İsimler

Baki ismini anlamı

Baki ismi yüce Allah’ın isimlerinden yani, esma ül hüsna da yer alan isimlerden biridir. Genellikle Baki ismi gibi esmanın içerisinde yer alan isimler “abd” takısı ile kullanılır. Bu isimden bir örnek verecek olur isek Abdülbaki ismini verebiliriz. Ki İslam dinine en uygun olan şekli de esma da yer alan isimleri abd takısı ile kullanmaktır.

Baki isminin anlamını ise şöyle açıklayabiliriz. Ebediyen kalıcı olan, sürekli olan, devamlı olan, varlığının asla sonu olmayan gibi anlamlara gelmektedir. Bu anlamlar ile birlikte ölümsüz, kalacak olan, sadece kendisi kalacak olan, sonsuza kadar kalan, sonsuz, sonu olmayan anlamlarını da verebiliriz.

Baki ismi ile ünlü olan değerli bir şair vardır. Ünlü Türk şairlerinden olan bu şahsiyetin bilinen adı Baki, gerçek adı ise Abdülbaki Mahmud’dur.

El-Baki isminin anlamları

Yüce Allah’ın güzel isimlerinden biri olan bu isim varlığının asla sonu olmayan, varlığının daima devamlı olduğu, önü ve sonu olmayan anlamına gelmektedir. Bu isim hiç bir başlangıcı olmayan anlamı ile Allah’u Tealaya “el-Kadîm” sonu olmayan anlamında da “el-Bakî” denilmektedir. Bu anlamlara yakın esmalara örnek olarak “el-Ezelî, el-Ebedî” gibi ismi azamı şeriflerini de zikrede biliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu