CamilerResimler

Badshahi Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Badshahi Camii, 6. Babür İmparatoru Ebul Muzaffer Muhyiddin Muhammed tarafından Pakistan’ın Lahor eyaletinde yaptırılmıştır. Dünyadaki 50. Büyük ve Güney Asya’daki 2. Büyük cami olan Badshahi Camii, 1671 ve 1673 yılları arasında yapılmıştır. Badshahi Camii, Lahor’un tarihinde bir dönüm noktası ve önemli bir turistik merkez olmuştur. Caminin mimari yapısı Delhi’de bulunan Cuma Mescidi ile benzerlik göstermektedir ve halk tarafından bir bayramlaşma yeri olarak kullanılmaktadır. Badshahi Camii’nin avlusu 276 000 metrekaredir ve Badshahi Camii, bir vakit namazında 100-110 bin kişi alabilmektedir.

Aynı zamanda Badshahi Camii’nin minarelerinin uzunluğu 60 metre olarak ölçülmüştür. 1993 yılında Pakistan Hükümeti, Badshahi Camii’nin UNESCO dünya mirası listesine alınması için başvuruda bulunmuştur. Pakistan’ın Lahor eyaletinde bulunan Badshahi Camii, Cihangir Mezarından birkaç mil uzaktadır. Ünlü düşünür Muhammed İkbal’in mezarı da Badshahi Camii’nin hemen yanında yer almaktadır. 1671 yılında inşasına başlanan ve 1673 yılında tamamlanan Badshahi Camii’nin inşasını Fidai Han Koka yapmıştır ve bu cami aynı zamanda onun ustalık eseri olmuştur. 7 Temmuz 1799 yılında Lahor eyaletinin kontrolünü ele geçiren Sih ordusunun kumandanı olan Ranjit Singh, Badshahi Camiinin avlusunu ordusunun atları için kullanmış ve 1818 yılında ise, Camii’nin avlusunda mermer bir yapı inşa etmiştir.

1841 yılında devam eden sivil savaşlar esnasında ise Ranjit Singh’in oğlu olan Sher Singh, caminin geniş minarelerine hafif silahlar yerleştirmiştir. Bu hafif silahlar kuşatılmış olan Lahor Kalesine sığınan Chan Kaur destekçilerini bombalamak için kullanılmıştır. Bu arada, Sher Sing ordusunda bulunan Fransız Süvari Subayı, kaledeki barutu geçici olarak saklamak için Badshahi Camii2nden Lahor’a kadar giden gizli tüneli kullanmıştır. Bütün bu gelişmelerin neticesinde Badshahi Camii, 1852 yılında restore edilmiştir. 1960 yılında ise camii, orijinal haline getirilmiştir.

Badshahi Camii Resimleri

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu