İslam Alimi

Banka Kredisi Aldım Buna Zekat Düşer mi?

Hayırlı günler, bankadan 10.000 kredi kullandım ,5.000 tl sini ödedim zekat vermem gerekir mi? Gerekirse ne kadar, teşekkür ederim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizde size hayırlı günler dileriz. Öncelikle kredi konusunda bir iki cümle söyleyelim. Bilindiği üzere faiz sistemi ile işlemekte olan banka kredisini kullanmak caiz değildir. Bununla birlikte çok zor bir durumda olmadıkça veya içinden çıkılmaz bir durumda olmadıkça banka kredisi kullanmak kesinlikle caiz değildir ve haramdır. İslam alimlerinin bir kısmı kredi konusuna sadece çok zaruri durumlarda kullanılabileceğini belirtmektedir. Bir kısmı ise zor durumda olunsa dahi caiz görmemektedir. Sizin zor bir durumda olarak kullandığınızı düşünüyoruz.

Şimdi sorunuzun cevabına geçelim. İslam dininde bir kimsenin elinde olan fakat borç olan bir paraya veya sizin bahsettiğiniz gibi banka kredisi ile alınan bir paraya zekat düşmemektedir. Zira bir mala veya paraya zekat düşebilmesi için önce o malın veya paranın tamamen size ait olması gerekmektedir ve bununla birlikte borcunuzun olmaması gerekmektedir.

Çünkü Örneğin 5 tl borcu olan bir kimse cebinde ki 10 tl ye dayanarak benim 10 tl param demesi yanlış olacaktır. Zira bu 10 tl nin 5 tl si aslında borçlu olduğu kimseye aittir. Bu nedenle zekat hesalanırken elde var olan paranın borcu çıkartılır ve kalan para üzerinden hesap yapılır. Bu noktada almış olduğunuz banka kredisi için zekat düşmemektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. İsmail dedi ki:

  Hocam iyi günler, benim bankaya 230.000 tl borcum var, 25.000 tl değerinde arabam ve 30.000 tl değerinde altın var zekat vermem gerekirmi, gerekirse nekadar vermem gerekir, gerekmez ise bunun yerine sadaka olarak kendi belirlediğim bir tutarla birilerine yardım edebilirmiyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir an önce banka borcunu ödemeli ve bankalara borçlanmaktan uzak durmalısınız. Sonuç itibari ile zekat düşmemektedir.

 2. C dedi ki:

  Selamun aleykum hocam. Servis işi ile geçiniyorum. Servis işi yapabilmek için ticari plaka aldım. Plakaların değeri borsa gibi düşüp artıyor ama ortalama iki plaka ve araçlar 600 bin lira ya yakın. Ayrıca sahil kesiminde 80 90 binlira değerin de arsam var. Ayrıca bindiğim özel aracım var 30 35 lira değeri var. Ama ben bunları hep krediyle aldım. Bugün devlete bankaya 150 bin lira ya yakın borcum var ve kenarda bir gram bile ne altınım ne param var. Aylık kazancım borçlara çalıştırdığım şoför maaşları ve devlete gidiyor. Ben ne kadar zekat verecem. Zekat verebilmek için araba satmam lazım. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Özetle diyebiliriz ki faiz Dinimizde caiz değildir . Sonuç itibariyle anladığımız kadarıyla borcunuz mal varlığınızdan daha çok Bu nedenle zekat vermeniz gerekmektedir.

 3. Sahin dedi ki:

  Hocam ben yurtdışındayım kredi ile ev aldım bu borcum 50 senede ancak biter altınım da var 750 gr zekat vermem gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Anlayamadığımız altını neden elinizde tutuyorsunuz belli ki altını bir iş olarak kullanmıyorsunuz. Sonuç itibari ile genel hüküm şu şekildedir eğer borcunuz elinizde li paradan çok ise zaten zekat gerekmemektedir. Dolayısı ile size zekat düşmemektedir.

 4. hacer dedi ki:

  Ben paristeyim hocam dünde yazmıştım tahminim 150 gr var euro olarak mı Türkiye parası olarak mı hesaplıycaz bide kaçta kaçını ödememiz gerekir teşekkürler.

  1. islamalimi dedi ki:

   3,75 gramını zekat olarak vermelisiniz. Bu ister tl olarak ister euro olarak verebilirsiniz.

 5. hacer dedi ki:

  Eşim ve benim ayrı ayrı kredi borcumuz var eşim araba aldı ben düğün masrafları için henüz kredi borçları bitmedi üç bilezik oniki çeyrekten olusan bileklik ince bi kunye ufak tefek altın felan ama gramını bilmiyorum lütfef cevap verir misiniz teşekkürker.

  1. islamalimi dedi ki:

   Önce altınlarınızın ne kadar para ettiğini hesaplayın. Çıkan miktardan kredi ve diğer borçlarınızı çıkarın. Kalan altınınız 82 gram ve üzeri ise zekat vermeniz gerekmektedir.

 6. Yaşar SARI dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam hayırlı günler benim elimde bir miktar para var 4-5 yıldır bu para katlanarak artıyor zekatını hiç vermedim ev almak için biriktiriyordum şuan param ev almaya yetmiyor fakat bunun da zekata tabi olduğunu öğrendim. Bu parayla araba yada arazi gibi gayri menkul alsam geçen yıllarda vermekle yükümlü olduğum zekat düşermi yoksa mutlaka vermem gerekirmi

BİR YORUM YAZ