AileEvlilikSorularınız

Başkasını Seven Biriyle Evlenmek İçin Dua Edebilir miyim?

Biri var onu çok seviyorum ama o da başkasını seviyor ne yapacağım bilmiyorum. Sürekli aklımda, her namazda, Kuran okuduktan sonra Allah’a dua ediyorum. Belki unutmak belki unutmamak için çok tereddütlerim var sevdiğine kavuşmak için insan dua eder ama o başkasını seviyor.

Ama evli ya da nişanlı falan değiller, sadece sevgilisiymiş. Benim amacım sevgili olmak değil, sadece evlenirsem o olsun istiyorum. Çünkü dinimizde sevgili olmanın doğru olmadığını biliyorum ne yapmalıyım? Bir gün hayırlısıyla ona kavuşmak, yani dine uygun olarak evlenmek için dua etsem doğru mudur? Belki bir gün karşılaşırız diye dua etsem doğru olur mu? Çünkü o başkasını seviyor. Allah için cevap verin selametle kalın.

Sevdiğim Kişi Başka Birini Seviyor Ne Yapmalıyım?

Değerli ziyaretçimiz, şüphe yok ki bu zor bir durumdur. Anladığımız kadarı ile siz inançlı bir insansınız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Dünya hayatı bir imtihandır ve her zaman her şey gönlümüze göre olmamaktadır. Ancak bunu her insan kabul eder ki gönül ferman dinlemiyor. Bu duygularınız gerçekten insani bir durumdur. Bununla birlikte sevebilmek büyük bir nimettir.

Ancak aklıselim her Müslüman aklı ile hareket etmelidir. Duyguları veya nefsi arzuları aklının, inancının önüne geçmemelidir. Bilmeliyiz ki seven kişinin gönlü nasıl ferman dinlemiyor ise bizi sevmeyen insanında bir gönlü vardır ve onun gönlüde ferman dinlememektedir.

Bizim isteğimiz olsun diye sevdiğimiz insanı istemediği bir şeye zorlamamız veya istememiz bir Müslümana yakışmayacaktır. Gerçekten seven kişi sevdiğine saygı gösteren ve sevdiğinin mutluluğunu isteyen kişidir.

Özetle, sevdiğimiz kişinin bizde gönlü yok ise İslam dini çerçevesinde ona karşı saygılı olmalıyız ve hiç bir hakkına müdahale etmemeliyiz.

Başkasını Seven Biriyle Evlenmek İçin Dua Etmek Doğru mudur?

Sevgi çok güzel ve saf bir duygudur. Fakat kişinin sadece kendini düşünen bir duygu içerisinde olması bencilce bir tutum olacaktır. Bir Müslümanın başkasını seven birini istemesi İslam ahlakına ters bir durumdur. Ancak tabi ki dua biz Müslümanların en büyük dayanaklarından biridir. İnsan her durumda duaya sarılmalı ve yalnız Yüce Mevla’sından istemelidir.

Fakat bizler sevdiğimiz insan başka birini seviyorken bizi sevmesi için dua etmemiz samimi ve İslam ahlakına yakışır bir tutum olmamaktadır. Müslüman, kendi nefis ve arzularına göre değil aklıyla hareket edendir. Başkalarının mutluluğu için kendinden ödün verendir. Vermiş olduğu bu şeylerin ise karşılığını Yüce Mevla’sından bekleyendir. Yüce Mevla’mız kulunun isteğini er yada geç vereceğini garanti etmektedir. Unutmayın, Evlilikte bir kaderdir, bu konuda bilgi için Evlilik kader midir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Dinimizde Başkasını Seven Biriyle Evlenmek İçin Dua Etmek Günah mıdır?

Bir Müslümanın ettiği dua hakkında günah demek doğru olmaz. Zira dua masumane bir şeydir. Tabi ki beddua olmamak kaydı ile… Ancak soru içerinde yer alan durumunda ki bir kimse şu bağlamda dua etmemelidir.

“Ya Rabbi, sevdiğim kişinin sevdiği kişiden vazgeçmesini ve beni sevmesini nasip eyle”.

Bu dua bencilce yapılan yanlış bir dua olacaktır. Rabbimize samimiyetimizi ve Rabbimize layık bir kul olduğumuzu göstermeliyiz. Örneğin kişi şu şekilde dua edebilir.

“Ya Rabbi, ben bir kulunu seviyorum ve senin rızan için evlenmek istiyorum. Sen her şeyi hakkı ile bilesin. Eğer sevdiğim kişinin beni sevmesi ve onunla evlenmem benim için hayırlı ise bunu bize nasip eyle”.

Bu duaya ek olarak şu bağlamda dua etmek doğru olacaktır.

“Eğer hayırlı değil ise ben aciz bir kulunum. Bana güzel bir irade nasip eyle. Senin yardımın olmaz ise bu aciz kulun bu imtihanı kazanamaz”.

Sitemizde yer alan Evlilik Kader midir ve Dua İle Evliliğin Kaderi Değişir mi? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz. Yüce Mevla’mız bütün sevenleri hayırda buluştursun. Hayır olmayan durumları ise anlamayı ve bir kula yakışır derecede bir irade ortaya koymayı nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Öncelikle selamünaleyküm ve herkese teşekkür ederim yazdığınız her şey için ben zaten inanın ki ayrılsınlar diye değil mutlu olsunlar diye dua ediyorum zaten Allah’a çok şükür aşıkken maşuk oldum şimdi beşeri sevgim Allah aşkı oldu ki Allah’ı zaten çok seviyordum o kişiye olan sevgim de daha sağlamlaştırdı herkese teşekkür ederim hakkımızda hayırlısı olsun selametle kalın. 🙏

    1. Aleyküm selam, bunlar ne güzel düşünceler, az bir faydamız oldu ise ne mutlu bizlere. Yüce Mevla’mız sizi kendi yolundan ayırmasın ve hayırlı bir eş nasip eylesin. Amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu