NamazYazarlar

Başlıca Nafile Namaz ve Nafile İbadetler Nelerdir?

Nafile İbadetler. Bazı kardeşlerimizin aklına nafile namaz konusunda sorular gelebilir. Bu hususla ilgili sitemize değerli ziyaretçilerimizin yorumlarını da görmekteyiz. Onun için çok önemli bir ibadet olan nafile ibadetler konusundan bahsetmek istedim.

Kısaca nafile kelimesi arapcada ilave, fazladan anlamına gelirken, dini olarak da farz ve vacip olmayan ibadetler demektir. İşte böylece biz nafile namaz, nafile oruç v.s. gibi ibadetlerimizi fazladan, ilave olarak  ve Allah’ımıza yaklaşmak için yapmaktayız.

Nafile namazlar, farz namazların tamamlanmasına sebeptir. Zira Ebu Hureyre ( r.a.)’ın rivayet ettiği bir Hadis-i Şerif’te Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur.

“Kıyamet günü kul ilk defa namazdan sorulacaktır. Eğer namazı sağlam olursa o kimse necat buldu demektir. Eğer namazı bozuk olursa her şeyden ümitsiz olur. Farzlardan eksiği varsa Yüce Rabbimiz şöyle buyurur: “Bakın bakalım bu kulumun nafile namazları varsa onlarla farzlarını tamamlayın.” buyurur. Diğer amelleri de böyledir.”

Nafile Namazlar 3 kısımdır

  1. Peygamber Efendimizden (s.a.v.) nakledilen sünnetler. (beş vakit namazdaki sünnetler)
  2. Müstehap olan yani yine peygamberimizin (s.a.v.) naklettiği ancak devalı yapmadığı sünnetler.
  3. Nafile olarak kılınan namazlar. Yani kuşluk namazı, evvabin namazı, teheccüt namazı, tesbih namazı, abdest namazı ve tahıyyatül mescit namazı gibi namazlardır.

Bütün bunlar isteğe bağlı kılınan namazlardır. Ancak bizler hakiki müslüman olmak istiyorsak, Allah’ımıza daha yakın olmak istiyorsak beş vakit farz namazımıza bir beş vakit de nafile namaz ilave etmeliyiz.

Bir sonraki yazımızda da nafile ibadetlerin faziletlerinden bahsedeceğiz inşaallah.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu