KadınSorularınız

Başörtülü Biri Bol Pantolon Giyebilir mi Yoksa Sadece Etek mi Giymelidir?

Başörtülü biri bol pantolon giyebilir mi yoksa sadece etek mi giymelidir?

cevapPantolon erkeğin giyimidir. Bol giyinince pantolon kadın giyimi olmaz. Erkeğin kadına, kadının da erkeğe, benzemesi asla caiz değildir. Örneğin erkeklerin kolye, küpe takmaları kadınlara benzemek olur. Pantolon veya erkek gibi tıraş olmak da erkeğe has olan bir durumdur.

Hadisi şerifler de bu konu şöyle geçmektedir: Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun! [Hakim] Bu hadiste Efendimiz kadın kıyafetini giyen erkeğe erkek kıyafeti giyen kadına lanet okumuştur. Kendini erkeğe benzeten kadın Cennete girmez. [Taberani]

Bu hadiste de Peygamber efendimiz erkeğin kıyafetini giyip ve ya erkek gibi davranıp erkeğe benzeyen kadının cennete girmeyeceğini buyurmuştur. Peygamber efendimiz, erkek kılığında mızrak kuşanmış olan bir kadını gördüğünde, (Erkeğe benzemeye çalışan kadına, kadına benzemeye çalışan erkeğe lanet olsun) diyerek bu durumun ne kadar kötü bir durum olduğunu bizlere buyurmuştur. (Taberani, Ebu Davud)

Kadınlar evlerinde eğer eşleri isterse pantolon giyebilirler bunda bir sakınca yoktur fakat dışarıda asla giymemeleri gerekmektedir. Müslüman bir kadın kılık kıyafetine özen göstermelidir azalarını belli edecek ve  erkekleri kendine baktıracak dar elbiseler giymekten kaçınmalıdırlar ki Müslüman kadınlar örnek kadınlar olabilsinler.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu