İslam Alimi

Battal Gazi, Kara Murat, Fatih Sultan Mehmetler Bir Anda Çıksın Hazır Yetişmiş Hali İle Çıksın Gelsin, Bizi Kurtarsın Diye Bekleyenleriz Galiba!

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

 

Zaman mı değişik, dönmemi değişik? Yoksa zaman ve dönem aynıda, değişik olan aklı fikri izanı kapalı olan biz miyiz? Tarih mi zamanı, insanı tarihi değiştiriyor? İnsan mı zamanı değiştiriyor belirsiz, şu an yaşadığımız sadece üretmeden yediğimiz, üretim yapmadan yan yattığım bu ana bakınca doğru bir şey söylemek, gerçekten çok zor. Öylesine ayrılıkları, yanlışlıkları nefreti ve kini yaşıyoruz ki, gönlümüze sevgiyi almaya yer kalmıyor! Sorumluluğumuz vazifemiz nedir? Vazife sorumluluğumuz yok sadece bakmaya, başkalarının yapması veya başkalarının üretim yapmasına dertleri zulümleri kaldırarak, tarihi değiştirmesini beklemeye mi geldik bunu anlamak hiç mümkün değil! Eğer sorumluluğumuz vazifemiz var ise bu uyuşukluk nefret kin en geziyor dünyamızda? Hazır olanı yemek yerine, ürettiğimizi yemek için neden çalışmalar yok? O kadar günahı biz değil de başkaları uzaylılar mı işledi acaba, gibisinden kendimizi sorgulamayı bırakın, pişmanlık duyarak tövbe ettiğimizde yok galiba!

 

Battal gazi, kara Murat, Fatih Sultan Mehmetler bir anda çıksın hazır yetişmiş hali ile çıksın gelsin, bizi kurtarsın diye bekleyenlerdeyiz! Kimisi okulda din eğitimini istemez, okulda verilende kişiyi yarınlara taşımaz, kimisi Allah’ın emri başörtüsünü beğenmez, emir kabul etmez kin nefret ile başındaki edebini, hayâsını eli ile parçalamaya kalkar, saymakla bitmeyen rezilliklerimiz içinde neyin doğru olduğunu yanlış olduğunu, Ancak Nur Kuran ile Nur sünnete başvurursak anlarız, yoksa şaşkın ne yaptığı ne için yaşadığı belli olmayan cahiller gibi ortada kalır cehenneme odun olmaktan başka işe yaramayan kişilerden başkası olamayız! Hakkımız hukukumuz nedir bilmeden, önümüze geleni hudutsuz yapıyoruz edepsizce, hakları savunmak yerine hakları alanlardanız hesapsızca! Haksızlığın karşısında haykıracak bir babayiğit bekliyoruz belki gökyüzünde düşer yanımıza gelir!

Sahabeler sanki bizim gibi insan değilmiş gibi sanki onların vücudunda ki organa beşer onar adetmiş gibi de, biz onların bir damlasını yapamıyoruz, onlarda ki şuurun izi yok, tozu hiç hiç yok! Cahiliye ile cahiliye’den kurtulma arasında sıkışmış kalmışız, ne bir adım atmaktan aciziz nede geçmişten ders alacak idrake sahibiz! Sizce çok mu karamsar konuştum acaba? Sanki imtihan dünyasında değil, kendimize ait dünya’da kendimizin kurduğu hesap kitabın olmadığı (Hâşâ) bir âlemdeyiz, yan gelip yatıyor, üç maymunu oynuyoruz veya oynayanları alkışlıyoruz. Yaşadığımızın hezimet ile dolu bir sona gittiğinden habersiz, bizi uyandıracak sanki Kur’an ve Sünnete erişmekten aciziz gibi kurtaracak bir babayiğit, Battalgazi, kara murat fatih sultan Mehmet bekliyoruz, sanki yetiştirmek çok zormuş gibi, aman kim uğraşsın şimdi içinde varsa zaten olur mantığı ile şeytanın avukatlığını yaparak, şeytanı tatile gönderdik.

Ebedi âlem var mı? Yok mu? Kararsızlığı içinde! Ölüm var mı yok mu? Belki bana uğramaz teğet geçer, düşüncesi içinde boş işlerin düşüncelerin, düşüncesizliklerin peşinde ömrümüzü heba ediyoruz çok yazık. Bu dünya âlemine gönül verme derler dünya sana kalmaz boşuna uğraşma derler aval aval bakarız, ya da bunu söyleyenin yanında kaçarız! Kur’an’ı anlamaktan ona yaklaşmaktan, öğrenmekten uzağız, sanki dokunmak yasakmış gibi duvarlara asmışız, ölen olunca ona inmeyeni okumak için edepsizce hayâsızca utanmadan yaşıyoruz vesselam. Rabbim Nur Kur’an ve sünnet ile yaşayanlar ve yarınlara bunlarla,  Hazret-i Habbâb, Ammar’lar, Yasirler, Ebu Ubeyde…  Fatihler, Kara Murat’lar, Battal gaziler yetiştirenlerden eylesin. Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)

 

 


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ