Sorularınız

Bana Mahrem Bir Erkekle Benim Arabamla İşe Gidiyoruz Günah mı?

Aynı kurumda çalıştığım evli bir beyle beraber işe gidiyoruz. Evi yolumun üstünde olduğu için onu da alıyorum bu günah mıdır? Eğer günahsa ona bu durumu nasıl nazikçe ifade edebilirim. Ben kimseye git diyemem utanırım bir de yolda bırakmış gibi olacak sanki cevap verirseniz teşekkürler.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dini kurallarına göre bu yaptığınız caiz değildir. Ancak bunu en baştan düşünmüş olsaydınız şimdi bu sıkıntıyı çekmiyor olacaktınız. Unutmayın ki arabanıza binen bey gerçekten çok iyi aklıselim bir insan olabilir. İslam dini bu gibi durumlarda kişiye özel kural koymamıştır. Bu genel bir kuraldır ve her insan buna uymalıdır. Bununla birlikte bu durum sadece sizin için değil arabanıza binen o bey içinde aynıdır ve aynı günah onun içinde söz konusudur. Bu konu ile örnek hadis i şerifler şu şekildedir.

“Resûlullah (a.s.m) buyurdular: “Kadınların yanına girmekten kaçının.” Bir adam: “kocasının (kardeş, amca, amca oğlu gibi) yakınları da mı?” diye sordu. Peygamber: “Mahrem bir kadınla yalnız kalmayın, çünkü mahrem bir kadın ve erkeğin üçüncüsü şeytandır.”

“Sakın bir erkek, yanında mahremi (kendisine haram olmayan bir kadın yani anne, kız kardeş veya eşi) olmadıkça yabancı bir kadınla yalnız kalmasın.” [Buhârî,  Nikâh 111, Cezâu’s-Sayd 26, Cihâd 140, 181; Müslim Hacc 424, (1341).]

Dolayısı ile bu konuya bir çözüm bulmalısınız. Ya arabada en azından bir bayan daha olmalıdır. Böyle bir çözüm bulamıyorsanız aynı iş yerinde olduğunuzdan dolayı aranızın bozulmasın istiyorsanız babanızı, mahalleliyi veya abinizi öne sürerek size kızdıklarını ifade edin. Zira insanların yanlış anlama ihtimali olabilir. Muhtemelen zaten siz böyle bir konudan bahsedince o bey hemen anlayış gösterecektir ve daha fazlada uzatmayacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Son hadisteki hariç, sorudaki dahil, “mahrem” kelimelerini sanırım “namahrem” demek isteyerek kullanmışsınız; tam tersi olmuş.

    1. Konuda bir yanlışlık yok bir yanlış alaşılma söz konusu. Konunun daha iyi anlaşılması için gerekli düzenleme yapıldı. İlgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu