlı Devleti’nden bahsediyor, Çanakkale başta olmak üzere diğer cephelerde Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve selem)in manevi yardımlarını anlatıyordu. Konuştuğunda kelimeler boğazında düğümleniyor, belli bir süre sonra kendini toparlayıp gür sesiyle “Cemaat! Bu topraklara sahip çıkın!” ifadesini tekrar ediyordu.Ulemanın az olduğu nasipsiz bir asırda yaşadığından omuzlarında büyük sorumluluk taşımaktaydı. Eşine az rastlanır bir ilim ve gönül adamıydı. Fani dünyaya “elveda” derken de büyük adamlar gibi gitti.

Kitapseverler, öğrenciler, vaazlarını takip eden cemaat Bayram Hoca’yı unutamayacak. Daha şimdiden özlediklerini söylüyorlar. “Sultan buyuruyor ki” deyişini, kürsüdeki celalli sesini, edebli duruşunu, en zor metinleri rahat bir şekilde çözüşünü, Siyonizme kafa tutuşunu ve istikametini özleyecekler…
Onun yokluğu biz Müslümanlar için büyük bir kayıp, zira onun gibi korkusuzca, göğsünü gere gere şeriat, hakikat diye haykıran osmanlı aşığı nadir bulunur.

Bayram Ali Öztürk Hoca nın Vefatı

Bayram Ali Öztürk Hoca efendi İstanbul Fatihte bir pazar günü her hafta yapmış olduğu sabah namazı sohbeti esnasında bıçaklı bir saldırıya uğrayarak gönlündeki ehitlik rütbesiyle yüce Mevlasına göç etti.Mevla rahmet eylesin.Amin

Bizler Bayram Ali Öztürk Hoca efendi, Sohbetlerine, bize verdiği öğütlere sahip çıkalım…Allah(c.c ) bizi Bayram Ali Öztürk Hoca nın Şefaatine nail eylesin.(âmin )

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu