İslam Alimi

Başörtülü Biri Kimlerle Tokalaşabilir ve Bayramlarda Büyüklerin Elini Öpebilir mi?

Hocam başörtülü biri kimlerle tokalaşabilir ve bayramlarda büyüklerimizin elini öpebilir miyiz kimlerin elini öpebiliriz?

cevapDeğerli ziyaretçimiz; Kadınlar kendilerine mahrem olan kişilerle tokalaşabilirler bunda bir sakınca bulunmamaktadır. Örneğin amca dayı yeğen kişinin nikahının düşmeyeceği kimselerdir bu kimselerle tokalaşabilirsiniz bu kimselerden yaşlı olanların ellerini öpebilirsiniz.

Mahrem olan kişiler şunlardır: Haram olan, yani bir kadının evlenmesi dinimizce caiz olmayan akrabalar demektir. Bu kimselerle tokalaşabilir bu kişilerden yaşlı olanların bayramlarda ellerini öpebilirsiniz.

Namahrem olan kişiler şunlardır: Haram olmayan, yani bir kadının evlenmesinde; dinen bir mahzur olmayan erkek demektir. Bu kimselerle tokalaşmak günahtır. Bu kişilerden yaşlı olanların bayramlarda ellerini öpmek de günahtır.

Kadın için mahrem olan erkekler şunlardır: Babası, kayınpederi, oğlu, kocasının eski hanımından olan oğlu, kardeşi, erkek ve kız kardeşlerinin oğulları, amcası, dayısı, sütkardeşi…

Erkek için mahrem olan kadınlar şunlardır: Annesi, kızı, kız kardeşi, halası, teyzesi, erkek ve kız kardeşlerinin kızları, sütannesi, sütkardeşi, kayın validesi, hanımının önceki kocasından olan kızı, oğlunun hanımı…


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ