Ahlak

Başkası Hakkında Kötü Düşünmek Kul Hakkı mıdır?

İslam dininde bir başkası hakkında kötü düşünmek kul hakkı mıdır? Bu soruya özet ancak faydalı bir cevap vereceğiz. Şimdi bu konu hakkındaki soru ve cevaba yer verelim.

Soru: Başkası Hakkında Kötü Düşünmek Kul Hakkına Girer mi?

Sorum bir insan hakkında iyi veya kötü düşünmek akıldan suizan veya hüsnüzan etmek o kişinin nasıl biri olduğu hakkında düşünmek araştırıp o kişinin kim olduğunu, din durumunu, mali durumunu, piskolojik durumu, dini durumu vb. (dini olarak o insanın açığını değil kişilik durumlarını araştırmak) şeylerini öğrenip o insanın kim olduğu hakkında aklımızla düşünmek doğru mudur?

Mesela kötü bir olay geçirmiş yazık demek veya farklı bir olay hakkında o insan hakkında kötü düşünmek o insanın Gıybet etmeden açık aramadan tek aklımız olarak düşünmek o insanın hakkına girer mi? Teşekkürler selam ve dua ile.

Cevap: Başkası Hakkında Kötü Düşünmek Dinimizde Caiz Değildir?

Değerli ziyaretçimiz, eğer bu yaptıklarınız hiç bir şekilde o kişiye bir zarar vermiyorsa kul hakkına girmeyecektir. Ancak örneğin bir kişinin günahkar olduğunu düşünüyorsunuz diyelim. Böyle bir durumda o günahı dahi araştırmak dinimizde caiz değildir. Bu kişi sizin hoşlanmadığınız biri olsa dahi bu durumda uzak durmalı ve aranıza mesafe koymalısınız. Aklınızı böyle şeyler ile meşgul etmek yanlış olacaktır.

Düşünceleriniz masumane olabilir. Ancak şöyle düşünün, bir kimsenin günahını dahi araştırmak dinimizde caiz değilken kişinin dini durumu gibi konuları araştırmak nasıl caizolabilir. Bu konuda Yüce Mevla’mızın kesin bir ikazı vardır. Bahsi geçen ayeti kerime şöyledir.

Kuranda Başkası Hakkında Zan ve Araştırma Konusu

Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının; çünkü bazı zanlar günahtır. Gizlilikleri araştırmayın

Hucurat 12

Anlaşıldığı üzere araştırma bir yana başkası hakkında kötü düşünmek veya kusurunu araştırmak hatta böyle bir düşünce içerisinde olmak dahi caiz değildir. Bu tür istekler bazen insanın içinde de gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda sitemizde yer alan kötü düşünceden kurtulmak için dua etmek faydalı olacaktır.

Ancak şu bilgiyide vermekte fayda vardır. Örneğin bir kişi var ve beraber bir iş kurmayı düşünüyorsunuz. Bu durumda o kişiyi işiniz ile alakalı konularda araştırmanız sadece ticaret yönünden caizdir. Bu örnekler çoğaltılabilinir. Dolayısı ile Müslüman tabi ki gözü açık olmalı ve gerekli konularda gerekli araştırmaları yapmalıdır. Fakat soruda yer alan konu bu konunun dıındadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu