Kadın

Bayanlar Adet Halindeyken Saç Boyatabilirler mi?

Bayanlar Adet Halindeyken Saç Boyatabilirler miKonuya açıklık getirmeden önce şaç konusu ile alakalı şu hadis i şerifi paylaşalım. Hazreti Peygamber Efendimiz (s.a.v.): şöyle buyurmuştur.
“Saçı olan, bakımına özen göstersin.” (Ebu Davud, Teraccül, 27)

Saçları temiz tutmak, saçı yıkamak, koku sürünmek, saçı taramak sünnet olduğu gibi Peygamberimiz (s.a.v.)’in insanları teşvik ettiği konulardan biridir. Toplum yönünden yadırganmayacak bir biçimde ve başka namahrem olan erkeklere yönelik olmaması şartı ile kadınlar saçlarını mahremi için yani, eşi için boyatabilirler. Bir kadının bunu yapmasında bir sakınca yoktur.

Kadınlar bu renk olayını kına ile yapabilecekleri gibi, günümüzdeki insanların kullandıkları saç boyaları ile de yapabilirler. Kaynak için bakabilirsiniz.(İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, I, 329-331). Hayızlı ve nifaslı olan hanımlar ve de cünüp olan kişilerin, yeme veya içme gibi günlük olan ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerekli olan mubah işleri yapmaları dinimizce yasaklanmamıştır ve bu konuya saç boyada dahildir. Kaynak için bakabilirsiniz. (İbn Nüceym, el Bahr er-Raik, I, 49.) Bu nedenle, yukarıda bahsettiğimiz işler kapsamında olan saç boyatma da, adetli hanımlar için yasak değildir. İslam dini açısından saç boyamanın hayız zamanında ya da diğer zamanlarda yapılması arasında hiçbir fark olmamaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu