Sorularınız

Baldızıma Tüp Bebek İçin Sperm Verebilir miyim?

Baldızımın çocukları olmuyor tüp bebek yapmayı 3 değer denediler olmadı. Eşinin yumurtaları zayıf yani çocukları olmuyor. Benden tohumlamamı istiyorlar bunun günahı var mı nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Cinsel ilişki yaparsam ne olur herkesin rızası var. Buna maddi imkanları yok tüp bebek yapmaya. Baldızım eşiyle 10 senedir evliler. teşekkür ederdim acil.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şunu kesin bir şekilde bilmelisiniz ki eşinizle evli olduğunuz sürece baldızınız sizin için kız kardeşinizden farksızdır. İslam dininde şu anda kız kardeşiniz sizin için ne ifade ediyorsa baldızınız da aynı şeyi ifade etmektedir.

Şu konuya bir açıklık verelim. Bir çocuğu sizin çocuğunuz yapan sizin sperminizden olmasıdır. Madem böyle bir şey mümkün değil. O halde evlatlık edinmek en doğrusudur. Zira tüp bebekle olan çocukta aslında evlatlık gibidir. Bununla birlikte tüp bebek çok büyük bir günahtır. Eğer evli olan erkeğin sperminin alınarak bu gebeliğin yapılması mümkünse uygulanabilinir. Ancak evli olan bir kadına başka bir erkeğin sperminin verilmesi caiz değildir ve günahtır.

Konu size gelince şunu bilmelisiniz ki kişilerin razı olması bir şeyi değiştirmez. Sizin baldınıza şehvetle bakmanız veya herhangi bir münasebette bulunmanız çok büyük bir günahtır. Zira baldızının dini açıdan sizin kardeşinizden farksızdır. Bu dünya bir imtihan mekanıdır ve bazı kimseler çocukla imtihan olmaktadır. Kişi İslam dairesinden çıkmadan bir şeyler yapması caiz olur. Kişi dua edebilir veya mümkünse tedavi görebilir. Ancak sorunuzda yer alan gibi bir uygulama kesinlikle caiz değildir ve büyük bir günahtır.

Çocuk Edinmek Caiz midir?

Soru: O halde evlatlık edinmek en doğrusudur. demişsiniz, evlat edinmenin dinimizce caiz görülmüyor, daha çok koruyucu aile olmanın ve yetiştirilecek çocuğun yetiştirildiği ailenin evladı olmadığını bilmesi gerekmiyor mu?

Cevap: Evet doğru söylüyorsunuz İslam dininde evlatlık edinmek sizin bahsettiğiniz gibi olmaktadır.Yani bir çocuğun sorumluluğunu yüklene biliriz. Ancak bu çocuk bizim gerçek çocuğumuz olmaz ve bunu o çocuktan saklayamayız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Allah rızası için şu yukarıda yapılan yorumu bana açıklarmısınız
  Nasıl eşiyle boşanıp baldızına nikah kıysın bir kere erkek eşini boşarsa sonra onunla tekrar evlenebilmek için eşinin önce başka bir adamla birlikte olması gerekmiyor mu ?
  Ve baldızı başka bir adamla evli başka bir adamla evli kadın nasıl ikinci bir erkekle birlikte olabilir ?
  Ve baldızının kocasında nasıl bir mide var karısının başka bir adamla birlikteliğini kabul ediyor
  O zaman adam karısını boşayacak baldızı haram olmasın diye sonra birlikte olduktan sonra kendi karısı da başkasıyla birlikte olduktan sonra onu tekrar nikahlayacak mı ?
  Baldızının kocası da onu boşayıp kayınçosuna vericek sonra geri mi alacak ?
  Bu çok iğrenç bir şey değil mi ama

 2. Kardeşim eşinden bosan bir mudd et sonra baldizinla nikah kiy hamile kalınca ayrıl geri zamanı dolunca esinle evlen (nikah kiy ) hülle gibi ama dinen caiz olur bence

 3. O halde evlatlık edinmek en doğrusudur. demişsiniz, evlat edinmenin dinimizce caiz görülmüyor, daha çok koruyucu aile olmanın ve yetiştirilecek çocuğun yetiştirildiği ailenin evladı olmadığını bilmesi gerekmiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu