Genel

Babası Tarafından Yapılan Hibeyi Kabul Etmeyen Kimsenin Sorumluluğu Var mıdır?

Kişini Kendisine babası tarafından yapılan hibeyi kabul etmeyen kimsenin sorumluluğu var mıdır? Yoksa kabul etmek zorundadır.

Cevap: İslam hukuk ve anlayışında hibe, iki taraflı karşılıklı bir anlaşma olup, tamam olması için hibe edilen kişinin o hibeyi kabul edip teslim alması gerekmektedir. (Mevsılî, el-İhtiyâr, III, 395).

Bunun için kendisine babası tarafından yapılan hibeyi sebepli ya da sebepsiz kabul etmeyen bir kişinin herhangi hiç bir sorumluluğu olmaz. Fakat bu kabul etmemenin, babayı kırmadan ve edep ölçüleri dairesinde yapılması çok daha uygun olmaktadır.Diğer taraftan da anne ya da babanın sağlıklarında yaşamlarında evlatlarına yaptıkları hibede çocuklar arasında ayırım gözetmemeleri, çocuklara eşit veya adaletli davranmaları, çocuklar arasında küslüğe kırgınlığa, ya da soğukluğa neden olacak hareket ve davranışlardan ana babanın mutlaka uzak durmaları gerekmektedir.

Nitekim sahabeden olan Beşir b. Sa’d, oğlu olan Nu’mân’a bir hibede bulunmak ve buna da Hz. Peygamber (s.a.v.) efendimizi de şahit tutmak istemişti.

Fakat Hz. Peygamber (s.a.v.);efendimiz, “Öteki çocuklarına da bir şeyler bağışladın mı? “ diye kendisine sormuş ve hayır, cevabını aldığında da, “Allah’tan korkun ve çocuklarınız arasında adaletli davranın.” buyurmuştu. (Buhari, Hibe, 12–13; Müslim, Hibât, 9–19)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu